Podatki w Norwegii

5 najczęstszych pomyłek urzędu przy rozliczeniu podatkowym

info@multinor.no

28 października 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
2

podatki fotolia.pl/royalty free

W środę 24 października urząd rozesłał ostatnią pulę rozliczeń podatkowych za 2017 rok, więc ci, którzy nie otrzymali wyniku (skatteoppgjør) we wcześniejszych terminach, powinni już go mieć na swoim Altinnie lub oczekiwać, aż wynik rozliczenia dotrze do nich drogą pocztową. Dlaczego tak ważne jest, aby dokładnie sprawdzić swój skatteoppgjør? Poznaj najczęstsze błędy popełniane przez urząd przy rozliczeniu podatkowym.

Błędny odpis za miesiące pobytu

W Norwegii odpis kosztów uzyskania przychodu wylicza się na podstawie dni spędzonych lub przepracowanych na terenie Norwegii. Często zdarza się, że mimo obecności w kraju fiordów przez cały rok podatkowy, urząd przyznaje zbyt niski odpis za miesiące pobytu. Działa to też niestety w drugą stronę. Zdarzają się sytuacje, gdy podatnik przebywał niedługo w Norwegii, a z automatu został mu przydzielony najwyższy odpis. Taka sytuacja skutkuje najczęściej pokaźnym zwrotem z podatku. Jednak urząd prędzej czy później dopatrzy się błędu na swoją niekorzyść i zażąda zwrotu pieniędzy.
Reklama

Nieprzyznanie drugiej klasy podatkowej

Jeżeli wnioskowałeś o zmianę klasy podatkowej na drugą, to musisz wiedzieć, że nierzadko zdarza się, że urząd nie przyznaje drugiej klasy podatkowej dla małżonki przebywającej w Polsce, ponieważ nie posiada o niej danych w swoim systemie, z którego zaciągane są informacje do skattemeldingu oraz skatteoppgjør. W takiej sytuacji konieczne jest ponowne wnioskowanie o przyznanie tego odpisu oraz dosłanie jeszcze raz wymaganych do tego odpisu dokumentów. Jeżeli natomiast nie uwzględniłeś zmiany klasy na drugą, a masz do tego prawo, to złóż korektę podatkową, która pomoże ci uzyskać większy zwrot.

Przyznanie nie tego odpisu, o który wnioskowałeś

Zdarzają się sytuacje, że na wyniku rozliczenia podatkowego osoby, która wnioskowała o odpisy z np. statusu pendler widnieje inny odpis. Mimo że cały rok podróżowałeś do rodziny w Polsce, więc miałeś prawo do odpisów ze statusu pendler, może zdarzyć się tak, że urząd np. przyzna ci ulgę 10%, bo widzi, że 2017 rok był twoim pierwszym. Ulga 10% wyklucza się z odpisami pendlera. Jeżeli urząd przyznał ci jedno, to nie przyzna ci drugiego. Oba odpisy są korzystne i mogą przyczynić się do wysokiego zwrotu podatku, a oko niedoświadczonej osoby nie dopatrzy, że przyznano mu inny odpis, który spowodował mniejszy zwrot, niż byłby przy odpisach pendlera. Takie sytuacje także działają w dwie strony. Może się zdarzyć, że osoba ubiegająca się o ulgę 10% otrzyma odpisy z innego statusu, do którego nie ma prawa i otrzyma niesłusznie wypłacone pieniądze, które po kontroli urzędu będzie musiała zwracać z odsetkami. Warto dokładnie sprawdzić i przeanalizować swój wynik.

Nieprzyznanie żadnego odpisu

Takie sytuacje zdarzają się najczęściej w sytuacji, gdy mimo dostępu elektronicznego do systemu Altinn wysyłasz rozliczenie podatkowe papierowo. Urząd w pierwszej kolejności zobaczy wówczas, że na elektroniczny skattemelding nie zostały naniesione jakiekolwiek poprawki, więc odsyła wynik, który wygląda identycznie jak wstępny wynik rozliczenia podatkowego. Jednak nie tylko przy papierowych rozliczeniach zdarzają się takie sytuacje. Niekiedy urząd nie przyznaje żadnego odpisu z niewyjaśnionych powodów. W takiej sytuacji należy ponownie złożyć wniosek o wszystkie odpisy, do których miałeś prawo.

Pominięcie niektórych odpisów lub ulg

Gdy podatnik rozlicza się np. w statusie pendler + druga klasa + odsetki od kredytu w Polsce + odpis rodzicielski, wnioskując jednocześnie o wiele ulg podatkowych, może zdarzyć się tak, że niektóre zostaną przyznane, a inne nie. Na przykład w wyżej wymienionej sytuacji urząd mógł przyznać odpisy za podróże, drugą klasę i odsetki od kredytu, ale nie uznać odpisu za mieszkanie i wyżywienie oraz odpisu rodzicielskiego.

Niesłuszne jest rozumowanie, że urząd norweski nigdy nie pomyli się na swoją niekorzyść. Urzędy mogą mylić się zarówno na swoją korzyść, jak i niekorzyść.

Po otrzymaniu wyniku rozliczenia podatkowego należy niezwłocznie sprawdzić jego zawartość i upewnić się, że:
1. wszystkie dane osobowe są poprawne,
2. wszystkie dochody i zaliczki zgadzają się z tymi z zestawień rocznych,
3. wszystkie odpisy, o które wnioskowałeś, zostały przyznane,
4. wszystkie odpisy, do których masz prawo, zostały przyznane.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Zwrot podatku
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Kaliinn

11-11-2018 22:54

Hej, czy otrzymaliscie już przelewy z tej ostatniej puli z 24 października?

jura gładysz

28-10-2018 11:11

Jak na urząd podatkowy to sporo tych błędów na niekorzyść podatnika a więdz czy pracownicy skatu mają kompetencje do wykonywanej pracy ,

Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl