Jak rozgryźć skattemelding krok po kroku Podatki w Norwegii
info@multinor.no 04 kwietnia 2018
08:00

Jak rozgryźć skattemelding krok po kroku

13
Skomentuj
W gestii podatnika leży weryfikacja poprawności wprowadzonych przez urząd podatkowy danych w dokumencie. skatteetaten.no/screenshot
4 kwietnia norweski urząd podatkowy udostępnił podatnikom wstępne wyniki rozliczeń podatkowych, czyli skattemelding. Osoby mające dostęp do systemu Altinn (www.altinn.no) mogą od razu się z nim zapoznać, natomiast te rozliczające się papierowo będą musiały uzbroić się w cierpliwość, ponieważ urząd dopiero 4 kwietnia 2018 roku rozpoczyna ich papierową wysyłkę. Już teraz warto zorientować się, na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu takiego dokumentu.
Skattemleding to nic innego jak zestawienie przygotowywane przez Skatteetaten. Dokument ten stanowi wstępne rozliczenie podatkowe i uwzględnia m.in. zaraportowane przez pracodawcę dochody, wypłacane przez NAV świadczenia, zaliczki potrącone na poczet podatku, majątek czy informacje o zadłużeniu. Na nim wprowadzamy zmiany dotyczące wysokości osiągniętego dochodu i ulg podatkowych, do których mieliśmy prawo w 2017 roku.
W gestii podatnika leży weryfikacja poprawności wprowadzonych przez urząd danych, zaraportowanych kwot i wszelkich informacji widniejących na skattemeldingu. Przy zapoznawaniu się ze swoim rozliczeniem kieruj się zaleceniami Skatteetaten:
  1. Sprawdź prawidłowość podanych informacji.
  2. Zweryfikuj, czy masz prawo do ewentualnie przyznanych odpisów.
  3. Wprowadź informacje dodatkowe (jeśli jesteś pracownikiem zagranicznym i pracowałeś w Norwegii na zlecenie firmy zagranicznej).
  4. Sprawdź adres i dane kontaktowe.
  5. Upewnij się, czy numer konta jest poprawny.
Jednak by móc sprawdzić dane, należy wiedzieć, w którym miejscu ich szukać w takim dokumencie.
Na pierwszej stronie otrzymanego skattemeldingu w górnym prawym rogu znajdziemy m.in. nasz numer personalny i numer personalny współmałżonka, gdy ten przebywa w Norwegii, a także informacje o przyznanej nam skatteklasse – klasie podatkowej. Druga klasa podatkowa przysługuje osobom, których małżonek nie zarobił minimalnej stawki 0,5 G (46640 NOK / 21296 PLN / 4999 €) lub nie osiągnął żadnego dochodu.
Poniżej, w punkcie 2.1, pod hasłem lønn og tilsvarende ytelser wypisane zostały nasze przychody, zarówno te z tytułu pracy, jak i opodatkowane świadczenia wypłacane przez NAV. Należy upewnić się, czy uwzględniono wszystkie źródła zarobków, a także porównać wprowadzone kwoty z tymi z rocznego zestawienia od pracodawcy.
Również na pierwszej stronie, w punkcie 3.2.1, widnieje kwota odgórnie naliczona z tytułu uzyskania przychodu – minstefradrag. Jest to odpis przysługujący każdemu podatnikowi i nie trzeba się o niego ubiegać. Ustala się go na podstawie liczby miesięcy spędzonych w kraju – osobom o stałych numerach personalnych przyznawany jest on z reguły za 12 miesięcy.
W przypadku podatników posiadających wyłącznie tymczasowy numer personalny na zestawieniu znajdziemy dodatkowy punkt informujący, przeważnie na kolejnej stronie, na podstawie ilu miesięcy przydzielono mu ulgę.
To, co nas interesuje najbardziej, czyli wynik, który mówi nam, czy dostaniemy zwrot, czy też będziemy musieli dopłacić brakującą kwotę, znajduje się na końcu dokumentu. W rubrykach widnieją kolejno:

  1. wysokość podatku, jaki powinniśmy byli zapłacić w danym roku podatkowym,
  2. kwota, jaka została pobrana na poczet podatku,
  3. wynik wstępnego rozliczenia, przy czym foreløpig beregnet skatt til gode oznacza zwrot dla podatnika, a foreløpig beregnet skatt - å betale – dopłatę z naszej strony.
Nieco niżej znajdziemy numer konta, na który zostaną wpłacone pieniądze w przypadku wyniku na naszą korzyść. Jednak jeśli urząd nie posiada informacji o naszym koncie, wysyła czek, który można zrealizować na poczcie lub w większości banków – wtedy należy upewnić się, czy adres widniejejący na skattemeldingu jest aktualny.

Warto zaznaczyć, że kwoty mogą ulec zmianie po naniesieniu poprawek. Niejednokrotnie po uwzględnieniu wszystkich przysługujących podatnikowi odpisów dopłata zamienia się w zwrot. Na ostateczny wynik rozliczenia podatkowegoskatteoppgjør – przyjdzie nam poczekać. Rozsyłany jest on w 3 turach: czerwcowej, sierpniowej i październikowej.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Mirek eM
Mirek eM 29-04-2018 11:58

Cześc.
Orientujecie się moze w którym miejscu trzeba zadeklarować tą 10% ulgę która przysługuje w pierwszych 2 latach pobytu w Norwegii?

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
kris801
kris801 24-04-2018 07:43

Witam !!! Mam pytanie mój wstepny wynik na rozliczeniu wynosi 12 767kr czy ja musze sie rozliczac przez biuro?aby otrzymać te pieniadze? Z góry Dziękuje za odpowiedz

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Grzegorz P
Grzegorz P 12-04-2018 19:52

Na moim rozliczeniu widnieje w języku angielskim takie zdanie: provisionally Est. Overpaid tax.i jest kwota. Czy to oznacza że dostanę taki zwrot nie odsyłając rozliczenia? Jak to wygląda?

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
MultiNOR Konsultant
MultiNOR Konsultant 09-04-2018 07:46

Pawel.K napisał:
Co jezeli numer konta nie zgadza sie z numerem na rozliczeniu. Czy trzeba skladac do skatu jakies pismo o aktualnym numerze konta __

Oczywiście należy informować urząd o każdej zmianie, nawet tej dotyczącej zmiany numeru konta. Jeżeli wskazany na Skattemeldingu numer konta nie jest już aktywny, zwrot wróci do urzędu, a ten powinien przesłać do podatnika prośbę o podanie aktualnego numeru konta.

Więcej informacji: www.multinor.no

Zgłoś komentarz
teletimateleminuta
teletimateleminuta 07-04-2018 17:19

w ktorym miejscu w rozliczeniu elektronicznym mozna zmienic dlugosc pobytu, powinno byc w 2.1 (jako rezydent tego nie widze)

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
teletimateleminuta
teletimateleminuta 07-04-2018 17:17

a co z automatycznie naliczanym personfradrag, czy ta pozycja powinna gdzies widniec w skattemelding?

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
magdalena84
magdalena84 07-04-2018 01:13

pomocne

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
magdalena84
magdalena84 07-04-2018 01:11

A w jaki sposob zmienic ilosc miesiecy zeby minstefradrag byl rzeczywisty.w 3.2.1 nie widieje to..wic nie jestem pewna czy policzyli dobrze_

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Pawel.K
Pawel.K 06-04-2018 18:46

Co jezeli numer konta nie zgadza sie z numerem na rozliczeniu. Czy trzeba skladac do skatu jakies pismo o aktualnym numerze konta __

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
MultiNOR Konsultant
MultiNOR Konsultant 05-04-2018 11:58

Julecia87 napisał:
A co kiedy na rozliczeniu widnieje D-numer?staly numer otrzymałam w połowie zeszłego roku

Rozliczenie należy wykonać logując się na konto Altinn, na który widnieje Skattemelding oraz druk do rozliczenia. Urząd posiada informacje na temat tego, że dana osoba zmieniła w ciągu roku numer personalny.

Więcej informacji: www.multinor.no

Zgłoś komentarz
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl