Podatki w Norwegii

Rozliczenie w Norwegii: tabele z datami, najważniejsze wytyczne i rady ekspertów w jednym

Materiał partnera

15 kwietnia 2020 11:43

Udostępnij
na Facebooku
10
Rozliczenie w Norwegii: tabele z datami, najważniejsze wytyczne i rady ekspertów w jednym

Z jakich ulg można skorzystać w tegorocznych zeznaniach podatkowych? fotolia.pl/royalty free

Choć z roku na rok ulg podatkowych jest coraz mniej, to wciąż zostały te najbardziej atrakcyjne. Nie trzeba być pendlerem, żeby skorzystać z części z nich. W tym roku pojawił się nowy Skattemelding, a rozliczenie za jego pomocą przynosi pieniądze ze zwrotu podatku już w ciągu dwóch tygodni od złożenia zeznania.

Z jakich ulg można skorzystać w tegorocznych zeznaniach podatkowych?

W tym roku jak zwykle najbardziej popularne jest rozliczenie w statusie pendler, zarówno jako pendler podróżujący do rodziny, jak i podróżujący do mieszkania. Jakie odpisy można uwzględnić w ramach tego statusu?
  • koszt zakwaterowania w Norwegii, czyli opłaty poniesione za wynajem np. mieszkania oraz opłaty za energię elektryczną,
  • diety, o ile mieszkało się w miejscu bez możliwości gotowania,
  • diety dla kierowców TIR-ów, o ile nie otrzymywało się diet od pracodawcy,
  • koszt dojazdów do pracy przy przekroczeniu wkładu własnego określonego przez urząd na kwotę 22 700 NOK,
  • koszt podróży również po przekroczeniu wkładu własnego,
  • koszt poniesiony za opłaty za bramki i promy, jeżeli dojazd do pracy był dłuższy niż 2 godziny.

Co jeszcze odliczają inni?

Dodatkowe ulgi, które są równie popularne, to odpis rodzicielski oraz poniesiony koszt za zapłacone odsetki od kredytu hipotecznego w Polsce. Nie trzeba być pendlerem, aby móc się ubiegać o odpis rodzicielski i odliczenie odsetek od kredytu. Nawet osoby na stałe zamieszkałe w Norwegii mają prawo do tych ulg.

Jakie nowości niosą ze sobą tegoroczne rozliczenia?

Przede wszystkim ci, którzy otrzymali nowy Skattemelding, nie prowadzą działalności gospodarczej (również ich współmałżonek) oraz nie mają zadłużeń, mogą spodziewać się zwrotu podatku w ciągu 2 tygodni od dnia wysłania zeznania. Pozostali, którzy rozliczają się na starych zasadach, składając zeznanie przez system Altinn, nadal otrzymają zwrot w jednej z trzech tur wysyłki wyników, mianowicie: 22 czerwca, 12 sierpnia lub 21 października.
Tury rozliczeń podatku za 2019 rok*
22 czerwca 2020 Pierwsza tura wysyłki wyników
12 sierpnia 2020 Druga tura wysyłki wyników
21 października 2020 Trzecia i ostatnia tura wysyłki wyników
* daty początkowe publikacji danej puli wyników rozliczeń podatkowych

Ważne daty dla podatnika w Norwegii - TERMINARZ

30.04.2020 r. to ostatni dzień dla wysyłki rozliczeń podatkowych w Norwegii. Nie zwlekaj z czekaniem do ostatniego dnia. Pamiętaj, że dzięki szybkiej wysyłce swojego zeznania, w tym roku możesz otrzymać zwrot nawet w ciągu 2 tygodni.
TERMINARZ podatkowy w Norwegii
18 marca 2020 Skatteetaten udostępnił wstępne rozliczenia podatkowe - Skattemelding
31 marca 2020 Start wysyłki papierowej wersji Skattemeldingu dla osób, które nie są elektronicznymi użytkownikami norweskich urzędów
2 kwietnia 2020 Rozpoczęcie wysyłki wyników rozliczeń - Skatteoppgjør dla osób, które rozliczyły się na nowym Skattemeldingu
30 kwietnia 2020 Termin złożenia zeznania podatkowego dla osób, które nie przedłużyły sobie terminu rozliczenia do 31 maja
31 maj 2020 Termin złożenia zeznania podatkowego dla osób, które przedłużyły termin rozliczenia elektronicznego do 31 maja

Zastanawiasz się, dlaczego warto złożyć zeznanie podatkowe z Norwegii?

Przede wszystkim, zamiast akceptować wstępny wynik z urzędu, opłaca się przyjrzeć swojemu rozliczeniu, żeby ubiegać się o ulgi podatkowe, do których masz prawo. Jeżeli nie wiesz, czy coś ci przysługuje, skontaktuj się z firmą, która zajmuje się rozliczeniami podatku. Koszty takiej usługi, w porównaniu do zwrotu, jaki możesz otrzymać, są naprawdę niewielkie. Poza tym, nawet jeżeli nie przysługują ci żadne ulgi podatkowe, wielokrotnie zdarzają się błędy związane z wysokością zaraportowanego przez pracodawców dochodu do urzędu lub kwotą potrąconej zaliczki na podatek. To twoim obowiązkiem jest sprawdzenie wszystkich kwot, aby uniknąć kary finansowej nałożonej przez urząd. 

Często również zdarzają się błędy w określeniu miesięcy pobytu w Norwegii, które mają wpływ na wartość minstefradrag - kosztu uzyskania przychodu. Nie musisz znać się na przepisach podatkowych. Wystarczy oddać swoją sprawę w dobre ręce.

Na co mogę liczyć, zlecając rozliczenie profesjonalnej firmie?

Firma zajmująca się zeznaniami podatkowymi dokładnie określi twoją sytuację i przysługujące ulgi. Wskaże ci także dokładną listę dokumentów, potrzebną do udokumentowania odpisów podatkowych urzędowi oraz zapewni ich tłumaczenie z jęz. polskiego na norweski. Zyskasz pełną opiekę dotyczącą przygotowania rozliczenia oraz zaoszczędzisz nerwów i czasu, aby samodzielnie sprawdzić jakie odpisy ci się należą i w jakiej kwocie. gdzie należy wpisać je w zeznaniu podatkowym, co należy jeszcze zaznaczyć na koncie elektronicznym. Warto zatem sprawdzić opinie i skontaktować się ze specjalistami, którzy zapoznają się z twoją sytuacją, doradzą oraz zapewnią ci wykonanie prawidłowego rozliczenia podatkowego.

Podsumowanie, mamy 15 kwietnia - co muszę zrobić?

  1. Zostały tylko 2 tygodnie - nie zwlekaj, zadbaj o zeznanie podatkowe, uwzględniające maksymalną kwotę ulg. 
  2. Nie jesteś pewien, czy masz prawo do określonych ulg podatkowych? Skontaktuj się z firmą rozliczającą podatki w Norwegii. Bez wychodzenia z domu zadbaj o  poprawność i terminowość rozliczenia podatkowego. Unikając przy tym konsekwencji skarbowych na przyszłość.
  3. Ciesz się z szybkim zwrotem podatkowym, nawet w ciągu dwóch tygodni od terminu złożenia zeznania na nowym Skattemeldingu, który funkcjonuje od tego roku. 
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor, która odpowiedziała na wszystkie najbardziej nurtujące pytania naszych użytkowników. 
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


werte1

28-04-2020 17:48

Hmm. udało mi sie pracować przez dwa miesiące w Norwegii i właśnie przyszlo rozliczenie podatku. Co ja mam zrobić? to trzeb gdzieś odsyłać? Pojęcia nie mam.. pomóżcie!

boj fra oszlo

19-04-2020 19:39

...bob ,powyzej napisano ,ze nie
...jezeli 25 to dla ciebie za duzo,to juz sam nie wiem...

Robert Saganowski

19-04-2020 17:59

Czy jest jeszcze jakakolwiek możliwość zmiany podatku liniowego 25% (kildeskatt) na ten, w którym mam możliwość odliczenia sobie jeszcze 10%, jako, że pracowałem w Norwegii w 2019 drugi rok sezonowo?

MultiNOR Konsultant

17-04-2020 15:46

Osoby, które przez cały rok miały 25% kildeskatt nie mogą złożyć rozliczenia podatkowego, więc nie mogą też ubiegać się o zwrot.

Elnartos

17-04-2020 09:53

Czyli jeśli korzystałem z 25% podatku liniowego to zwrot podatku mnie nie dotyczy?

MultiNOR Konsultant

16-04-2020 15:59

Nowy skattemelding widnieje na stronie Skatteetaten i nie zawiera numeracji przy informacjach - jedynie rozdzielone kafelki z informacjami. Natomiast stary skattemelding widnieje na stronie Altinn.no i rozliczyć go można jedynie przez formularz RF-1030.

snekkerek snekkerek

16-04-2020 13:16

Czym różni się stary Skattemelding od nowego ?

MultiNOR Konsultant

16-04-2020 12:52

Jeżeli ma Pan możliwość rozliczenia na nowym skattemeldingu, to duża szansa, że urząd rozpatrzy to najnowsze rozliczenie tj. to na nowym skattemeldingu. Jeżeli ktoś miał tylko stary skattemelding, to nowe zasady mówiące o zwrocie nawet w 2 tygodnie go nie obowiązują. Proszę się jednak nie martwić, bo już w przyszłym roku zdecydowana większość podatników będzie miała nowe skattemeldingi.

noregg

16-04-2020 00:25

Czy mozna zlozyc jeszcze raz rozliczenie w nowej formie aby szybciej otrzymac zwrot poatku skoro sie juz zlozylo w starej formie?

kosmos1

15-04-2020 16:12

Czyli jak dostałem rozliczenie w starej wersji to dostanę kasę w jednym z 3 terminów? W t f

Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl