Podatki w Norwegii
Brak wspólnego zameldowania a ulgi podatkowe
Anita Arcimowicz / info@multinor.no
09 kwietnia 2015 09:25
Udostępnij
na Facebooku
na Facebooku
4

Sprawdź o jakie ulgi podatkowe możesz się ubiegać pomimo braku wspólnego zameldowania z rodziną w Polsce.
Zniesienie obowiązku meldunkowego w Polsce przewidziane jest na styczeń 2016 roku, natomiast dowody osobiste niezawierające danych meldunkowych wydawane są od 1 marca 2015 roku. Niestety rozliczając się z podatku za rok 2014, nadal bazujemy na starych przepisach, rozróżniających miejsce zameldowania od miejsca zamieszkania.
Duża liczba rodzin żyjących pod jednym dachem od wielu lat nadal nie posiada wspomnianego wspólnego adresu zameldowania. Powodem są między innymi czasochłonne i kosztowne formalności, których należy dopilnować. Oprócz tego, zmiana adresu na wspólny nie daje w Polsce wymiernych korzyści - w przeciwieństwie do sytuacji w Norwegii, gdzie zameldowanie pozwala uzyskać następujące ulgi podatkowe:
- Status pendler - korzystny dla osób regularnie podróżujących między miejscem pobytu w Norwegii a domem rodzinnym w Polsce. Aby móc rozliczać się w statusie pendler trzeba przedstawić potwierdzenie wspólnego zameldowania z małżonkiem i/lub z dzieckiem.
- II klasa - gdy współmałżonek osiąga dochód roczny poniżej 43 664 NOK, czyli około 21 832 PLN brutto. Niestety brak wspólnego zameldowania z małżonkiem wyklucza przyznanie drugiej klasy w rozliczeniu podatkowym.
Status pendler i druga klasa mogą być jednak przyznane warunkowo, po spisaniu notarialnego oświadczenia o wspólnym adresie zamieszkania z rodziną. Należy przy tym pamiętać, że dokumenty muszą być przetłumaczone na język norweski lub angielski. Dotyczy to zarówno oświadczenia notarialnego, jak i zaświadczenia o zameldowaniu.
Jakie odpisy można uwzględnić bez wspólnego zameldowania?
- Ulga 10% - przyznawana jeśli 2014 rok był Twoim pierwszym lub drugim rokiem pobytu w Norwegii. Można rozliczyć się w ramach dziesięcioprocentowej ulgi standardowej (standardfradrag) bez konieczności składania zaświadczenia o zameldowaniu.
Wspólne zameldowanie także nie będzie potrzebne przy odliczaniu innych odpisów, z których najbardziej popularne to:
- odpis kosztów podróży do pracy w obrębie Norwegii,
- odpis rodzicielski,
- odpis dla samotnych rodziców.
Wspólne zameldowanie
W Norwegii, częściej niż w Polsce, wymaga się wspólnego zameldowania przy załatwianiu wielu spraw urzędowych. Jeśli mieszkacie na stałe z dziećmi i/lub partnerem, a nie macie wspólnego zameldowania, to warto rozważyć zarejestrowanie wspólnego adresu w Polsce, aby nie ominęły Cię korzystne ulgi w rozliczeniu podatkowym.
zdjęcie: fotolia - roylaty free
Oceń artykuł
Wyślij artykuł znajomym
Facebook
Kopiuj link
Moja Norwegia poleca




Viken, Drammen
PRACA W NORWEGII – Smart Byggservice Viken AS poszukuje pracowników!
Przejdź do ogłoszenia




Oslo, okręg miasta, Oslo
Szukamy dwóch malarzy
Przejdź do ogłoszenia




Cała Norwegia
Przejdź do ogłoszenia

Cała Norwegia
Praca w KL-Bygg AS
Przejdź do ogłoszenia

Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
10-04-2015 13:20
10-04-2015 12:41
2
0
Zgłoś
10-04-2015 12:21
09-04-2015 17:34
4
0
Zgłoś