Podatki w Norwegii
II klasa podatkowa – komu przysługuje i jakie dokumenty należy przedstawić, aby z niej skorzystać?
info@multinor.no
02 kwietnia 2017 08:00
Udostępnij
na Facebooku
na Facebooku

Komu przysługuje II klasa podatkowa? Fot. fotolia - royalty free
Norweski urząd podatkowy przewiduje możliwość rozliczenia się w II klasie podatkowej dla osób, których małżonkowie osiągnęli niski lub zerowy dochód w ostatnim roku podatkowym. Poniżej wyjaśniamy, jakie dokumenty należy przedstawić, aby ubiegać się o ten odpis.
Zdecydowana większość Polaków, którzy pracują w Norwegii, ma na utrzymaniu rodzinę w Polsce. Jeżeli odwiedza ją regularnie i posiada wspólne zameldowanie z nią, może rozliczać się w statusie pendler. Są również osoby, których małżonkowie osiągnęli niski lub zerowy dochód w ostatnim roku podatkowym. Dla takich osób norweski urząd przewiduje możliwość rozliczenia w II klasie podatkowej.
Czym właściwie jest II klasa podatkowa?
Rozliczenie w II klasie podatkowej polega na zmniejszeniu kwoty, od której zostanie odliczony podatek. Ponadto, z tego typu ulgi mogą skorzystać zarówno osoby, których małżonek mieszka w Polsce, jak i pary, które przebywają razem na terenie Norwegii. Aby nabyć prawo do rozliczenia w drugiej klasie podatkowej, należy spełnić kilka określonych warunków:
- dochód brutto małżonka osiągnięty w 2016 roku nie może przekroczyć 21 540 PLN, co odpowiada wartości 45 870 NOK,
- małżonkowie byli zameldowani pod tym samym adresem przez cały 2016 rok,
- ślub został zawarty nie później niż w październiku 2015 roku.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Należy pamiętać o tym, że II klasa podatkowa przysługuje tylko tym podatnikom, którzy zawarli związek małżeński. Z tej ulgi nie mogą zatem skorzystać osoby żyjące w konkubinacie bądź narzeczeni. Do rozliczenia w drugiej klasie podatkowej mają jednak prawo ci, którzy korzystają z ulgi 10%.
Nie przekroczyłem wymaganego dochodu, jak to poprawnie udokumentować?
Wiesz już, że masz prawo do skorzystania z drugiej klasy podatkowej i zastanawiasz się, jakie dokumenty zostaną zaakceptowane przez urząd. Wiele osób uważa, że wystarczy przedłożyć potwierdzenie w postaci PIT-u, które nie jest uznawane. Zamiast tego należy przedstawić zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodzie osiągniętym w 2016 roku przez małżonka, wystawione w 2017 roku i przetłumaczone na język norweski lub angielski. To samo dotyczy zaświadczenia o wspólnym zameldowaniu – nie może być ono wystawione wcześniej niż w 2017 roku. Jeżeli spełniłeś opisane w tym artykule warunki, skorzystaj z rozliczenia w II klasie podatkowej. Dla wielu osób ulga ta może stanowić spore odciążenie finansowe w związku z rozliczeniem podatkowym.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Oceń artykuł
Wyślij artykuł znajomym
Facebook
Kopiuj link
Moja Norwegia poleca
Cała Norwegia
Przejdź do ogłoszenia



Oslo, okręg miasta, Oslo
Szukamy dwóch malarzy
Przejdź do ogłoszenia


Viken, Drammen
PRACA W NORWEGII – Smart Byggservice Viken AS poszukuje pracowników!
Przejdź do ogłoszenia








Cała Norwegia
Praca w KL-Bygg AS
Przejdź do ogłoszenia


Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]