Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Przeprowadzka i formalności - Norwegia

7 Postów
Dorota Zbys
(dorzby)
Wiking
Witajcie! Na wstępie dodam, że jestem nowicjuszem tutaj i proszę o łaskawość Planuję w przeciągu najbliższych miesięcy na stałe przenieść się do Norwegii i poszukać tam pracy. W Polsce pracuję i decyduję się na rozwiązanie umowy z dotychczasową firmą. Doświadczonych proszę o porady co zrobić jeszcze w Polsce, a co już w Norwegii? W Polsce pracuję już od ok 9 lat. Czy mogę się starać w Norwegii o zasiłek dla bezrobotnych z tego tytułu, że tyle lat pracowałam w Polsce? Jak wygląda norweski NAV? Rzeczywiście pomaga w znalezieniu pracy obcokrajowcom?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
360 Postów

(KonkoN)
Stały Bywalec
To ze pracujesz w Polsce to brawo dla Ciebie, NAV w niczym Ci nie pomoze jak rowniez inne instytucje w Norwegii do chwili otrzymania numeru personalnego. Bez kontraktu o prace nie zrobisz nic. Oferty pracy znajdziez na nav.no o raz finn.no. . Powodzenia
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
Dorota Zbys
(dorzby)
Wiking
Rozumiem. A jakie dokumenty będą mi potrzebne do rejestracji w NAV? Dokumenty w języku polskim wystarczą?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
dorzby napisał:
Witajcie! Na wstępie dodam, że jestem nowicjuszem tutaj i proszę o łaskawość Planuję w przeciągu najbliższych miesięcy na stałe przenieść się do Norwegii i poszukać tam pracy. W Polsce pracuję i decyduję się na rozwiązanie umowy z dotychczasową firmą. Doświadczonych proszę o porady co zrobić jeszcze w Polsce, a co już w Norwegii? W Polsce pracuję już od ok 9 lat. Czy mogę się starać w Norwegii o zasiłek dla bezrobotnych z tego tytułu, że tyle lat pracowałam w Polsce? Jak wygląda norweski NAV? Rzeczywiście pomaga w znalezieniu pracy obcokrajowcom?

Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii należy spełnić szereg warunków, do których należą m.in.:
- osiągnięcie dochodu minimalnego w roku 2017 w wysokości 140 451 NOK,
- przepracowanie w Norwegii minimum 1 dzień,
- pobyt na terenie Norwegii.

Więcej informacji: www.multinor.no/kontakt.html
Zgłoś wpis
360 Postów

()
Stały Bywalec
dorzby napisał:
Rozumiem. A jakie dokumenty będą mi potrzebne do rejestracji w NAV? Dokumenty w języku polskim wystarczą?
Hmmm jesli jedziesz do Norwegii to z dokumentami po polsku moze byc problem, radze tlumaczyc na angielski badz norweski. Do rejestracji w NAV potrzebujesz nr personalnego co laczy sie z umowa o prace, laczy sie to rowniez z zalozeniem konta oraz ulatwia wynajecie mieszkania o ile juz go sobie nie zalatwilas
co do samego Twojego przyjazdu lepiej poczekaj na kwiecien, maj jak sie znowu wszyscy po zimie obudza
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
Dorota Zbys
(dorzby)
Wiking
Dzięki za odpowiedź czy mam rozumieć, że wystarczy mi to, że przyjadę znajdę pracę i zarejestruje się w odpowiednich urzędach? i jeeeeeszcze jedno - jakie dokumenty będą mi potrzebne? co przetłumaczyć?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
360 Postów

(KonkoN)
Stały Bywalec
dorzby napisał:
Dzięki za odpowiedź czy mam rozumieć, że wystarczy mi to, że przyjadę znajdę pracę i zarejestruje się w odpowiednich urzędach? i jeeeeeszcze jedno - jakie dokumenty będą mi potrzebne? co przetłumaczyć?

Wystarczy, mam nadzieje ze uda Ci sie w miare szybko. Nie muisz tlumaczyc zadnych dokuentow, lepiej sobie wymien PLN na NOK na poczatek bardziej Ci sie to przyda.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
360 Postów

(KonkoN)
Stały Bywalec
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
25 Postów
polskonorski
(polskonorski)
Wiking
dorzby napisał:
- W Polsce pracuję i decyduję się na rozwiązanie umowy z dotychczasową firmą.
- Doświadczonych proszę o porady co zrobić jeszcze w Polsce, a co już w Norwegii?
- W Polsce pracuję już od ok 9 lat.
- Czy mogę się starać w Norwegii o zasiłek dla bezrobotnych z tego tytułu, że tyle lat pracowałam w Polsce?
- Jak wygląda norweski NAV?
- Rzeczywiście pomaga w znalezieniu pracy obcokrajowcom?

'- Norweski NAV nawet norwegom nie pomaga fizycznie w znalezieniu pracy, a co dopiero obcokrajowcom.
'- Norweski NAV wygląda całkiem inaczej niż Polski Urząd pracy.
'- Nie, nie możesz starać się o norweski zasiłek z tytułu poprzedniej pracy w obcym państwie /Polsce/.
'- jeżeli chcesz znaleźć LEGALNĄ pracę w Norwegi to musisz na początku szukać pracy przez firmy typu "Adecco" i to w konkretnym zawodzie, popartym tak wykształceniem jak i praktyką.
Inaczej zostaniesz bez pracy w Polsce i Norwegi.

Nie wiem gdzie naczytałaś się o pomocy norweskiego państwa dla obcokrajowców, pomijając oczywiście Azylantów do których to nigdy nie zostaniesz zakwalifikowana.
W Norwegi można otrzymać pomoc socjalną od państwa jedynie wtedy gdy się jest zarejestrowanym w norweskim systemie socjalnym i to co najmniej 6 miesięcy, dotyczy kobiet ciężarnych, inni by otrzymać pomoc finansową muszą mieć wypracowane w poprzednim roku kalendarzowym co najmniej 1,5-, G ~ 140 tys. koron/brutto.

Nowo przybyły Imigrant, z dnia na dzień nie ma możliwości być zapisanym w tym systemie, chociażby z racji nie posiadania zgody na pobyt powyżej 6 miesięcy, oraz numeru personalnego i to chociażby tzw. -D-.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
Dorota Zbys
(dorzby)
Wiking
Nie naczytałam się i nie wiem jak to wygląda, stąd też pytania skierowane do Was - osób doświadczonych. Świadczenia socjalne bądź zasiłki to nie cel mojej przeprowadzki Serdecznie dziekuję za wskazówki i porady
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok