Dopłata podatku na skatteoppgjør: skąd się bierze i co zrobić, gdy się ją otrzyma

18.07.2018.
Dopłata podatku na skatteoppgjør: skąd się bierze i co zrobić, gdy się ją otrzyma
27 czerwca zostały rozesłane pierwsze wyniki rozliczenia podatkowego. Nie wszystkim jednak spodoba się to, co zobaczą na skatteoppgjør: może się bowiem okazać, że zamiast otrzymać zwrot, podatnik będzie musiał coś zapłacić. Skąd biorą się dopłaty podatku i co należy zrobić, gdy się taką otrzyma?

Źle uzupełniona karta podatkowa

Najczęstszym powodem niedopłaty podatku jest błędna karta podatkowa. Ważne, aby każdego roku pilnować, żeby karta podatkowa była adekwatna do zarobków. Każda zmiana sytuacji finansowej, taka jak znalezienie dodatkowej lub lepiej płatnej pracy, musi być widoczna na karcie podatkowej. Zamawiając kartę, podaje się planowane zarobki w ciągu bieżącego roku podatkowego. Jeżeli więc uda się zarobić więcej, niż podało się przy zamawianiu karty podatkowej, pojawi się niedopłacony podatek, który po okresie rozliczeń podatkowych trzeba będzie zapłacić.

W razie jakichkolwiek pytań co do dopłaty podatku, faktury, rozłożenia niedopłaty na większą liczbę rat, koniecznie nalezy skontaktować się z poborcą podatkowym (skatteoppkrever/kemner) w swojej gminie.

Nieuznane zeznanie podatkowe

Niekiedy zdarza się, że mimo naniesionych poprawek na skattemelding oraz uwzględnienia przysługujących odpisów na rozliczeniu podatkowym nie zostają one uznane przez Norweski Urząd Podatkowy (Skatteetaten). W takiej sytuacji konieczne jest złożenie korekty podatkowej, w której należy zawnioskować o ponownie przyznanie przysługujących odpisów.

W pierwszej kolejności trzeba więc ustosunkować się do pierwszego skatteoppgjør bez względu na to, czy niedopłata wynikła z nieuznanego skattemeldingu czy z powodu błędnej karty podatkowej.

Pamiętaj! Najpierw należy zapłacić niedopłacony podatek, a dopiero potem składać korektę podatkową. Niezapłacenie pierwszej raty w terminie jest równoznaczne z niezapłaceniem podatku w ogóle. Jeżeli dopłata wyniosła mniej niż 100 koron, to nie musisz jej płacić.

Błędy urzędu

Zdarza się, że Skatteetaten sam zauważy swój błąd i wyśle do podatnika pismo z informacją, że otrzyma on nowy wynik rozliczenia z poprawnymi informacjami. Urząd zaznacza jednak, że jeżeli na pierwotnym wyniku miało się dopłatę, a nowy wynik nie zdąży przyjść przed terminem zapłaty pierwszej raty niedopłaty podatku, to będzie się w obowiązku uregulowania niedopłaty. Po otrzymaniu skorygowanego wyniku rozliczenia niedopłata podatku, którą zapłaciło się wcześniej, zostanie dopiero zwrócona.

Ile czasu na zapłacenie niedopłaconego podatku?

W zależności od tego, jak wysoka jest niedopłata podatku oraz kiedy podatnik otrzymał wynik rozliczenia, istnieją dwa terminy spłaty. Jeżeli trzeba zapłacić 1000 koron lub więcej, to można to zrobić w dwóch ratach:
  Spłata pierwszej raty Spłata drugiej raty
Wynik otrzymany 27 czerwca Do 20 sierpnia Do 24 września
Wynik otrzymany 15 sierpnia lub później W ciągu 3 tygodni od wygenerowania skatteoppgjør W ciągu 8 tygodni od wygenerowania skatteoppgjør
Jeżeli natomiast dopłata na wyniku rozliczenia jest mniejsza niż 1000 koron, trzeba zapłacić niedopłatę w jednej racie:
Spłata pierwszej raty
Wynik otrzymany 27 czerwca Do 20 sierpnia
Wynik otrzymany 15 sierpnia lub później W ciągu 3 tygodni od wygenerowania skatteoppgjør
Data wygenerowania skatteoppgjør widnieje w prawym górnym rogu:
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor. 
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 12.09.2018. )
 
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]

Wypełnij formularz w celu rozliczenia podatku w Norwegii
ZAZNACZ WSZYSTKIE
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu [pełna treść]
Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny, SMS oraz e-mailowy w celu promocji usług MultiNOR oraz jego partnerów związanych w szczególności z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Wyrażam zgodę na otrzymywanie e-mailem informacji handlowych dotyczących świadczenia usług doradczych związanych z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
Rozlicz się
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
MojaNorwegia.pl