Podatki w Norwegii

Jakie zasiłki należy uwzględnić w rozliczeniu podatkowym?

info@multinor.no

06 marca 2016 06:00

Udostępnij
na Facebooku
Jakie zasiłki należy uwzględnić w rozliczeniu podatkowym?

Podatek fotolia.com - royalty free

Niektóre z norweskich zasiłków są opodatkowane. O których należy pamiętać podczas rozliczania się z podatku dochodowego?
– Ostatnio zastanawialiśmy się z kolegami które z zasiłków są opodatkowane. Kilku z nich było pewnych, że podatek potrącany jest tylko i wyłącznie od zasiłku dla bezrobotnych. Czy mają rację? – zastanawia się pan Szymon z Sandnes.

Wielu Polaków pracujących w Norwegii ma prawo do otrzymywania zasiłków, które przyznaje Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) i część z tych świadczeń podlega opodatkowaniu.

Do czego potrzebna mi ta wiedza?

We wstępnym rozliczeniu podatkowym (selvangivelse) za 2015 rok znajdują się informacje o opodatkowanych zasiłkach. Dane dotyczące pobieranych świadczeń są raportowane przez NAV, zawsze jednak warto sprawdzić, czy zarówno rodzaj jak i kwota zasiłku zostały prawidłowo zaznaczone.

Zasiłki podlegające opodatkowaniu

Tutaj wpisz tekst

Zasiłek dla bezrobotnych

Jednym z najpopularniejszych świadczeń, które są opodatkowane, jest zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger). Przysługuje on osobom, które straciły pracę w Norwegii lub ich czas pracy został zredukowany o co najmniej 50 proc., oraz pracownikom skierowanym na permittering. Zasiłek dla bezrobotnych wynosi około 62,4 procent dochodu przed opodatkowaniem i określa się go w oparciu o dochód osiągnięty w trzech minionych latach. Aby zyskać prawo do tego rodzaju świadczenia, w roku 2015 należało osiągnąć przynajmniej 135 102 NOK dochodu brutto lub 270 204 NOK w trakcie 3 poprzednich lat (czyli między 2015 a 2013 rokiem).

Osoba bezrobotna powinna zarejestrować się jako osoba poszukująca zatrudnienia w elektronicznym systemie NAV, przebywać na terenie Norwegii i regularnie wysyłać karty meldunkowe.

Zasiłek rodzicielski

Kolejnym opodatkowanym świadczeniem jest zasiłek rodzicielski (foreldrepenger). Mogą go otrzymać świeżo upieczeni rodzice, którzy chcieliby poświęcić swój czas na opiekę nad dzieckiem. Zasiłek rodzicielski może pobierać zarówno matka, jak i ojciec. Aby został przyznany, należy w trakcie 6 z 10 miesięcy przed rozpoczęciem pobierania świadczenia osiągnąć w Norwegii dochód przekraczający 0,5 G (w okresie 05.2015-05.2015 jest to 45 034 NOK). Łączny czas przebywania rodziców na zasiłku może wynieść maksymalnie 59 tygodni, a wysokość świadczenia odpowiada aktualnym zarobkom.

Zasiłek chorobowy

Zaliczka na poczet podatku potrącana jest również od zasiłku chorobowego (sykepenger). Mogą o niego wnioskować pracownicy, którzy z powodu zdiagnozowanej choroby lub urazu nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków wynikających z zatrudnienia. Ten rodzaj świadczenia powinien odpowiadać wysokością wynagrodzenia otrzymywanego przed zwolnieniem chorobowym. Sykepenger można pobierać przez maksymalnie 52 tygodnie.

W okresie otrzymywania zasiłku chorobowego należy przestrzegać planu powrotu do pracy ustalonego wraz z pracodawcą oraz NAV.

Świadczenia nieopodatkowane

Spośród świadczeń, o które najczęściej starają się Polacy pracujący w Norwegii, opodatkowaniu nie podlegają: zasiłek rodzinny, zasiłek opiekuńczy oraz jednorazowa zapomoga po urodzeniu dziecka.

Zasiłek rodzinny (barnetrygd) wypłacany jest na dzieci w wieku poniżej 18 lat. Polacy pracujący w Norwegii mogą starać się o ten rodzaj świadczenia nawet jeśli ich rodzina mieszka w Polsce. Stawka tego świadczenia wynosi 970 NOK miesięcznie, jednak może zostać zredukowana, jeśli polski urząd również wypłaca zasiłek rodzinny na dzieci.

Zasiłek opiekuńczy (kontantstøtte) przysługuje na dzieci pomiędzy 13 a 23 miesiącem życia, które nie uczęszczają do żłobka z dofinansowaniem państwowym. Podobnie jak w przypadku zasiłku rodzinnego, Polacy opłacający w Norwegii składki na ubezpieczenie społeczne mogą wnioskować o zasiłek opiekuńczy na dziecko mieszkające w Polsce.

Norweskie becikowe (engangsstønad ved fødsel) obecnie wynosi 44 109 NOK i nie podlega opodatkowaniu. Ten rodzaj zapomogi może zostać wypłacony matce, która w dniu urodzenia dziecka była członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Becikowe przysługuje również z tytułu adopcji dziecka w wieku poniżej 15 lat.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl