Podatki w Norwegii

Jakie korzyści daje druga klasa podatkowa i kto może się o nią ubiegać?

info@multinor.no

10 kwietnia 2016 07:00

Udostępnij
na Facebooku
 Jakie korzyści daje druga klasa podatkowa i kto może się o nią ubiegać?

Jakie kryteria należy spełnić, by ubiegać się o drugą klasę podatkową? Fot. Fotolia - royalty free

Twój współmałżonek nie pracował w poprzednim roku lub osiągnął niski dochód? Sprawdź, czy masz prawo do drugiej klasy podatkowej.
Wiele Polaków, którzy pracują w Norwegii, ma w Polsce współmałżonka, który nie pracuje lub posiada bardzo niski dochód. Istnieje jednak szansa na poprawę sytuacji takich osób, gdyż druga klasa podatkowa umożliwia uzyskanie korzystniejszego wyniku rozliczenia. Jest to jedna z opłacalnych opcji rozliczenia, które przewiduje prawodawstwo norweskie. Wychodzi ono naprzeciw małżeństwom, w których jedna z osób utrzymuje drugą. Co więcej, drugą klasę podatkową można połączyć także z innymi ulgami.

Same korzyści

Druga klasa podatkowa pozwala zmniejszyć kwotę podlegają opodatkowaniu w porównaniu do klasy pierwszej. Istotne jest, że ulgę tę można łączyć z ulgą 10% lub ze statusem pendler, co umożliwia uzyskanie jeszcze większego zwrotu podatku. Warto wiedzieć, że dla wielu osób potencjalnie najkorzystniejszą opcją jest połączenie drugiej klasy podatkowej ze statusem pendler.

Jakie kryteria należy spełniać?

Możesz ubiegać się o rozliczenie w drugiej klasie podatkowej, jeśli:

– roczny dochód współmałżonka nie przekroczył podanej przez norweski urząd skarbowy kwoty, która na 2015 rok wynosi 44 751 NOK (czyli około 20 912 PLN),
– małżeństwo zostało zawarte nie później niż w październiku roku poprzedzającego dany rok podatkowy (czyli dla rozliczenia roku 2015 małżeństwo musiało być zawarte do października 2014),
– cały rok podatkowy małżonkowie byli zameldowani pod tym samym adresem.

Co jeszcze warto wiedzieć o drugiej klasie podatkowej?

Uzyskanie drugiej klasy podatkowej jest możliwe zarówno dla małżeństw, w których jedna osoba pracuje w Norwegii, jak i dla par mieszkających razem w tym kraju. Warto zwrócić uwagę na to, że wszelkiego rodzaju świadczenia socjalne, takie jak podlegające opodatkowaniu zasiłki i renty otrzymywane w Polsce lub Norwegii należy również wliczyć do rocznego dochodu. Trzeba pamiętać, że parom, które żyją w konkubinacie, nie przysługuje prawo do drugiej klasy podatkowej.  

Prawo do drugiej klasy podatkowej należy udowodnić stosowną dokumentacją. Informacje związane z wymaganymi zaświadczeniami znajdziesz tutaj.

Czy mogę odwołać się od podatku?

Jeżeli w poprzednich latach miałeś prawo do drugiej klasy podatkowej, ale nie poinformowałeś o tym na czas urzędu norweskiego, masz jeszcze możliwość wprowadzenia korekty rozliczenia podatkowego. Taka możliwość istnieje do 10 lat wstecz. Niemniej w praktyce szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy są największe, gdy korekta podatkowa dotyczy do 3 lat podatkowych wstecz. Najlepiej odwoływać się w ciągu sześciu tygodni od wystawienia  wyniku zeznania. Po upływie tego czasu, rozpatrzenie wniosku trwa dłużej, a o tym, czy będzie dla nas korzystne, decyduje właściwie uargumentowana zwłoka.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl