Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Emigracja do Norwegi, jak się do tego zabrać. - Norwegia

14 Posty
Chuu.
(Chuu.)
Wiking
Cześć,

Na wstępie pragnę zaznaczyć że od pewnego czasu bardziej interesuję się wyjazdem do pracy w Norwegi.
Co za tym idzie przeszukuje internet itd w poszukiwaniu i łączeniu przydatnej wiedzy na podstawowe tematy.
Chciałbym swoją słomianą wiedzę obrać w pytania i po prostu zapytać was, osób które mają już doświadczenie i nie są złośliwy tylko rzetelnie coś podpowiedzą .

Znajomość języków obcych u mnie to
Norweski: nie znam (dopiero rozważam jego naukę przed ewentualnym wyjazdem, + kurs na miejscu).
Angielski: solidna podstawa w mowie i piśmie (kto jak woli komunikatywny).
Niemiecki: trochę gorzej niż wyżej
Wykształcenie: Średnie (LO), Grafik Komputerowy(ale wiem że w tym zawodzie nie znajdę pracy ).

Co do doświadczenia zawodowego niestety nie mogę się pochwalić żadnymi referencjami itd, ze względu że pracowałem głównie na czarno w Niemczech.

Nie mam żadnych wytypowanych kategorii prac po prostu szukałem na stronach agencji itd
Praca Fizyczna, Bez Języka, Od zaraz (od maja)

Swój pierwszy wyjazd chcę potraktować jako zbudowanie dobrych fundamentów na przyszłość, 100% legalna praca itd aby dostać referencje (oczywiście starać się by takie były)

Pytanie

1. Praca załatwiana przez Agencje, (fizyczna, bez języka[angielski komunikatywny]) zauważyłem godzinowo rozbieżność 140-180 koron brutto.
Ile netto ? mam rozumieć podatek jest10%(ulgda) czy coś pogmatwałem

2. Podpisałem umowę, jestem już na miejsu.
Czy prace przez typowe agencje pomagają w załatwieniu podstawowych formalności rejestracja, D-Nummer(Polski PESEL?) itd

3. Dużo naczytałem się o godzinach pracy które są dość sztywne w Norwegi jednak czy jeśli ktoś chcę może czasami pracować więcej niż przewiduje ustawa np Tydzień normalnie a następne dwa po 10-12h, czy to już kwestia dogadania się tylko w firmie.

4.Zarobki tutaj najwięcej znaków zapytania jest... szczerze nie myślę że Norwegia to kraj mlekiem i miodem płynące. Choć słyszałem opowieści że po 15-20tys zł netto w pierwszej pracy zarobili . Ja decydując się na pracę w tym kraju myślę o zaoszczędzeniu minimum 8 tys.
Tak wiem że to zależy jak będę żyć i ile wydawać.
Ale te wszystkie statystyki i wykresy nie są dla mnie wyznacznikiem.

Dajmy przykład na przykład
Pracuję 10 godzin dziennie przez 26 dni za 150 koron netto

10*150=1500*26=39000*0,43=16933,00
Zakładając że mieszkanie 3-4 tys koron, + jedzenie dajmy na to nawet 5 tys koron

Zostaje 30000 tys koron a to jakies 13tys zł.
Tylko pytanie czy będę mógł tyle pracować w ciągu miesiąc ? Bo to od tego moje wyniki będą zależeć .
?
To może na razie tyle pytań

Dziękuje za pomoc jeśli ktoś ma rzetelną wiedzę i proszę nie być złośliwym
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
3258 Postów
boj fra oszlo
(bojfraoszlo)
Maniak
...kimkoliek jestes nie prowokuj!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
14 Posty
Chuu.
(Chuu.)
Wiking
bojfraoszlo napisał:
...kimkoliek jestes nie prowokuj!

Nie prowokuj do czego Panie Kolego ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3258 Postów
boj fra oszlo
(bojfraoszlo)
Maniak
Chuu. napisał:
bojfraoszlo napisał:
...kimkoliek jestes nie prowokuj!
Nie prowokuj do czego Panie Kolego ?



