Podatki w Norwegii

Jakie korzyści płyną z rozliczenia w statusie familiependler?

info@multinor.no

13 kwietnia 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Jakie korzyści płyną z rozliczenia w statusie familiependler?

Jakie warunki należy spełnić, by uzyskać status familiependler? Fot. Fotolia - royalty free

Wyjazd do pracy w Norwegii zazwyczaj oznacza rozłąkę z rodziną. Jeśli często podróżujesz do najbliższych, którzy mieszkają w Polsce, masz prawo do korzystnych odpisów podatkowych. Warto sprawdzić, czy rozliczając się za rok 2015, będziesz mógł uzyskać większy zwrot.
– Moja żona i córka mieszkają w Polsce. Odwiedzam je w miarę regularnie, na pewno nie rzadziej niż kilka razy do roku. Od paru osób słyszałem, że mogę odliczyć sobie koszty podróży tam i z powrotem. Co muszę zrobić, by podczas składania oświadczenia podatkowego, skorzystać z takiej ulgi? – pyta Pan Karol, który obecnie pracuje w Stavanger.  

Wielu Polaków, którzy pracują w Norwegii, ma możliwość skorzystania z wielu korzystnych odpisów w rozliczeniu podatkowym za rok 2015. Jednym z nich jest status pendler – może on przysługiwać wielu podatnikom podróżującym regularnie do rodziny w Polsce.

Na czym polega status pendler?

Status pendler przysługuje podatnikom, którzy z racji wykonywanej pracy muszą nocować poza stałym miejscem zamieszkania. Jest to korzystna opcja rozliczenia podatkowego, dzięki której podatnik ma prawo do odliczenia dodatkowych kosztów życia i pracy w Norwegii. W koszty te wchodzą wydatki, jakie ponosi na wyżywienie, zakwaterowanie czy podróże pomiędzy Polską a Norwegią. Aby móc rozliczać się w ramach statusu pendler, należy spełnić kilka warunków, do których należy między innymi określona częstotliwość podróży do Polski.  

Są dwa rodzaje statusu pendler: pracownik zagraniczny podróżujący do rodziny (familiependler) oraz pracownik zagraniczny samotny (enslig pendler). Skupimy się dzisiaj na statusie pendler, który przysługuje osobom podróżującym do rodziny.

Jakie kryteria muszę spełnić, aby uzyskać status familiependler?

Osoba, która chce skorzystać z tego statusu, musi spełnić kilka warunków. Podstawowym kryterium, by nabyć prawa do rozliczania się jako familiependler, jest częstotliwość podróży do rodziny w Polsce – osoba rozliczająca się musi w ciągu roku kalendarzowego odbyć co najmniej trzy udokumentowane podróże tam i z powrotem.

Pan Karol nie musi żyć w sformalizowanym związku ze swoją partnerką, gdyż status pendler przysługuje przy podróżach zarówno do współmałżonka, jak i do dziecka. Koniecznie jednak należy posiadać wspólny adres zameldowania z członkiem rodziny przez okres wykonywania pracy w Norwegii.

Korzyści z rozliczania się w statusie pendler

Dzięki statusowi pendler można odliczyć od podatku niemałe kwoty, które wydajemy na życie w Norwegii. Są to koszty mieszkania, wyżywienia czy wydatki związane z kosztami podróży z Norwegii do rodziny w Polsce (bilety lotnicze, promowe, wydatki na bramkach autostradowych). Dzięki temu odliczeniu zwrot podatku może wynieść nawet do 40 000 NOK.

Podsumowując, w ramach statusu pendler można odliczyć poniżej poniesione koszty:
– wydatki na mieszkanie,
– opłaty za prąd,
– koszty wyżywienia podczas pobytu w Norwegii,
– opłaty za podróże do rodziny w Polsce.  

Dodatkową korzyścią rozliczania się w statusie pendler jest fakt, że można połączyć go także z innymi ulgami. Jeśli ktoś utrzymuje z własnej pensji współmałżonka, którego dochody nie przekraczają 44 751 NOK (w przeliczeniu ok. 20 912 PLN), może wnioskować o przyznanie drugiej klasy podatkowej. Możliwe jest również skorzystanie z odpisu odsetek od kredytu czy też odpisu kosztów podróży między pracą a domem w Norwegii.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


HeartB

13-04-2016 14:53

... Oh, sorry... zapomnielismy dodac, ze koszty podrozy juz na etapie bazy rozliczenia zawieraja standardowy odpis 16000 nok, co powoduje, ze w typowym przypadku delikwent zobaczy dodatkowy odpis w tej czesci jak wlasne ucho.

Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl