Podatki w Norwegii

7 rzeczy, które musisz wiedzieć na temat rozliczenia podatkowego

Udostępnij
na Facebooku
2
7 rzeczy, które musisz wiedzieć na temat rozliczenia podatkowego

W środę upływa termin składania papierowych zeznań podatkowych. O czym należy pamiętać przed złożeniem zeznania?


W środę 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych drogą tradycyjną . Jeśli jeszcze nie złożyliście zeznania, to najwyższy czas się do tego zabrać.

O czym warto pamiętać, zanim złożymy zeznanie?

1. Na papierze czy elektronicznie?


W tym roku podatnicy sami decydują, w jaki sposób chcą złożyć zeznanie podatkowe. Jeśli wybierzesz składanie zeznania drogą tradycyjną musisz pożegnać się z myślą o tym, że zwrot podatku dostaniesz w czerwcu.

- Osoby, które składały zeznanie papierowe, mogą spodziewać się zwrotu podatku dopiero w sierpniu - powiedział Hans Christian Holte, dyrektor Skatteetaten.

DLACZEGO WARTO ROZLICZAĆ SIĘ ELEKTRONICZNIE?

Pierwsza pula wypłat nastąpi po 25 czerwca, następna nie wcześniej niż 6 sierpnia. Ostatnia tura wypłat nastąpi po 15 października.

MultiNOR podatki


2. Grupy „wysokiego ryzyka"


Każdego roku urząd podatkowy wybiera kilka grup, których zeznania będą sprawdzane szczególnie uważnie. W tym roku skupią się na podatnikach , którzy sprzedali w zeszłym roku dom lub mieszkanie, a zysk ze sprzedaży podlegał opodatkowaniu.

- Opodatkowanie zysku ze sprzedaży domu lub mieszkania to jedna z tych płatności, których najczęściej się unika. Mamy jednak dobre sposoby na to, by sprawdzić, kto unika tej odpowiedzialności - dodał Holte.

PIĘĆ GRUP SZCZEGÓLNEJ UWAGI


Błędy w zeznaniu podatkowym mogą zostać ukarane grzywną. W najgorszym przypadku podatnik zapłaci opłatę dodatkową w wysokości 60% wartości zysku.

3. Cztery drogi do niższego podatku


- Wiele osób traci nawet kilkanaście tysięcy koron, bo nie sprawdza dokładnie zeznania podatkowego - powiedział Magne Gundersen, który pracuje w Spraebank1 jako doradca klienta.

Aby dowiedzieć się, jakie ulgi i odliczenia przysługują w Norwegii, odwiedź stronę biura rozliczeniowego MultiNOR.

Najpopularniejsze odliczenia i ulgi podatkowe to status pendler, druga klasa podatkowa i zniżka 10%.

koszty dojazdu
pixabay.com

4. Unikaj zaskoczeń podatkowych


Aby uchronić się przed płaceniem dodatkowych podatków i podnieść szanse na większy zwrot, musisz wiedzieć, które rubryczki w zeznaniu podatkowym wypełnić.

Aby uzyskać ulgi należy wypełnić odpowiednie rubryki, a w polu 5.0 wyjaśnić, dlaczego mamy prawo do odliczeń. W niektórych przypadkach nie ma pewności, czy dany przychód podlega opodatkowaniu. Należy wtedy w polu 5.0 opisać, skąd pochodzi dochód.

CO WPŁYWA NA OPÓŹNIENIA W WYPŁACIE ZWROTU PODATKU?

5. Tutaj uzyskasz pomoc


Skatteetaten odpowiada na pytania pod numerem telefonu 800 80 000 (najdłuższa kolejka jest zazwyczaj w godzinach 11-12), oraz na swoim profilu na Facebooku.

Biuro MultiNOR jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16. Dokumenty można składać osobiście w biurze w Gdyni, na ulicy Batorego 4/7, od poniedziałku do piątku od 10:00 do 16:00. Porad dotyczących tegorocznych rozliczeń podatkowych można uzyskać dzwoniąc pod numery telefonów: +48 58 743 07 53 lub +47 21 999 409, albo pisząc na adres mailowy info@multinor.no.

monety
UK Money-Coins/Flickr.com

6. Nie daj się nabrać na fałszywe zeznania


Podatnicy otrzymali w tym roku fałszywe maile od Skatteetaten. W podrobionym zeznaniu podatkowym widniała informacja o tym, że czeka na nas kilka tysięcy zwrotu podatku. Aby otrzymać pieniądze należy podać wszystkie swoje dane osobowe i numer karty bankowej. Taka praktyka to oczywiście próba kradzieży danych osobowych.

- Podobne maile i wiadomości SMS to znana forma oszustwa i  należy na nią uważać. Skatteetaten nigdy nie prosi o dane z karty kredytowej, kody zabezpieczające, rachunki, kopie paszportów, prawa jazdy ani o numer konta w wiadomościach email - powiedział szef ds. bezpieczeństwa w Skatteetaten, Svein Mobakken.

FAŁSZYWE MAILE OD SKATTEETATEN PO RAZ KOLEJNY


Zeznanie podatkowe można składać drogą papierową lub elektroniczną, wyłącznie przez serwis urzędu.

Fałszywy mail


7. Masz prawo do wprowadzania zmian


Złożyłeś zeznanie, ale zapomniałeś dopisać, że masz prawo do konkretnej ulgi? Nie martw się - zeznanie podatkowe można poprawiać dowolną ilość razy do 30 kwietnia. Liczy się ostatnia wersja.

Dla osób, które przegapią ten termin również istnieje szansa na poprawienie dokumentu. Należy jednak złożyć wniosek o przedłużenie terminu oddania zeznania.

Jeśli nie jesteście pewni jak wypełnić zeznanie podatkowe, skontaktujcie się ze specjalistami.


Źródło: nrk.no, multinor.no, zdjęcie frontowe: mojanorwegia.pl



Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


grzegorzs1

07-04-2018 12:22

A jak byłem częściowo na zwolnieniu i częściowo pracowałem. Zwolnienie z powodu wypadku w pracy.
Skat wyliczył mi 18 000 zwrotu może mogę to podbić nie jestem pendlerem rozliczanie jest zwykłe nie mam ulg 10%

Jacek Zabek

30-04-2014 07:42

żadne biuro rachunkowe nie wie, lub nie chce powiedzieć osobom chorym, że na zwolnieniu, lub AAP, oraz z innych powodów wystarczy napisać w rubryce 5. Jeg ber om å nedsatte skatteytevne for ....rok... på grunn av ................. .
Ja prosze o obniżenie progu podatkowego za rok.. z powodu ..... .
Nawet ci którzy nie mają statusu pendlera moga to robić. To skatteetaten decyduje co zrobi. Ja odzyskałem nie mając statusu pendlera 37 000 nok w zeszlym roku. Sprawdzony temat. Pozdrawiam i życze powodzenia

Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl