6 najważniejszych punktów, dzięki którym zrozumiesz swój skattemelding

04.04.2019.
6 najważniejszych punktów, dzięki którym zrozumiesz swój skattemelding
Skattemelding to wstępne rozliczenie podatkowe wystawione przez Norweski Urząd Skarbowy (Skatteetaten), będące podstawą do rozliczania podatkowego za poprzedni rok. Dokument ten przygotowano na podstawie informacji, które zostały zgłoszone do urzędu. Skattemelding zawiera między innymi dane o zaraportowanym przez pracodawcę dochodzie, wszelkich potrąconych zaliczkach na podatek, zadłużeniach, kredytach czy świadczeniach wypłaconych przez NAV.
Skattemeldingi zostały dziś udostępnione elektronicznie przez urząd. Użytkownik systemu Altinn powinien otrzymać SMS-a lub maila z informacją, że jego skattemelding oczekuje w skrzynce odbiorczej na www.altinn.no. Podatnicy, którzy nie mają dostępu do elektronicznego systemu, muszą oczekiwać na skattemelding wysłany do nich listownie. Urząd rozpoczął wysyłkę wstępnych rozliczeń papierowo dzisiaj.
Po otrzymaniu skattemeldingu należy dokładnie sprawdzić poprawność zawartych w nim danych. Warto wiedzieć, że w przypadku błędu urzędu, który nie został zauważony przez podatnika, to podatnik będzie osobą pociągniętą do odpowiedzialności. Poniżej przedstawiamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Co jest ważne:

  • Pamiętaj, że urząd z reguły nie przyznaje dodatkowych odpisów bez przekazanej przez podatnika informacji oraz dokumentacji potwierdzającej spełnianie warunków danej ulgi. Jeżeli zauważysz na swoim skattemeldingu dodatkowe odpisy, upewnij się, czy masz do nich prawo.

  • Pamiętaj, że sam jesteś odpowiedzialny za poprawność zawartych w zeznaniu podatkowym informacji i możesz zostać pociągnięty do karnych opłat w razie zauważenia nieprawidłowości przez urząd.

  • Pamiętaj, że każdy pracownik musi dostać roczne zestawienie dochodów od każdego pracodawcy, u którego pracował w poprzednim roku. Jest to niezbędne do sprawdzenia poprawności informacji zawartych na skattemeldingu. Jeżeli nie otrzymałeś rocznego zestawienia, możesz bazować na podsumowaniu rocznym na odcinku z pensji.

  • Warto wiedzieć, że skatteoppgjør (wynik rozliczenia podatkowego) rozsyłany jest w 3 turach: czerwiec, sierpień, październik. Podatnicy rozliczający się papierowo otrzymają swój skatteoppgjør najwcześniej w sierpniu.

  • Pamiętaj, że skattemelding jest to wstępne rozliczenie podatkowe, na które mogą zostać naniesione zmiany i poprawki. Przewidywany wynik widniejący na skattemeldingu może różnić się od tego, który znajduje się na skatteoppgjør, zwłaszcza jeżeli nie złożysz zeznania podatkowego.
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ? NAJWAŻNIEJSZE PUNKTY:
Skattemelding (pierwsza strona).
Skattemelding (pierwsza strona). MultiNOR

Pierwsza strona:

01: Na pierwszej stronie dokumentu znajdziesz m.in. numer personalny (również numer personalny współmałżonka, jeśli przebywał w Norwegii w 2018 roku), ale też informację o klasie podatkowej, w której zostaniesz rozliczany, czyli skatteklasse.

Od roku 2018 nie można już rozliczać się z uwzględnieniem drugiej klasy podatkowej, więc klasa podatkowa widniejąca na skattemeldigu w każdym przypadku powinna być pierwsza.

02: Kolejny punkt stanowi 2.1 Lønn og tilsvarende ytelser, gdzie możesz sprawdzić swoje dochody z 2018 roku (zarówno z pracy, jak i inne, np. opodatkowane świadczenia wypłacane przez NAV). Uwzględnione powinny być tutaj wszystkie zarobki z zeszłego roku, a ich kwoty muszą zgadzać się z kwotami z rocznych zestawień od pracodawców.
Skattemelding.
Skattemelding. MultiNOR
03: Minstefradrag to odpis kosztów uzyskania przychodu, który przyznawany jest na skattemeldingu automatycznie, wiec nie trzeba się o niego ubiegać. Trzeba natomiast upewnić się, że jest on poprawnie przyznany. Informacja o nim znajduje się na pierwszej stronie w punkcie 3.2.1. Jest to odpis kosztów uzyskania przychodu ustalany na podstawie liczby miesięcy spędzonych w Norwegii. Jeśli posiadasz stały numer personalny, najprawdopodobniej zostanie ci przyznana pełna kwota minstefradragu, czyli 97 610 kr. Podatnicy z tymczasowym numerem personalnym będą mieli na swoim skattemeldingu informację, za jaką część roku otrzymali minstefradrag (od 1/12 do 12/12).
Skattemelding.
Skattemelding. MultiNOR
03: Punkt 3.3/4.8 Renter, gjeld, andre kapitalkostnader og fradrag dotyczy odsetek od kredytów zaciągniętych w Norwegii. Jeżeli chciałbyś ubiegać się o uwzględnienie odsetek od kredytu hipotecznego w Polsce, musisz samodzielnie ubiegać się o ten odpis.

Na stronie z nagłówkiem Foreløpig beregning av skatter og avgifter 2018 znajdziesz:

04: Forskuddstrekk jest to zaliczka, czyli kwota potrącona na podatek dochodowy w Norwegii. Warto upewnić się, czy jej wysokość zaraportowana została poprawnie.

05: Poniżej znajduje się informacja o przewidywanym wyniku rozliczenia podatkowego, wyliczonego na podstawie informacji, które na daną chwilę ma o tobie urząd. Pamiętaj, że jest to orientacyjna kwota, która może ulec zmianie na wyniku rozliczenia podatkowego, więc nie warto się nią sugerować. Istnieją dwa możliwe wyniki rozliczenia:
  • foreløpig beregnet skatt tilgode – zwrot podatku,
  • foreløpig beregnet skatt å betale – dopłata podatku.

Jeżeli wiesz już, jak rozszyfrować skattemelding, nie czekaj dłużej i złóż zeznanie podatkowe. Warto to zrobić, nawet gdy nie przysługują ci dodatkowe odpisy. Pamiętaj, że to ty jesteś odpowiedzialny za poprawność zawartych na skattemeldingu informacji.
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Zwrot podatku
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
martawit
martawit 22-04-2019 19:55

Pracowałam w Norwegii w 2018r. w II - 7 dni oraz otrzymałam w VI zwrot za urlop za 2017r (pracowałam w 2017r. 2 m-ce), w 2018r. pracowałam również w Polsce.
Moje pytanie: czy na rozliczeniu podatku w Norwegii muszę zaznaczać, że pracowałam również w kraju?, jaką ilość dni powinnam wpisać w rozliczeniu za 2018r. kiedy poza pracą (7dni) otrzymałam zwrot za urlop?

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Zmieniony ( 04.04.2019. )
 
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]

Złóż korektę podatku z Norwegii za poprzednie lata.
Wypełnij formularz, a dowiesz się ile możesz zyskać.
Za który rok chciałbyś złożyć odwołanie od podatku?
ZAZNACZ WSZYSTKIE
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu [pełna treść]
Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny, SMS oraz e-mailowy w celu promocji usług MultiNOR oraz jego partnerów związanych w szczególności z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Wyrażam zgodę na otrzymywanie e-mailem informacji handlowych dotyczących świadczenia usług doradczych związanych z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
MojaNorwegia.pl