Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Oszustwo. Kupili na moje dane telefon. - Norwegia

61 Postów
marian19
(marian19)
Początkujący
Witam. Wczoraj dostałem fakture na 617koron za Samsung Galaxy S8+ na moje dane. Dzień wcześniej dostałem jakiś list odnośnie zdolności kredytowej gdzie firma Telenor Group SA chce to sprawdzić. Dzwoniłem do szefa bo jedyny posiada jakieś moje dokumenty odnośnie pracy, lecz on tego czegoś nie zrobił.
Swoje trzymam w swoim pokoju a współlokatorzy tego nie zrobili. Nie wiem w jaki sposób ale ktoś zamówił na moje dane, mój ares telefon. Nie mam umowy, nie mam telefonu mam tylko list z fakturą do zapłaty + IMEI telefonu. (10 dni, trmin zaplaty 20 listopad). Mogę się od tego odwołać? Zgłosić to na policję? Miał ktoś podobny przypadek?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
277 Postów
Trzeba było już reagować przy pytaniu o zdolność kredytowa. Policja oczywiście, tak myśle.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
61 Postów
marian19
(marian19)
Początkujący
karsk napisał:
Trzeba było już reagować przy pytaniu o zdolność kredytowa. Policja oczywiście, tak myśle.
Nie wiedziałem co to jest, nie znam norweskiego. Dopiero teraz jak dostałem fakture na drugi dzień usiadłem i wszystko zacząłem tłumaczyć w google. Jaka jest szansa, że nie będe musiał płacic i że sprawa się rozjaśni?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -6  
Odpowiedz   Cytuj
277 Postów
Myśle , ze policja potrafi szybko wyjaśnić ze to nie Ty brałeś ten telefon i nie będziesz musiał płacić za niego abonamentu. Taka umowa jest jak kredyt i posłużeniem się nie swoimi danymi to poważne przestępstwo. Nie powinieneś się obawiać, wszystko się wyjaśni. Tylko zgłoś jak najszybciej, pewnie warto zadzwonić tez do operatora niech zablokują kartę i telefon. Niestety radzę tylko na chłopski rozum, nie miałem z takim czymś do czynienia.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
61 Postów
marian19
(marian19)
Początkujący
karsk napisał:
Myśle , ze policja potrafi szybko wyjaśnić ze to nie Ty brałeś ten telefon i nie będziesz musiał płacić za niego abonamentu. Taka umowa jest jak kredyt i posłużeniem się nie swoimi danymi to poważne przestępstwo. Nie powinieneś się obawiać, wszystko się wyjaśni. Tylko zgłoś jak najszybciej, pewnie warto zadzwonić tez do operatora niech zablokują kartę i telefon. Niestety radzę tylko na chłopski rozum, nie miałem z takim czymś do czynienia.

W telefon w całosci wychodzi 16.000nok za abonament i telefon. Nic nie mam,ani umowy ani telefonu.. tylko dwie faktury na mój adres do zaplaty.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
marian19 napisał:
W telefon w całosci wychodzi 16.000nok za abonament i telefon. Nic nie mam,ani umowy ani telefonu.. tylko dwie faktury na mój adres do zaplaty.
Masz fakture wiec wiesz jaka to firma. Dzwonisz tam i mowisz, ze nic nie zamawiales, zadnego telefonu nigdy od nich nie dostales, oraz, ze zgosisz (lub zglosiles) na policje sprawe o krzdziezy ID.
No i w zadnym wypadku nie mozesz placic rachunkow, ktore dostales. Zaplacenie (chocizaby jeden raz) jest jednoznaczne z przyznaniem sie do tego, ze to ty kupiles ten telefon.
Nic nie kupiles, wiec nic nie placisz. Na policje musisz to obowiazkowo zglosic, i to jak najszybciej. Po pewnym czasie przyjdzie inkasso, to wyslesz do nich list o tej samej tresci.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
61 Postów
marian19
(marian19)
Początkujący
Elise napisał:
marian19 napisał:
W telefon w całosci wychodzi 16.000nok za abonament i telefon. Nic nie mam,ani umowy ani telefonu.. tylko dwie faktury na mój adres do zaplaty.
Masz fakture wiec wiesz jaka to firma. Dzwonisz tam i mowisz, ze nic nie zamawiales, zadnego telefonu nigdy od nich nie dostales, oraz, ze zgosisz (lub zglosiles) na policje sprawe o krzdziezy ID.
No i w zadnym wypadku nie mozesz placic rachunkow, ktore dostales. Zaplacenie (chocizaby jeden raz) jest jednoznaczne z przyznaniem sie do tego, ze to ty kupiles ten telefon.
Nic nie kupiles, wiec nic nie placisz. Na policje musisz to obowiazkowo zglosic, i to jak najszybciej. Po pewnym czasie przyjdzie inkaso, to wyslesz do nich list o tej samej tresci.

Dzięki za odpowiedź. Co to znaczy inkaso i czemu to samo im odesłać?
Jak to jest możliwe? Moje dane ma tylko szef w swoim biurze, poczta skan dowodu i podpis bo składałem odnośnie banku no i bank, bo załatwiałem sprawy. Co jeśli zalogowałbym się do Telenora (jak myślę, wszystko idzie w Norwegii po personalu) i wyświetliło mi na nowym koncie z peronalnego numeru (zamówienia nie wiem, przez internet) wyświetliło? Może są jakieś informacje numery telefonów czy coś? Warto to robić?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
napisał:
Co to znaczy inkaso i czemu to samo im odesłać?
Jak to jest możliwe? Moje dane ma tylko szef w swoim biurze, poczta skan dowodu i podpis bo składałem odnośnie banku no i bank, bo załatwiałem sprawy. Co jeśli zalogowałbym się do Telenora (jak myślę, wszystko idzie w Norwegii po personalu) i wyświetliło mi na nowym koncie z peronalnego numeru (zamówienia nie wiem, przez internet) wyświetliło? Może są jakieś informacje numery telefonów czy coś? Warto to robić?

Inkasso to w sumie to samo co firma windykacyjna.
Nie wiem po co patrzec na strone Telenor, i tak to przeciez nic nie da.

Ogolnie wspolczuje. Takie sprawy sa strasznie nieprzyjemne i potrafia ciagnac sie za ludzmi latami.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
61 Postów
marian19
(marian19)
Początkujący
napisał:
napisał:
Co to znaczy inkaso i czemu to samo im odesłać?
Jak to jest możliwe? Moje dane ma tylko szef w swoim biurze, poczta skan dowodu i podpis bo składałem odnośnie banku no i bank, bo załatwiałem sprawy. Co jeśli zalogowałbym się do Telenora (jak myślę, wszystko idzie w Norwegii po personalu) i wyświetliło mi na nowym koncie z peronalnego numeru (zamówienia nie wiem, przez internet) wyświetliło? Może są jakieś informacje numery telefonów czy coś? Warto to robić?

Inkasso to w sumie to samo co firma windykacyjna.
Nie wiem po co patrzec na strone Telenor, i tak to przeciez nic nie da.
Ogolnie wspolczuje. Takie sprawy sa strasznie nieprzyjemne i potrafia ciagnac sie za ludzmi latami.

A co jeśli nie bede płacił, sprawa bedziecrozwiazywana az wyjdzie jakims cudem ze to moje? Bede placil te wszystkie windykacje? Nieprzyjemna sprawa, jestem mlody, dopiero co tu przyjechałem a już ktos zamówil naa mnie telefon na kwote 16000koron i co lepsze fioletowe etui
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
158 Postów

(sloka)
Stały Bywalec
marian19 napisał:
napisał:
napisał:
Co to znaczy inkaso i czemu to samo im odesłać?
Jak to jest możliwe? Moje dane ma tylko szef w swoim biurze, poczta skan dowodu i podpis bo składałem odnośnie banku no i bank, bo załatwiałem sprawy. Co jeśli zalogowałbym się do Telenora (jak myślę, wszystko idzie w Norwegii po personalu) i wyświetliło mi na nowym koncie z peronalnego numeru (zamówienia nie wiem, przez internet) wyświetliło? Może są jakieś informacje numery telefonów czy coś? Warto to robić?

Inkasso to w sumie to samo co firma windykacyjna.
Nie wiem po co patrzec na strone Telenor, i tak to przeciez nic nie da.
Ogolnie wspolczuje. Takie sprawy sa strasznie nieprzyjemne i potrafia ciagnac sie za ludzmi latami.

A co jeśli nie bede płacił, sprawa bedziecrozwiazywana az wyjdzie jakims cudem ze to moje? Bede placil te wszystkie windykacje? Nieprzyjemna sprawa, jestem mlody, dopiero co tu przyjechałem a już ktos zamówil naa mnie telefon na kwote 16000koron i co lepsze fioletowe etui

NAPISANO tobie jasno, jeżeli to nie ty sam kupiłeś, to nie płać i zgłoś to bezwzględnie na policję.
Ty natomiast zaczynasz teoretyzować, a czas płynie na twoją niekorzyść, minęło już parę dni a ty zamiast iść na policję, to czekasz na cud nad Norwegią.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok