Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Pytanie o kartę podatkową i nowe zatrudnienie - Norwegia

Czytali temat:
57 Postów
szymon75wlkp
(szymon75wlkp)
Nowicjusz
Witam.
Na początek powiem Dobry wieczór, ponieważ własnie założyłem tutaj konto, gdyż szukałem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, które jak sądzę dla niektórych są oczywiste, a nie znalazłem ich. W zeszłym roku byłem w No 3 raz. Pracowałem przez dwa lata u tego samego pracodawcy, mam D nummer, co roku zamawiałem kartę podatkową, której tak na prawdę nie widziałem na oczy, gdyż wszystkim zajmował się mój kumpel. Niestety nasze drogi się rozeszły.Dodam że zarabiałem ok 250 tys koron brutto, będąc w NO ok 9 miesięcy w roku. Chciałem zapytać o kilka spraw. Wczoraj przyjechałem do No i dziś byłem pierwszy dzień w pracy u nowego pracodawcy. Wiem, że aby dostać pierwszą wypłatę muszę osobiście stawić się w biurze i zamówić kartę podatkową. Czy na karcie podatkowej jest oprócz klasy podatkowej( w moim przypadku I), tabela według której pracodawca powinien mi robić wypłatę? Np klasa podatkowa I i tabela 7100? Po drugie, jak doczytałem, ja zamawiam kartę podatkową a pracodawca sam pobiera ją przez internet? Nic nie jest wysyłane pocztą? Miałem nadzieję, że zrobię to przez Altinn, ale jednak muszą zrobić kopie paszportu, dlatego trzeba się podanie złożyć osobiście. Po trzecie, jeśli mam np uzgodnione że zarabiam 200kr/h, to mając 180h x 200kr= 36000. Sprawdzam w tabeli którą mi przyznano, czyli np 7100, że od 36000 jest 11732kr podatku i w związku z tym dostanę 23968kr? Czy moje myślenie jest prawidłowe, czy od tej kwoty pracodawca odejmuje coś jeszcze? Kto np płaci na feriepenger?Ja mam potrącane ze swojej wypłaty 10,2 procent, czy pracodawca odkłada to dodatkowo ze swoich pieniędzy? Dodam, że w zeszłym roku nie dostałem z feriepenger nic. Przepraszam, ze tyle pytań i proszę o pomoc
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
57 Postów
szymon75wlkp
(szymon75wlkp)
Nowicjusz
Nikt nie pomoże?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1654 Posty
Kasia K
(KasiaKacz) Online
Maniak
szymon75wlkp napisał:
Nikt nie pomoże?

Najlepiej napisz lub przedzwoń i podpytaj : www.mojanorwegia.pl/podatki/kontakt.html
Zgłoś wpis
3258 Postów
boj fra oszlo
(bojfraoszlo)
Maniak
...własciwie twój post brzmi jak reklama biura rachunkowego
...wiesz wszystko
..pretekstem jest tylko Nowy Rok
...i ta karta podatkowa
...wiedzac to co napiałeś
...w necie czy też obok tych info są te twoje ,,niewiadome,,
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
57 Postów
szymon75wlkp
(szymon75wlkp)
Nowicjusz
bojfraoszlo napisał:
...własciwie twój post brzmi jak reklama biura rachunkowego
...wiesz wszystko
..pretekstem jest tylko Nowy Rok
...i ta karta podatkowa
...wiedzac to co napiałeś
...w necie czy też obok tych info są te twoje ,,niewiadome,,

Gdybym znał odpowiedzi na zadane pytania, nie szukałbym pomocy. Myślałem że po to jest to forum.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3258 Postów
boj fra oszlo
(bojfraoszlo)
Maniak
szymon75wlkp napisał:
bojfraoszlo napisał:
...własciwie twój post brzmi jak reklama biura rachunkowego
...wiesz wszystko
..pretekstem jest tylko Nowy Rok
...i ta karta podatkowa
...wiedzac to co napiałeś
...w necie czy też obok tych info są te twoje ,,niewiadome,,

Gdybym znał odpowiedzi na zadane pytania, nie szukałbym pomocy. Myślałem że po to jest to forum.


..to forum jest po to ,żeby ludzie mogli sobie podokuczać
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
250 Postów
noregg
(noregg)
Stały Bywalec
Witam! To co dostaniesz jako wyplate dobrze obliczyles. A co do feriepenger to pracodawca placi dodatkowo w zadnym razie nie z twoich jakis tam odciaganych pieniedzy.Te zalegle feriepenger musi Tobie wyplacic, jakos musisz z nim to zalatwic powinien wyplacic po dobroci jak nie to musisz to zglosic najlepiej do .arbeidstilsynet(inspekcja pracy).
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
57 Postów
szymon75wlkp
(szymon75wlkp)
Nowicjusz
A wiec on z automatu musial odkładać te pieniadze na feriepenger? Miał taki obowiązek? I ponieważ ja sie o nie nie ubierałem to wziął je dla siebie? To 10,2 procent od stawki brutto czy netto wynagrodzenia?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
250 Postów
noregg
(noregg)
Stały Bywalec
Teoretycznie brutto ale powiniennes dostac trekkeoppgave(rozliczenie roczne wystawiane przez pracodawce)gdzie wykazuje ile zarobiles i ile odprowadzil poatku oraz podstawe do obliczenia feriepenger.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
106 Postów

(torsdag4)
Początkujący
pamietaj ze od feriepenger tez placi sie podatek, masz to uwzglednione w tabeli poprzez wyzszy podatek
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok