Podatki w Norwegii

Druga klasa podatkowa – ulga w rozliczeniach dla małżeństw

info@multinor.no

18 marca 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Druga klasa podatkowa – ulga w rozliczeniach dla małżeństw

Warto więc postarać się o przysługującą nam ulgę, szczególnie w obliczu jej zniesienia w następnym roku. fotolia.pl/royalty free

Druga klasa podatkowa pozwala podatnikowi uzyskać większy odpis od podatku, w przypadku gdy jeden ze współmałżonków nie osiągał dochodów lub jego zarobki były odpowiednio niskie.
Prawo do takiej ulgi ma każdy podatnik, także osoby, które korzystają już z innych zniżek, np. statusu pendler bądź ulgi 10%.
Reklama

Warunki

Lista wymogów stawianych przez Skatteetaten – w przypadku tej ulgi – nie jest przesadnie długa, ale należy spełniać je wszystkie, by uzyskać prawo do rozliczenia swojego podatku w drugiej klasie podatkowej. 

Kryteria są następujące:
– pracujesz w Norwegii, a dochód twojego współmałżonka w 2017 roku nie przekroczył 46 640 NOK, czyli około 21 296 PLN brutto (nie ma znaczenia, czy drugi z małżonków pracował u norweskiego pracodawcy, czy w Polsce), 

– najczęściej występującą sytuacją jest wspieranie finansowe współmałżonka pozostającego w Polsce, 

– małżeństwem jesteście nie krócej niż od października 2016 roku.

Dokumenty

Z uwagi na nieliczne wymagania formalne, warto przywiązać szczególną wagę do poprawności i kompletności dołączanych dokumentów, tj.:

– skrócony odpis aktu małżeństwa przetłumaczony na j. norweski lub angielski, bądź na druku unijnym,

– aktualne zaświadczenie o wspólnym miejscu zameldowania ze współmałżonkiem w Polsce (wydane w 2018 roku, również przetłumaczone na j. norweski lub angielski),

– zaświadczenie o dochodach współmałżonka za 2017 rok z urzędu skarbowego w Polsce, w przypadku gdy małżonek również przebywa w Norwegii, wystarczy jego Skattemelding.

Zarówno PIT od polskiego pracodawcy, jak i poświadczenia o pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych NIE są uznawane za ważne zaświadczenia o zarobkach współmałżonka.

Jeśli podatnik nie ma meldunku pod takim samym adresem jak współmałżonek, można spisać oświadczenie o wspólnym zamieszkaniu i prowadzeniu gospodarstwa pod danym adresem, które należy poświadczyć notarialnie oraz przetłumaczyć na język norweski lub angielski. Nie ma jednak gwarancji, że taki dokument będzie respektowany przez Urząd Podatkowy.

Zmiany w prawie podatkowym

Od roku 2018 zniesiono drugą klasę podatkową dla wszystkich osób. 

Tym samym rok 2017 jest ostatnim okresem podatkowym, za który można uzyskać odpis z tytułu drugiej klasy podatkowej. Warto więc postarać się o przysługującą nam ulgę, szczególnie w obliczu jej zniesienia w następnym roku.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Druga klasa podatkowa - zwrot podatku z Norwegii za 2017 rok
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl