Jak rozszyfrować wynik rozliczenia podatkowego

19.07.2015.
Jak rozszyfrować wynik rozliczenia podatkowego

Dostałeś już wynik rozliczenia podatkowego, ale nie wiesz co zawiera? Sprawdź, gdzie zamieszczono Twoje odpisy.


Dostałem wynik rozliczenia. Nie znam norweskiego i nie mam pojęcia, czy teraz muszę coś zapłacić, czy też dostanę jakiś zwrot
. Skąd mogę wiedzieć, jakie przyznano mi odpisy?


Wielu Polaków, którzy otrzymali w czerwcu wynik rozliczenia podatkowego (norw. skatteoppgjør) za 2014 rok, nie jest w stanie poprawnie odczytać tego dokumentu. Z wykorzystaniem przykładu pomożemy Wam zrozumieć wynik rozliczenia z norweskiego urzędu skarbowego (norw. Skatteetaten).

Poniższy obraz przedstawia pierwszą stronę wyniku rozliczenia podatkowego. Już na początku dokumentu widnieją kluczowe informacje.

Rozliczenie podatkowe

Pozycja

Objaśnienie

Data wystawienia

Warto zwrócić uwagę na dzień wystawienia skatteoppgjør. W sytuacji, w której urząd popełnił błąd i nie uznał przysługujących Ci ulg lub nie zamieściłeś ich w zeznaniu podatkowym, możesz złożyć korektę w ciągu 6 tygodni od daty widocznej na dokumencie. Jeśli będziesz chciał wysłać korektę w późniejszym terminie, będziesz musiał uargumentować opóźnienie.

Klasa podatkowa

W zależności od klasy podatkowej zmienia się stawka opodatkowania dochodu. Wielu Polakom pracującym w Norwegii przysługuje korzystna druga klasa podatkowa. W rozliczeniu za 2014 rok z tego typu rozliczenia skorzystać mógł każdy podatnik, którego współmałżonek nie osiągnął określonego dochodu, lub jego wysokość była niższa niż 43 664 NOK brutto (około 21 832 PLN), a do zawarcia związku małżeńskiego doszło najpóźniej w październiku 2013 roku.

Ilość miesięcy pobytu w Norwegii

Od tej wartości zależy wysokość standardowego odpisu, należącemu się każdemu podatnikowi, zwanego w języku norweskim minstefradrag. Zmiana tej wartości, o choćby jeden miesiąc, może mieć duże znaczenie dla wysokości wyniku rozliczenia.

Wpłacona zaliczka na podatek

Jest to suma wszystkich potrąceń z miesięcznego wynagrodzenia na poczet podatku. W języku norweskim nazywana jest „forskuddstrekk", „skattetrekk" lub „betalt skatt" i widnieje również na podsumowaniu rocznym jaki otrzymujesz od pracodawcy, czyli Lønns- og trekkoppgave.

Wynik rozliczenia podatkowego

Tutaj widnieje wysokość zwrotu lub dopłaty podatku. Jeśli na Twoim wyniku rozliczenia w tym miejscu widnieje określenie „Å betale", została naliczona dopłata, którą musisz uiścić. W przypadku sformułowania „Til gode", możesz spodziewać się zwrotu w wysokości podanej w tej linijce. Na podanym przykładzie podatnik będzie musiał zapłacić 8 117 NOK, ponieważ urząd popełnił błąd i uznał niewłaściwą liczbę miesięcy pobytu w Norwegii (2 miesiące, zamiast 12 miesięcy), co miało duży wpływ na wynik.

 

Na trzeciej stronie wyniku rozliczenia znajduje się dokument zwany Utskrift av likningen. Wyszczególniane są w nim dochody podatnika, jego majątek i długi oraz przyznane odpisy.

Rozliczenie podatkowe


Poniżej opiszemy szczegółowo część zatytułowaną „Fradrag", w której wymienione są odpisy podatkowe, przyznane podatnikowi na przedstawionym przykładzie. Zwróć uwagę na to, że w kolumnie z kwotami po lewej stronie znajdują się informacje zamieszczone w złożonym zeznaniu podatkowym, zaś po stronie prawej - kwoty zatwierdzone przez Skatteetaten.

Pozycja

Objaśnienie

3.2.1.
Minstefradrag av egen inntekt


Minstefradrag to standardowy odpis, o którym wspomnieliśmy wyżej. Jego wysokość zależy od ilości miesięcy pobytu w Norwegii. W naszym przykładzie podatnik w swoim zeznaniu podatkowym wnioskował o odpis za 12 miesięcy pobytu w Norwegii (wynoszący w 2014 roku 84 150 NOK). Jednak urząd uznał, że podatnik przebywał w kraju fiordów 2 miesiące i za taki czas został przyznany minstefradrag. Osoba rozliczająca się rzeczywiście przebywała i pracowała w Norwegii cały 2014 rok, może więc złożyć korektę podatkową i odzyskać należne pieniądze. Taką korektę wystarczyłoby udokumentować odcinkami z pensji, otrzymywanymi w każdym miesiącu pracy lub załączając Lønns- og trekkoppgave.

3.2.7.
Merkostnader til kost og losji


W tej pozycji widnieją odliczone od podatku koszty wyżywienia oraz zakwaterowania w Norwegii. Z takiego odpisu możesz skorzystać, jeśli przysługuje Ci status pendler. W ramach tego odpisu odliczyć możesz własne wydatki na jedzenie podczas pobytu w Norwegii (według stawek ryczałtowych), czynsz za wynajmowane mieszkanie oraz rachunki za prąd.
UWAGA! Jeśli pracodawca opłacał wyżej wymienione wydatki, nie możesz ich odliczyć od podatku.

3.2.8.
Netto reisekostnader


Tutaj wymienione są odpisane koszty podróży, poniesione w roku podatkowym, którego dotyczy rozliczenie. Do tych wydatków zaliczają się koszty dojazdu z miejsca zamieszkania w Norwegii do miejsca pracy w Norwegii, koszty podróży do Polski oraz wydatki na bramki autostradowe. Zaznaczamy, że koszty podróży do Polski odliczyć można tylko w ramach statusu pendler. Osoby rozliczające się standardowo lub w ramach drugiej klasy podatkowej, mogą odpisać od podatku koszty dojazdu do pracy.
UWAGA! Jeśli pracodawca pokrywał koszty Twoich podróży do Polski, nie możesz ich odliczyć od podatku.

3.3.1.
Renter av gjeld


Odpis za odsetki od kredytu. Każdy norweski podatnik, który zaciągnął kredyt, może wnioskować o odliczenie od podatku w Norwegii zapłaconych odsetek kredytowych. Masz możliwość skorzystania z tego odpisu nawet jeśli kredyt zaciągnięty został w Polsce. Jeśli mieszkasz na stałe w Norwegii, musisz mieć majątek w tym kraju i Norwegia musi być uznana jako centrum Twojego interesu życiowego. W przypadku tymczasowego pobytu w Norwegii, możesz odliczyć odsetki od kredytu z Polski, jeśli dochód osiągnięty w Norwegii stanowi 90% Twojego ogólnego dochodu z danego roku.

3.3.13.
Sum fradrag


Tutaj znajduje się suma wszystkich odpisów, przyznanych przez urząd skarbowy.


Mamy nadzieję, że teraz odczytanie wyniku rozliczenia będzie sprawiało Ci znacznie mniej trudności. Jeśli urząd skarbowy popełnił błąd i nie uznał odpisów, które Ci przysługują, pamiętaj o złożeniu korekty podatkowej. Masz do tego pełne prawo.



Spodobał Ci się artykuł? Poleć znajomym

 • Korekta podatkowa – sprawdź, kiedy i o co wnioskować

  Korekta podatkowa – sprawdź, kiedy i o co wnioskować

  Norweski urząd podatkowy (Skatteetaten) przyjmował zeznania podatkowe do końca maja 2017. Nie wszyscy zdążyli się rozliczyć. Ci, którzy chcą ubiegać się o dodatkowe ulgi lub znaleźli nieprawidłowości w wyniku swojego rozliczenia, powinni złożyć odwołanie podatkowe.

 • Jak uniknąć korekty podatkowej? To warto wiedzieć

  Jak uniknąć korekty podatkowej? To warto wiedzieć

  Pierwsza tura wyników tegorocznych rozliczeń została wysłana w trzecim tygodniu czerwca. Ci, którzy nie są zadowoleni z wyniku lub znaleźli błędy w rozliczeniu, mogą złożyć korektę podatkową. Podpowiadamy, komu przysługuje prawo do odwołania oraz – co zrobić, żeby uniknąć konieczności składania korekty.

 • Już jest: zwrot podatku – pierwsza tura wyników

  Już jest: zwrot podatku – pierwsza tura wyników

  Pierwsza tura wysyłania gotowych rozliczeń podatkowych rozpoczęła się 22 czerwca. Nadal nie dostałeś pieniędzy? Sprawdź, kiedy spodziewać się wypłaty.

 • Pierwsza tura wyników rozliczeń ze Skatteetaten już 22 czerwca

  Pierwsza tura wyników rozliczeń ze Skatteetaten już 22 czerwca 3

  Ostatniego dnia maja upłynął termin składania zeznań podatkowych w Norwegii. Już 22 czerwca urząd rozpoczyna wysyłkę pierwszej puli gotowych rozliczeń. Sprawdź, kto otrzyma wynik w pierwszej kolejności

 • Nie zdążyłeś zgromadzić dokumentów na czas? Będziesz mógł złożyć korektę podatkową

  Nie zdążyłeś zgromadzić dokumentów na czas? Będziesz mógł złożyć korektę podatkową

  Może się zdarzyć, że Skatteetaten nie przyzna podatnikowi ulg, o które się ubiegał i do których prawo odpowiednio udokumentował. Podatnik może też nie zdążyć zgromadzić wymaganej dokumentacji. W takich przypadkach warto złożyć korektę podatkową.

 • Zostały już tylko 3 dni na rozliczenie podatku

  Zostały już tylko 3 dni na rozliczenie podatku

  Tegoroczny sezon podatkowy w Norwegii był wyjątkowo intensywny ze względu na krótki okres, w którym można było się rozliczyć. Przypominamy, że to naprawdę ostatnia szansa na rozliczenie podatku ze Skatteetaten, a także ewentualny zwrot pieniędzy.

 • Kiedy zwrot podatku? Pierwszy termin w drugiej połowie czerwca

  Kiedy zwrot podatku? Pierwszy termin w drugiej połowie czerwca 1

  Wraz z końcem maja urząd podatkowy w Norwegii przestanie już przyjmować zeznania podatników. Pozostanie tylko czekać na wynik rozliczenia i wypłatę zwrotu, o ile podatek był odprowadzany tak, jak należało. Pierwsze wypłaty będą już w drugiej połowie czerwca.

 • Pobyt współmałżonka w Norwegii a prawo do różnych ulg podatkowych

  Pobyt współmałżonka w Norwegii a prawo do różnych ulg podatkowych

  Większość Polaków pracujących w Norwegii posiada w Polsce współmałżonka, którego odwiedza w ciągu roku. Czasami jednak druga połówka decyduje się na przeprowadzkę do Norwegii. Poniżej dowiesz się, jaki może mieć to wpływ na twoje zeznanie podatkowe.


Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 07.08.2015. )
 
 
Przeczytaj następny artykuł:
Nowa kwota dochodu minimalnego do uzyskania zasiłku
Nowa kwota dochodu minimalnego do uzyskania zasiłku

1 maja 2015 roku ustalona została nowa wysokość kwoty podstawowej systemu ubezpieczeń społecznych, czyli stawki G. Sprawdź jak wpływa to na Twoje sprawy urzędowe w Norwegii.

ZAMKNIJ

Złóż korektę podatku z Norwegii za poprzednie lata.
Wypełnij formularz, a dowiesz się ile możesz zyskać.
Za który rok chciałbyś złożyć odwołanie od podatku?
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu.
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
MojaNorwegia.pl