..no w poście odpowiedziałes sobie sam na wszystkie pytania...
..i właściwie nawet bezbłednie...
...tak jak byś znal tutejsza rzeczywistośc
...lepiej od ludzi którzy sa juz tutaj wiele lat
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
14 Posty
Chuu.
(Chuu.)
Wiking
bojfraoszlo napisał:
Chuu. napisał:
bojfraoszlo napisał:
...kimkoliek jestes nie prowokuj!
Nie prowokuj do czego Panie Kolego ?

..no w poście odpowiedziałes sobie sam na wszystkie pytania...
..i właściwie nawet bezbłednie...
...tak jak byś znal tutejsza rzeczywistośc
...lepiej od ludzi którzy sa juz tutaj wiele lat



Bardziej mi chodziło czy to co się naczytałem to same bzdury czy coś rzetelnego zrozumiałem .
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
106 Postów

(torsdag4)
Początkujący
te kwoty to masz wyssane z palca, stawki przez agencje to 180-190 kr na godzine, pracujesz od 7 do 15.30 a w piatek do 13.30 czyli 38,5 h na tydzien, w paru firmach moze zdarzyc ci sie wiecej godzin ale moze pare nie wiecej
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
14 Posty
Chuu.
(Chuu.)
Wiking
torsdag4 napisał:
te kwoty to masz wyssane z palca, stawki przez agencje to 180-190 kr na godzine, pracujesz od 7 do 15.30 a w piatek do 13.30 czyli 38,5 h na tydzien, w paru firmach moze zdarzyc ci sie wiecej godzin ale moze pare nie wiecej

Kwoty sam dałem na przykład jak patrzyłem oferty
Czyli to co mówisz 180-190 kr/h to jest netto czy brutto
Tak myślałem co do tych godzin pracy trochę słabo to wygląda.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
150 Postów

(slawekg83)
Stały Bywalec
Pierwsze to pracę znajdź a potem se wyliczaj . Bez solidnego zawodu to ty za wiele nie popracujesz , a w agencjach więcej wydasz na przejazdy z budowy na budowę . I jak ci 10000 nok na początku zostanie to sie będziesz cieszył .
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3258 Postów
boj fra oszlo
(bojfraoszlo)
Maniak
slawekg83 napisał:
Pierwsze to pracę znajdź a potem se wyliczaj . Bez solidnego zawodu to ty za wiele nie popracujesz , a w agencjach więcej wydasz na przejazdy z budowy na budowę . I jak ci 10000 nok na początku zostanie to sie będziesz cieszył .


...uwazam ,ze koles nie ma najmniejszych szans
...jest przeciez bez zawodu i jezyka
...niech sie w ogóle pomodli tylko o to zeby ktoś
...chciał go zatrudnić na czarno tutaj
...z ryzykiem nie otrzymania wynagrodzenia
...dlaczego?
...ano dlatego ,że wielu tu siedzi na permitteringach
...albo i bez tego
...smutna rzeczywistość
...Ps. oby to nie był przypadek
...wrzuce na forum w kilku krajach
...może ktos mi robote załatwi
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
14 Posty
Chuu.
(Chuu.)
Wiking
slawekg83 napisał:
Pierwsze to pracę znajdź a potem se wyliczaj . Bez solidnego zawodu to ty za wiele nie popracujesz , a w agencjach więcej wydasz na przejazdy z budowy na budowę . I jak ci 10000 nok na początku zostanie to sie będziesz cieszył .

No i właśnie dlatego napisałem.
Jak masz rzetelną wiedzę i jesteś życzliwy to napisz post, jeśli jesteś negatywnie nastawiony i nic konstruktywnego nie potrafisz napisać już nie mówię o odpowiedzi na pytania, nie odzywaj się.
Zawód mam niestety brak języka to jest bariera i dlatego chcę zacząć tam pracować aby poznać język i może wrócić do zawodu ...

To tyle w temacie

PS: 10000 koron dziwne czemu tylko tyle napisałeś... więcej w Niemczech zarabiałem 6 tys to na czysto wychodziło mi po opłacie wszystkiego życie tam + koszty wyjazdu(wszystkie etc)...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok