Podatki w Norwegii

Druga klasa podatkowa - cała prawda

Udostępnij
na Facebooku
Druga klasa podatkowa - cała prawda

Ten typ rozliczeń jest szczególnie popularny wśród Polaków pracujących w Norwegii. Kto może rozliczać się w drugiej klasie podatkowej?


W drugiej klasie podatkowej mogą rozliczać się osoby, których małżonek/małżonka osiąga niskie dochody (nie więcej niż 42 102 NOK brutto rocznie, czyli około 22 635 złotych). W tej klasie można uzyskać większe odliczenia od podatku niż w klasie pierwszej.

Współmałżonek może mieszkać w Polsce lub za granicą, jego dochody nie mogą jednak przekroczyć ustalonej sumy. Małżonkowie są rozliczani z łącznego majątku.

Od 2013 roku w drugiej klasie podatkowej nie mogą rozliczać się samotni rodzice.


WYPEŁNIJ FORMULARZ, ABY POZNAĆ WYSOKOŚĆ ZWROTU PODATKU Z NORWEGII ZA ROK 2013!


Wymagane dokumenty


Osoby chcące rozliczać się w drugiej klasie podatkowej, muszą zaopatrzyć się w następujące dokumenty:

* Lønns- og trekkoppgave za rok 2013;

* Selvangivelse za rok 2013;

* Årsoppgave fra NAV za rok 2013;

* Kody PIN do systemu Altinn/MinID;

* Akt małżeństwa na druku unijnym lub przetłumaczony na język norweski lub angielski;

Selvangivelse
IG.com/kjetilloset

* Aktualne zaświadczenie o wspólnym miejscu zameldowania ze współmałżonkiem w Polsce lub oświadczenie o wspólnym miejscu zamieszkania, które musi być potwierdzone notarialnie. Dokumenty nie mogą być starsze niż 3 miesiące, muszą być przetłumaczone na język norweski lub angielski. Małżonkowie muszą mieszkać pod jednym adresem, aby ubiegać się o rozliczenie w drugiej klasie podatkowej.

* Zaświadczenie o dochodach uzyskanych przez współmałżonka lub zaświadczenie o pobieranych zasiłkach, przetłumaczone na język norweski lub angielski. Nie może to być polski PIT. Roczny kurs korony do złotówki, który obowiązuje w Norwegii za rok 2013 wynosi 1,86.


SPRAWDŹ, Z JAKICH ULG I ODLICZEŃ MOŻESZ SKORZYSTAĆ, ABY UZYSKAĆ JAK NAJKORZYSTNIEJSZY ZWROT PODATKU Z NORWEGII ZA ROK 2013.



Druga klasa podatkowa a inne odpisy


Można rozliczać się w drugiej klasie podatkowej nawet wtedy, kiedy nie przepracowało się w Norwegii całego roku. Progi zostaną wtedy odpowiednio obniżone. Należy podać dokładną liczbę dni przepracowanych w Norwegii w danym roku dochodowym. Kwotę oblicza się biorąc pod uwagę zarobki strony, która pracowała w Norwegii najdłużej w danym roku.

Drugą klasę podatkową można łączyć z innymi odpisami: statusem pendler i zniżką 10%.

Czytaj również:

Zniżka 10%

Status pendler
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl