Podatki w Norwegii

Brak wspólnego zameldowania a ulgi podatkowe

Anita Arcimowicz / info@multinor.no

09 kwietnia 2015 09:25

Udostępnij
na Facebooku
4
Brak wspólnego zameldowania a ulgi podatkowe


Sprawdź o jakie ulgi podatkowe możesz się ubiegać pomimo braku wspólnego zameldowania z rodziną w Polsce.


Zniesienie obowiązku meldunkowego w Polsce przewidziane jest na styczeń 2016 roku, natomiast dowody osobiste niezawierające danych meldunkowych wydawane są od 1 marca 2015 roku. Niestety rozliczając się z podatku za rok 2014, nadal bazujemy na starych przepisach, rozróżniających miejsce zameldowania od miejsca zamieszkania.

Duża liczba rodzin żyjących pod jednym dachem od wielu lat nadal nie posiada wspomnianego wspólnego adresu zameldowania. Powodem są między innymi czasochłonne i kosztowne formalności, których należy dopilnować. Oprócz tego, zmiana adresu na wspólny nie daje w Polsce wymiernych korzyści - w przeciwieństwie do sytuacji w Norwegii, gdzie zameldowanie pozwala uzyskać następujące ulgi podatkowe:

  • Status pendler -  korzystny dla osób regularnie podróżujących między miejscem pobytu w Norwegii a domem rodzinnym w Polsce. Aby móc rozliczać się w statusie pendler trzeba przedstawić potwierdzenie wspólnego zameldowania z małżonkiem i/lub z dzieckiem.
  • II klasa - gdy współmałżonek osiąga dochód roczny poniżej 43 664 NOK, czyli około 21 832 PLN brutto. Niestety brak wspólnego zameldowania z małżonkiem wyklucza przyznanie drugiej klasy w rozliczeniu podatkowym.

Status pendler i druga klasa mogą być jednak przyznane warunkowo, po spisaniu notarialnego oświadczenia o wspólnym adresie zamieszkania z rodziną. Należy przy tym pamiętać, że dokumenty muszą być przetłumaczone na język norweski lub angielski. Dotyczy to zarówno oświadczenia notarialnego, jak i zaświadczenia o zameldowaniu.

Jakie odpisy można uwzględnić bez wspólnego zameldowania?

 

  • Ulga 10% - przyznawana jeśli 2014 rok był Twoim pierwszym lub drugim rokiem pobytu w Norwegii. Można rozliczyć się w ramach dziesięcioprocentowej ulgi standardowej (standardfradrag) bez konieczności składania zaświadczenia o zameldowaniu.

Wspólne zameldowanie także nie będzie potrzebne przy odliczaniu innych odpisów, z których najbardziej popularne to:

  • odpis kosztów podróży do pracy w obrębie Norwegii,
  • odpis rodzicielski,
  • odpis dla samotnych rodziców.

 

Wspólne zameldowanie


W Norwegii, częściej niż w Polsce, wymaga się wspólnego zameldowania przy załatwianiu wielu spraw urzędowych. Jeśli mieszkacie na stałe z dziećmi i/lub partnerem, a nie macie wspólnego zameldowania, to warto rozważyć zarejestrowanie wspólnego adresu w Polsce, aby nie ominęły Cię korzystne ulgi w rozliczeniu podatkowym.

zdjęcie: fotolia - roylaty free

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


MultiNOR Konsultant

10-04-2015 13:20

@WujekJanek, jest tak jak piszesz, pod warunkiem, że osoba w podanym przez Ciebie przykładzie zarejestrowałaby się w Norwegii od razu po przyjeździe.

Jan .

10-04-2015 12:41

Rownie dobrze mozna udowodnic, ze Pismo Swiete naucza, iz Bog nie istnieje. Poza sporem pozostaje bowiem fakt, iz w Pismie Swietym wyraznie napisano BOGA NIE MA!

Ale jesli przyjzymy sie tekstowi glebiej, to zauwazymy, iz calosciowo brzmi to tak

Boga nie ma! mowia glupcy...

Tak czy inaczej rozumiem ze w opinii MultiNor w przypadku osoby ktora przybyla do Norwegii powiedzmy 1 maja 2011 i jest tu nieprzerwanie do dzis, przy czym prace zarobkowa podjela w 2013 roku, osobie takiej za 2013 i 2014 nie przysluguje znizka 10%. Przyjalem, zapisalem, zakonotowalem, milego weekendu zycze.

MultiNOR Konsultant

10-04-2015 12:21

@WujekJanek, bazujemy na informacjach od Skatteetaten:
"Oppholder du deg i Norge i inntil 183 dager i løpet av en 12-månedersperiode, eller inntil 270 dager i løpet av en 36-månedersperiode, er du begrenset skattepliktig og kan kreve standardfradrag."
... oraz norweskim prawie podatkowym:
"§ 2-1.Person bosatt i riket
(...) (2) Person som
a. i en eller flere perioder oppholder seg mer enn 183 dager i riket i løpet av enhver tolvmånedersperiode, eller
b. i en eller flere perioder oppholder seg mer enn 270 dager i riket i løpet av enhver trettiseksmånedersperiode,
anses som bosatt i riket, men først i det inntektsår oppholdet i riket overstiger antallet dager som nevnt i henholdsvis a og b."
Ważny jest sam fakt pobytu w Norwegii.

Jan .

09-04-2015 17:34

MULTINOR NAPISAL W ARTYKULE
Ulga 10% - przyznawana jeśli 2014 rok był Twoim pierwszym lub drugim rokiem pobytu w Norwegii.


Jesli MultiNor pozwoli, to udziele MultiNorowi drobnej konsultacji w zakresie prawa podatkowego obowiazujacego na terenioe Krolestwa Norwegii. Zupelnie gratis.
Otoz pojecie POBYT I OPLACANIE PODATKOW nie jest tozsame z pojeciem POBYT.

Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl