Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

ubezpieczenie auta - Norwegia

Czytali temat:
Wojciech Swies (1994 niezalogowanych)
35 Postów
Dominika T
(MIKA22)
Nowicjusz
mam pytanko po jakim czasie od zgłoszenia do ubezpieczalni powinno przyjść ubezp do zapłacenia bo juz czekam dwa tyg dokumenty z rejestracji przyszły a z ubezp nie?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
854 Posty
BEATA K
(B.K.)
Maniak
Na dniach powinnas dostac...tez kupowałam niedawno auto i dostałam chyba po ok.2,5 tyg...z giro na płatność za miesiąc..ale nie martw się tutaj auto jest ubezpieczone z chwilą zgłoszenia a nie tak jak u nas.. zapłacenia
jęździj do woli
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
35 Postów
Dominika T
(MIKA22)
Nowicjusz
no to ok bo juz sie martwiłam tylko mi na czasie zależy bo do polski chce jechać podreperować troche to auto bo tutaj za naprawe bym dała chyba tyle co za całe auto heh dzięki za szybka odp
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(piechniczek)
Wiking
MIKA22 napisał:
mam pytanko po jakim czasie od zgłoszenia do ubezpieczalni powinno przyjść ubezp do zapłacenia bo juz czekam dwa tyg dokumenty z rejestracji przyszły a z ubezp nie?

Ubezpieczenie masz na pewno załatwione, bo inaczej nie zarejestrowałabyś samochodu. Zapewne chodzi ci o polisę i giro, nie martw się lada dzień przyjdzie a im później tym lepiej będziesz miała więcej czasu na zapłacenie
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(piechniczek)
Wiking
ale twoje pytanie jest chyba jeszcze szersze i w sumie ja też się zastanawiam czy opuszczając Norwegię autem na norweskich blachach kierowca musi mieć ze sobą polisę? np. w Polsce jest ona wymagana. Nie sądzę, żeby policja w każdym kraju europy wiedziała jakie są regulacje prawne w Norwegii. No i kolejna pytanie, zawsze można mieć stłuczkę więc chyba należy poza Norwegią mieć ze sobą polisę - czy dobrze myślę??
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
Jeżeli pojazd posiada aktualną naklejkę -żółta- to jest to równorzędne z posiadaniem ważnej polisy...
Sama polisa tu w Norge to 5-czy 7 kartek ...odcinek giro też nie mówi szczegółowo za co jest opłata tak jak u nas w Polsce...
Byłem już w kraju trzy razy i tylko z kartą wozu /nic innego nie zabieram/ i pomimo debilnych krawężników/ 5kontroli /, oraz naćpanych miśków z drogówki /4kontrole/.
Auta mi nie zatrzymano ani mandatu nie wlepiono....
Za każdym razem odsyłałem ich do swoich mądrzejszych przełożonych lub ambasady Norweskiej...i tyle ....
Ba nawet gaśnicy i apteczki nie mam w aucie...tylko kamizelkę odblaskową bo tak mówi przepis ....
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
4104 Posty
Yatsek :)
(Yatsek)
Maniak
gabriel napisał:
Jeżeli pojazd posiada aktualną naklejkę -żółta- to jest to równorzędne z posiadaniem ważnej polisy...

zolta naklejka w tym roku oznacza uiszczenie oplaty rocznej drogowej a nie ubezpieczenie auta...

gabriel napisał:
Ba nawet gaśnicy i apteczki nie mam w aucie...tylko kamizelkę odblaskową bo tak mówi przepis ....

pozwole sobie rozwinac troche temat:

Przepisy drogowe
dopuszczalna • zawartość alkoholu we krwi - 0,2 promila
• światła muszą być włączone przez całą dobę
• obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa zarówno na przednich jak
i tylnich siedzeniach
• obowiązuje generalna zasada pierwszeństwa pojazdów nadjeżdżających
z prawej strony
• rozmawianie przez telefon komórkowy podczas prowadzenia jest zabronione
• dzieci muszą być umieszczone w specjalnych fotelikach
• zimą wymagane są opony zimowe, a od kierowców aut ciężarowych łańcuchy
gaśnica i apteczka zalecana, ale nie wymagana
• motocykliści muszą jeździć w kaskach
trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa są wymagane.

Ograniczenia prędkości
30 km/godz -teren o ograniczonym ruchu kołowym
50 km/godz - teren zabudowany
80 km/godz - poza obszarem zabudowanym
90 km/godz - drogi ekspresowe
60 km/godz - samochód z przyczepą bez hamulców
80 km/godz - samochód z przyczepą z hamulcami

Ceny mandatów
• Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu karane jest grzywną w wysokości
5000 - 10 000 koron norweskich, a także karą pozbawienia wolności,
w zawieszeniu lub bez, na okres orzeczony przez sąd, a prawo jazdy zatrzymywane
jest na min. 12 miesięcy. Policja ma też prawo zarekwirować pojazd.
• nieprawidłowe parkowanie, nieużywanie pasów bezpieczeństwa – 500 - 750 koron
• nierespektowanie pierwszeństwa przejazdu, przejazd na czerwonym świetle -
5200 koron
• jazda na łysych oponach (poniżej 1,6 mm) - 1250 koron
• nieprawidłowe wyprzedzanie - 5200 koron
• przekroczenie prędkości:
• na drogach z dozwoloną prędkością 60km/godz. - od 600 do 6500 koron
• na drogach z dozwoloną prędkością 70 km/godz. - od 600 do 7800 koron

Uwaga: przy przekroczeniu powyżej 35 km/godz. sprawa przekazywana jest do
sądu, który poza grzywną może orzec zatrzymanie prawa jazdy.
W przypadku zatrzymania przez policję, obywatel polski ma prawo do tłumacza
i adwokata z urzędu (jeśli jest oskarżony).
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(piechniczek)
Wiking
gabriel napisał:
Jeżeli pojazd posiada aktualną naklejkę -żółta- to jest to równorzędne z posiadaniem ważnej polisy...
Sama polisa tu w Norge to 5-czy 7 kartek ...odcinek giro też nie mówi szczegółowo za co jest opłata tak jak u nas w Polsce...
Byłem już w kraju trzy razy i tylko z kartą wozu /nic innego nie zabieram/ i pomimo debilnych krawężników/ 5kontroli /, oraz naćpanych miśków z drogówki /4kontrole/.
Auta mi nie zatrzymano ani mandatu nie wlepiono....
Za każdym razem odsyłałem ich do swoich mądrzejszych przełożonych lub ambasady Norweskiej...i tyle ....
Ba nawet gaśnicy i apteczki nie mam w aucie...tylko kamizelkę odblaskową bo tak mówi przepis ....


No ok, masz rację. Ale w polce wymagane jest potwierdzenie posiadania ważnego ubezpieczenia, rozumiem, że ci nic nie wlepili ale ja zastanawiam się czy wg. polskich przepisów kierowca auta zarejestrowanego w innym kraju musi mieć takie potwierdzenie przyjeżdżając do Polski
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
JLK21 napisał:..zolta naklejka w tym roku oznacza uiszczenie oplaty rocznej drogowej a nie ubezpieczenie auta.......Jesteś w BŁĘDZIE...
JEŻELI... :
-NIE masz aktualnego ubezpieczenia ..... , bądź...
-NIE masz aktualnego przeglądu .... , bądź...
-NIE masz dokonanej opłaty tzw. drogowej.... , bądź ...
- MASZ BRAK JAKIEGOŚ JEDNEGO Z POWYŻSZYCH , to masz obowiązek zdjąć tablice rejestracyjne z pojazdu ,a to oznacza iż urząd nie wydał Tobie aktualnej nalepki na dany okres...

I TYLE W TYM TEMACIE... co się tyczy powyższego.../naklejki/.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(piechniczek)
Wiking
gabriel napisał:
JLK21 napisał:..zolta naklejka w tym roku oznacza uiszczenie oplaty rocznej drogowej a nie ubezpieczenie auta.......Jesteś w BŁĘDZIE...
JEŻELI... :
-NIE masz aktualnego ubezpieczenia ..... , bądź...
-NIE masz aktualnego przeglądu .... , bądź...
-NIE masz dokonanej opłaty tzw. drogowej.... , bądź ...
- MASZ BRAK JAKIEGOŚ JEDNEGO Z POWYŻSZYCH , to masz obowiązek zdjąć tablice rejestracyjne z pojazdu ,a to oznacza iż urząd nie wydał Tobie aktualnej nalepki na dany okres...

I TYLE W TYM TEMACIE... co się tyczy powyższego.../naklejki/.


myślę, że nie wyczerpałeś tematu naklejki należy jeszcze dodać iż chodzi o naklejkę na tablicy rejestracyjne a nie żółtą naklejkę typu łoś wali łosia "wiocha tuning" myślę,że temat naklejki wyczerpałem, chyba.....
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok