Podatki w Norwegii

Co powinieneś wiedzieć o karcie podatkowej

Udostępnij
na Facebooku
4
Co powinieneś wiedzieć o karcie podatkowej

Fot. fotolia - royality free

Pracownicy nie muszą już dostarczać swoim pracodawcom karty podatkowej. Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać w związku ze skattekort.
Sprawy związane z kartą podatkową (skattekort) budzą sporo wątpliwości wśród Polaków pracujących w Norwegii. Postaramy się wyjaśnić najważniejsze kwestie.

Elektroniczna karta podatkowa

W 2014 roku wprowadzono elektroniczne karty podatkowe. Od tego momentu pracownicy nie są zobowiązani do dostarczania swoim pracodawcom kart podatkowych, które otrzymywali wcześniej w formie papierowej. Obecnie kartę podatkową można pobrać online po zalogowaniu na portalu Altinn – i jest to obowiązkiem pracodawcy. Kiedy pracodawca ściągnie Twoją kartę podatkową, otrzymasz o tym powiadomienie na swoim koncie Altinn. Rozwiązanie to jest niewątpliwie korzystne dla obu stron, gdyż ułatwia wgląd w tabelę przez obie strony. Poprzednio sporo osób nie otrzymywało kart podatkowych z powodu niezaktualizowanego adresu w norweskim rejestrze ludności (Folkeregisteret).

Informacja o karcie podatkowej

Pracownicy nie otrzymują już automatycznie kart podatkowych, a jedynie informację o karcie podatkowej (skattetrekksmelding/ informasjon om skattekortet). Taki komunikat pojawia się na kontach podatników tuż przed rozpoczęciem nowego roku podatkowego oraz później, jeśli wprowadzane są zmiany w karcie. Zawarte są w nim wszystkie potrzebne informacje – między innymi o zaliczce podatkowej oraz podstawie dochodowej, na bazie której obliczany jest podatek. Możesz więc sprawdzić, która tabela podatkowa Cię dotyczy.

Sprawdź swój podatek

Po otrzymaniu informacji o karcie podatkowej powinieneś sprawdzić widniejące tam informacje, aby urząd mógł wyliczyć podatek o odpowiedniej wysokości. Bazując na dokumencie skattetrekksmelding i swoich odcinkach z pensji możesz wnioskować do urzędu skarbowego o zmianę karty podatkowej. Błędne informacje mogą skutkować na przykład tym, że zapłacisz zbyt mało podatku, a w konsekwencji rozliczając się z podatku będziesz musiał zapłacić urzędowi pokaźną sumę.

Pracodawca otrzyma powiadomienie o wprowadzonych przez Ciebie zmianach, dzięki temu zawsze ma dostęp do zaktualizowanych danych i nie musisz go o tym informować. Pamiętaj, jeśli pracujesz w Norwegii i nie masz karty podatkowej, pracodawca odprowadza od uzyskanego dochodu 50% podatku.

Nowa karta podatkowa

Nie miałeś jeszcze karty podatkowej? Osoby ze stałym numerem personalnym (fødselsnummer) mogą wypełnić specjalny wniosek elektronicznie przez portal Atinn, aby uzyskać kartę. Posiadacze numerów tymczasowych (D-nummer), którzy posiadali skattekort w poprzednich latach, mogą taki wniosek wysłać pocztą. Jeśli zaczynasz pracę w Norwegii i nie miałeś jeszcze karty podatkowej, musisz stawić się osobiście na kontroli w urzędzie podatkowym oraz zabrać ze sobą podanie i wymagane dokumenty.

Karta podatkowa w kolejnych latach

Jeśli pracujesz w Norwegii dłużej niż rok, nie musisz zamawiać skattekort. Na Twoim koncie każdego roku automatycznie pojawiać się będzie skattetrekksmelding. Pamiętaj jednak, żeby sprawdzać dane zawarte w tym dokumencie, aby uniknąć późniejszych niespodzianek.

Jeśli masz wątpliwości na ten temat, zapraszamy do bezpłatnego kontaktu z konsultantami podatkowymi z MultiNOR: +4721999409 lub +48587430753.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Anna Moscicka

09-01-2019 21:01

Jeśli masz numer ID to musisz zamówić nowa

sklaudias

08-01-2019 17:29

Jeśli pracuję ponad pół roku w Norwegii muszę zamawiać nową kartę podatkową?

MultiNOR Konsultant

19-10-2018 08:54

Na karcie podatkowej nie widnieją informacje o kredycie. Takie informacje znajdują się na skattemeldingu.

Paulina d

18-10-2018 14:05

Czy pracodawca dowie się o kredycie wzietym przez pracownika z karty podatkowej ? Proszę o odpowiedz

Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl