Podatki w Norwegii

Karta podatkowa w Norwegii

info@multinor.no

27 grudnia 2017 14:00

Udostępnij
na Facebooku
16
Karta podatkowa w Norwegii

Osoby legitymujące się stałym numerem personalny automatycznie otrzymają kartę podatkową na nowy rok podatkowy MN

Karta podatkowa (skattekort) obowiązuje wszystkich zatrudnionych w Norwegii. To od tego dokumentu uzależniona jest wysokość potrącanej w danym roku podatkowym zaliczki na podatek. Karta ma więc bezpośredni wpływ na wysokość miesięcznego wynagrodzenia oraz wynik rozliczenia podatkowego.

Zamawianie karty podatkowej

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pracą w Norwegii, muszą osobiście udać się do Skatteetaten w celu uzyskania karty podatkowej (skattekort). Podczas wizyty w placówce należy okazać ważny dokument tożsamości oraz udokumentować swój dochód. W  tym celu należy przedłożyć umowę o pracę. Osoby zatrudnione w agencji pośrednictwa pracy muszą natomiast okazać również aktualną umowę zlecenie.

Tylko w przypadku pierwszej karty podatkowej trzeba osobiście skontaktować się z urzędem. Później można zamówić/zmienić kartę podatkową drogą elektroniczną, za pośrednictwem systemu Altinn (tylko osoby, ze stałym numerem personalnym) lub wysyłając formularz papierowy (w przypadku osób posiadających D-nummer) na adres odpowiedniego urzędu podatkowego.
Osoby legitymujące się stałym numerem personalny automatycznie otrzymają kartę podatkową na nowy rok podatkowy. Posiadacze D-nummeru muszą sami ubiegać się o przyznanie karty podatkowej.

Zmiana karty podatkowej

Karta podatkowa ma ogromny wpływ na wynik rozliczenia podatkowego, dlatego po uzyskaniu karty podatkowej należy zweryfikować poprawność zawartych w niej informacji. Jeżeli dochód podatnika w ciągu roku ulegnie zmianie, konieczne będzie wprowadzenie odpowiednich poprawek. Użytkownicy elektroniczni mogą zaktualizować informacje o karcie podatkowej w systemie Altinn. Podatnicy z tymczasowym numerem personalnym muszą uzupełnić odpowiedni wniosek oraz przesłać go do urzędu metodą tradycyjną.

Brak karty podatkowej

Osoby, które nie zamówią karty podatkowej, znajdą się w niekorzystnej sytuacji. W przypadku braku informacji o wysokości zaliczki na podatek, jaka powinna zostać potrącona od wynagrodzenia, pracodawca potrąca podatek w wysokości 50 proc. Co prawda nadwyżka zapłaconego podatku zostanie uregulowana podczas rozliczenia podatkowego, ale miesięczny dochód będzie stosunkowo niski. Warto więc zadbać o uzyskania karty podatkowej.

Kwota wolna od podatku

Osoby, które nie przewidują w roku 2018 dochodu wyższego niż 55 000 kroron, mogą zamówić frikort. Ten typ karty podatkowej oznacza, że pracodawca nie będzie potrącał od wynagrodzenia zaliczki na podatek.

Podsumowując, karta podatkowa obowiązuje wszystkich zatrudnionych w Norwegii. To od zawartych w niej informacji zależy, jak wysoka będzie zaliczka potrącana przez pracodawcę na poczet podatku. Dokładne uzupełnienie informacji w karcie podatkowej pozwala uniknąć dużej dopłaty do rozliczenia podatkowego.
Tekst powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Markopolo1988

02-01-2020 12:41

Witam. Gdzie szukać tej karty podatkowej. Loguje się do strony altinn i mam tylko wiadomości z dnia kiedy byłem w urzędzie.

MultiNOR Konsultant

02-07-2019 09:36

Jeżeli nie posiada Pan kodów do systemu Altinn, to może je Pan zamówić, a następnie zaktualizować kartę podatkową na 2019. Jeżeli nie, może Pan zaktualizować kartę podatkową poprzez wysłanie papierowego podania do urzędu. W przygotowaniu podania pomaga firma MultiNOR. Gdyby potrzebował Pan pomocy, zapraszamy do kontaktu: +47 21 999 409, +48 587 430 753 .

Mic485

01-07-2019 11:42

Zapomniałem napisać że numer id posiadam od 2007 roku...

Mic485

01-07-2019 11:32

Witaam ostatni raz pracowałem w Norwegii w 2007 roku teraz pracę zacząłem w czerwcu 2019 i nie wiem czy muszę umawiać się na wizytę w celu zmiany karty podatkowej czy można to załatwić telefonicznie? bo kodów do altima też nie posiadam.

Pawel Aaa

20-02-2019 18:16

Czy musi sie znajdowac w przyblizeniu zarobek roczny w skattekort? Pobralem karte z alltin i musze ja zaniesc pracodawcy ale nie pisze o zarobku rocznym tylko jest podana tabela i procent podatkowy

Monika Grzybowska

06-02-2019 09:13

Przepraszam nie zauważyłam daty wpisu to prawda przepisy zmieniają się mam wrażenie że,, co chwilę\" a wasze forum jest dla mnie dobrym źródłem informacji i lubie tu zaglądać żeby chociaż zmonitorować sytuację hehe.. Pozdrawiam serdecznie

MultiNOR Konsultant

06-02-2019 08:44

Pani Moniko, nie wprowadzamy ludzi w błąd. Ponownie wytłumaczę jak to wygląda obecnie, żeby nie pojawiały się wątpliwości.
- pierwszą kartę podatkową w Norwegii zamawia się udając się osobiście do urzędu. Nie pierwszą w danym roku, tylko pierwszą w życiu.
Każdą kolejną kartę podatkową można zamówić elektronicznie (lub papierowo). Proszę zauważyć, że post o tym, że D-nummery mogą zamówić tylko papierowo jest sprzed 8 miesięcy. Prawo w Norwegii się zmienia i od niedawna D-nummery mają możliwość zamówienia karty zarówno elektronicznie jak i papierowo.
Pragnę także zauważyć, że ani razu nie napisaliśmy, że stałe numery zamawiają elektronicznie, a d-nummery muszą osobiście. Osobiście zamawia się tylko pierwszą kartę w życiu.

Podsumowując, jeżeli kiedykolwiek wcześniej była zamówiona karta podatkowa, to na każdy kolejny rok można zamówić ją w sposób elektroniczny, a w przypadku D-nummerów także w sposób papierowy.

Monika Grzybowska

05-02-2019 10:41

Osoby z d numerem mogą korzystać z altin.. Ja mam d numer i konto na Altin .. Wprowadzacie ludzi w błąd twierdzac ze tylko posiadając personalny mozna załatwiac sprawy urzedowe przez internet a z d numerem trzeba osobiscie

Fernando91

31-01-2019 06:53

Witam jeśli nie mam karty podatkowej na ten rokvmusse iść osobiście do urzedu i wypełnić wniosek tak ?

Yogy

21-01-2019 08:45

Witam czy możecie podpowiedzieć w którym miejscu w Altin trzeba rozpocząć wypełnianie wniosku o kolejną karte podatkową na 2019?

Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl