Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Rejestracja pobytu w norwegii - Norwegia

4 Posty
Bede Be
(sebek99)
Wiking
Witam, pracuje w Norwegi od 2015 - pracowalem ok. 4 miesiecy, 2016 - pol roku i 2017 - caly czas do tego momentu. Pracuje w systemie rotacyjnym 2 tyg pracy na 3 tyg przerwy. Jednak skonczylem wlasnie rotacje i wprowadzam się na stale do Norwegii do kuzyna, jak zarejestrowac swoj pobyt? Wybieram się w piątek do UDI, mam d-numer kopię potwierdzenia oraz kopię z policji na pobyt i pracę. D-numer wyrabialem w 2015 a pozwolenie na pracę i pobyt w 2016, jest ono ważne nazywa się 'Registeringsbevis' - w załączniku ten dokument. I teraz mieszkam całkowicie w innej czesci - w Stavanger, co muszę ze sobą mieć idąc do UDI prócz wymienionych wyzej dokumentów i dowodu osobistego? Muszę mieć jakieś potwierdzenie adresu? Nie mam nic takiego, na dodatek mieszkam u kuzyna toteż nie płacę mu na początek i nie mam żadnej umowy najmu. Jak to wygląda w tej sytuacji sprawa? Czy wystarczy podać adres w UDI i to wszystko. Oczytałem się dużo na ten temat jednak takiej konkretnej informacji nie znalazłem. Pozdrawiam

Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
158 Postów

(sloka)
Stały Bywalec
sebek99 napisał:
Witam, pracuje w Norwegi od 2015 - pracowalem ok. 4 miesiecy, 2016 - pol roku i 2017 - caly czas do tego momentu. Pracuje w systemie rotacyjnym 2 tyg pracy na 3 tyg przerwy. Jednak skonczylem wlasnie rotacje i wprowadzam się na stale do Norwegii do kuzyna, jak zarejestrowac swoj pobyt? Wybieram się w piątek do UDI, mam d-numer kopię potwierdzenia oraz kopię z policji na pobyt i pracę. D-numer wyrabialem w 2015 a pozwolenie na pracę i pobyt w 2016, jest ono ważne nazywa się \'Registeringsbevis\' - w załączniku ten dokument. I teraz mieszkam całkowicie w innej czesci - w Stavanger, co muszę ze sobą mieć idąc do UDI prócz wymienionych wyzej dokumentów i dowodu osobistego? Muszę mieć jakieś potwierdzenie adresu? Nie mam nic takiego, na dodatek mieszkam u kuzyna toteż nie płacę mu na początek i nie mam żadnej umowy najmu. Jak to wygląda w tej sytuacji sprawa? Czy wystarczy podać adres w UDI i to wszystko. Oczytałem się dużo na ten temat jednak takiej konkretnej informacji nie znalazłem. Pozdrawiam

Jak widać z twojego powyższego tekstowego opisu, to jesteś już tu jakiś czas i nadal wiesz "wielkie G" o swoim statusie w tym kraju.
Całe szczęście iż wkleiłeś ten dokument, ułatwia to w tym przypadku zmniejszenie wielu uszczypliwości pod twoim adresem.
Ten DOKUMENT potwierdza twoją legalna bytność w kraju Fjordów i tak na dobra sprawę nic więcej w tym momencie tobie do szczęścia nie jest potrzebne.
Nie wiem kto i kiedy, natłukł tobie w tą twoją "makówkę" tych wszystkich głupot z którymi postanowiłeś się z nami powyżej podzielić.
Niemniej, odradzam tobie iść do tego urzędu UDI, ponieważ mało wesoły urzędnik, może zakwalifikować ciebie jako "niedorozwoja" i wezwie karetkę od czubków i bedziesz miał bilet w jedną stronę do pielesz swojej Mamy.
Ku przestrodze i to całkiem poważnie:
- następnym razem zanim zaczniesz coś kombinować ze swoim tutejszym pobytem to najpierw DOKŁADNIE przeczytaj odnośne artykuły i paragrafy na podstawie których dostałeś ten dokument.
Niestety nie czytałeś dokładnie zaznaczonych odnośników napisanych drobnym drukiem.
Inaczej nie napisał byś tego durnego postu.
Wiem, że jest obecnie czas Wakacyjnych Urlopów, a ty w młodości/dzieciństwie chciałeś być dziennikarzem dlatego też teraz od czasu do czasu tworzysz tzw. ogórkowe tematy.
Ja i inni na tym forum to rozumieją, jednak pamiętaj i o tym iż możesz trafić na mało rozgarniętego urzędnika, który zamiast na urlopie musi się kisić/siedzieć w biurze i użerać się z półgłówkami/petentami.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
Bede Be
(sebek99)
Wiking
Easy gosciu. Tak potrafię czytać po angielsku i na dokumencie jest adres kampów na rafinerii i tam nie da się na stałe mieszkać, tylko rotacyjnie. Dali mi to na podstawie umowy o pracę i d-numeru a pracuję od zawsze w systemie rotacyjnym. Nie interesowałem się sprawami urzędowymi bo najzwyczajniej w świecie nie były mi takie informacje potrzebne - wylatywałem na dwa tygodnie na jakąś rafinerię czy stocznie innymi słowy wypizdów pracując po 12h codziennie i wracałem, co więcej miało mnie interesować.

Edit: Aha, źle zatytułowałem temat wątku. Chodzi o meldunek w Norwegii - a wlasciwie podać adres gdzie mieszkam czyli adres pod którym na stałe przebywam w Norwegii, a nie o rejestracje pobytu. Faktycznie, źle mozna bylo mnie zrozumieć po przeczytaniu tematu.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
158 Postów

()
Stały Bywalec
napisał:
Easy gosciu. Tak potrafię czytać po angielsku i na dokumencie jest adres kampów na rafinerii i tam nie da się na stałe mieszkać, tylko rotacyjnie. Dali mi to na podstawie umowy o pracę i d-numeru a pracuję od zawsze w systemie rotacyjnym. Nie interesowałem się sprawami urzędowymi bo najzwyczajniej w świecie nie były mi takie informacje potrzebne - wylatywałem na dwa tygodnie na jakąś rafinerię czy stocznie innymi słowy wypizdów pracując po 12h codziennie i wracałem, co więcej miało mnie interesować.

Edit: Aha, źle zatytułowałem temat wątku. Chodzi o meldunek w Norwegii - a wlasciwie podać adres gdzie mieszkam czyli adres pod którym na stałe przebywam w Norwegii, a nie o rejestracje pobytu. Faktycznie, źle mozna bylo mnie zrozumieć po przeczytaniu tematu.

W Norwegi sam meldunek, stały czy też czasowy, nie ma żadnego znaczenia administracyjnego, /poza wyjątkami skarbowymi/ takiego jaki jest jeszcze obecnie w Polsce.
Tu możesz mieszkać i nawet w namiocie, ważne jest tylko to, by podany przez ciebie adres na terenie Norwegi był autentyczny / znaczy, że zgodny z obowiązującymi normami adresowymi w Norwegi/ i byś zawsze w terminie odbierał papierową pocztę urzędową o ile taka będzie.
Tą pocztę,może za ciebie odbierać zaufany znajomy i przesyłać tobie dalej przez net z np. Oslo do Stavanger.
Możesz też i w tym przykładowym Stavanger, dogadać się z kimkolwiek i powiesić sobie skrzynkę adresową z czytelnym nazwiskiem obok innych.
Adres korespondencyjny, jeżeli masz taką ochotę możesz zmieniać i co tydzień na altin.no. lub innym odpowiedniku.
I tak nie ma to żadnego wpływu na to gdzie obecnie jesteś., pracujesz lub urlopujesz.
Najważniejsze w tym Państwie, jest jedynie płacenie w terminie zaliczek na podatek od legalnych pracodawców w twoim imieniu, jednak ta czynność będzie wykonywana zawsze aż do końca twoich dni w tym Królestwie w tym Urzędzie Skatt w którym pierwszy raz zostałeś zarejestrowany.
A do tego, nie jest w żadnym razie potrzebna obecnie, jakakolwiek wizyta w UDI,
tak jak pisałem wyżej.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
sebek99 napisał:
Witam, pracuje w Norwegi od 2015 - pracowalem ok. 4 miesiecy, 2016 - pol roku i 2017 - caly czas do tego momentu. Pracuje w systemie rotacyjnym 2 tyg pracy na 3 tyg przerwy. Jednak skonczylem wlasnie rotacje i wprowadzam się na stale do Norwegii do kuzyna, jak zarejestrowac swoj pobyt? Wybieram się w piątek do UDI, mam d-numer kopię potwierdzenia oraz kopię z policji na pobyt i pracę. D-numer wyrabialem w 2015 a pozwolenie na pracę i pobyt w 2016, jest ono ważne nazywa się \'Registeringsbevis\' - w załączniku ten dokument. I teraz mieszkam całkowicie w innej czesci - w Stavanger, co muszę ze sobą mieć idąc do UDI prócz wymienionych wyzej dokumentów i dowodu osobistego? Muszę mieć jakieś potwierdzenie adresu? Nie mam nic takiego, na dodatek mieszkam u kuzyna toteż nie płacę mu na początek i nie mam żadnej umowy najmu. Jak to wygląda w tej sytuacji sprawa? Czy wystarczy podać adres w UDI i to wszystko. Oczytałem się dużo na ten temat jednak takiej konkretnej informacji nie znalazłem. Pozdrawiam



W celu zmiany adresu zamieszkania należy złożyć odpowiednie dokumenty ze wskazaniem nowego adresu w Folkeregister. Każda osoba powinna zgłosić zmianę adresu najpóźniej w ciągu 8 dni. Jest to ważne, ponieważ może Pan nie otrzymać dokumentów urzędowych, takich jak wynik rozliczenia podatkowego lub czek ze zwrotem podatku.

Więcej informacji: www.multinor.no/zmiana-adresu-wymeldowanie
Zgłoś wpis
4 Posty
Bede Be
(sebek99)
Wiking
"Jeśli jesteś obywatelem kraju należącego do EU/EOG/EFTA i chcesz zgłosić przeprowadzkę do Norwegii, musisz stawić się w jednym z 42 wybranych lokalnych urzędów podatkowych, w celu kontroli dowodu tożsamości.

Weź ze sobą następujące dokumenty:

Paszport lub narodowy dowód osobisty, który zawiera zdjęcie, obywatelstwo i płeć.
Dowód rejestracji wystawiony przez policję.
Umowę potwierdzającą zakup mieszkania lub umowę najmu ważną minimum 6 miesięcy (nie dotyczy jeśli dziecko lub małżonek będzie mieszkał razem z rodzicami lub współmałżonkiem)
Jeśli podejmujesz pracę w Norwegii, musisz przedstawić umowę o pracę lub pisemną ofertę pracy na minimum 6 miesięcy. Jeśli umowa jest starsza niż 3 miesiące, musisz mieć ze sobą potwierdzenie od pracodawcy, które określa, że Twoja umowa jest nadal ważna
Jeśli pracujesz na zlecenie dla agencji pośrednictwa pracy, musisz przynieść potwierdzenie zlecenia trwającego minimum sześć miesięcy.
Jeśli prowadzisz własną działalność gosporadczą, musisz móc ją udokumentować.
Potwierdzenie przyjęcia na studia, jeśli zamierzasz studiować
Ewentualnie inne dokumenty potwierdzające, że będziesz przebywać w Norwegii przez 6 miesięcy lub więcej"

Czyli nie masz racji, muszę mieć w/w dokumenty między innymi umowę wynajmu.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
205 Postów

()
Stały Bywalec
sebek99 napisał:
\"Jeśli jesteś obywatelem kraju należącego do EU/EOG/EFTA i chcesz zgłosić przeprowadzkę do Norwegii, musisz stawić się w jednym z 42 wybranych lokalnych urzędów podatkowych, w celu kontroli dowodu tożsamości.

Weź ze sobą następujące dokumenty:

Paszport lub narodowy dowód osobisty, który zawiera zdjęcie, obywatelstwo i płeć.
Dowód rejestracji wystawiony przez policję.
Umowę potwierdzającą zakup mieszkania lub umowę najmu ważną minimum 6 miesięcy (nie dotyczy jeśli dziecko lub małżonek będzie mieszkał razem z rodzicami lub współmałżonkiem)
Jeśli podejmujesz pracę w Norwegii, musisz przedstawić umowę o pracę lub pisemną ofertę pracy na minimum 6 miesięcy. Jeśli umowa jest starsza niż 3 miesiące, musisz mieć ze sobą potwierdzenie od pracodawcy, które określa, że Twoja umowa jest nadal ważna
Jeśli pracujesz na zlecenie dla agencji pośrednictwa pracy, musisz przynieść potwierdzenie zlecenia trwającego minimum sześć miesięcy.
Jeśli prowadzisz własną działalność gosporadczą, musisz móc ją udokumentować.
Potwierdzenie przyjęcia na studia, jeśli zamierzasz studiować
Ewentualnie inne dokumenty potwierdzające, że będziesz przebywać w Norwegii przez 6 miesięcy lub więcej\"

Czyli nie masz racji, muszę mieć w/w dokumenty między innymi umowę wynajmu.
Jeżeli przytaczasz jakieś informacje, to najpierw zastanów się nad trafnością cytowanego tekstu.
Ty już masz pobyt w Norwegi co prawda nie stały a czasowy i to mówi właśnie ten dokument który nam tu wkleiłeś, pracownik z biura doradztwa mąci jedynie w głowie ponieważ to jego praca i pieniądze, jakie może wyciągnąć od nieświadomych swoich praw.
Jeżeli masz już numer personalny i jesteś zarejestrowany w systemie ALTINN,oraz posiadasz kody dostępu papierowe lub bankowe, to logujesz się na stronie Skattekontoret i tam w zakładce zmiana adresu, wypełniasz nowe namiary adresowe, potwierdzasz to kodami i po kłopocie, a panu doradcy, ucieka spod nosa 100 koron i oto cała filozofia.
Ja właśnie tak zrobiłem ostatnio i nie musiałem wcale iść do UDI lub do Folkeregister i mieć przy sobie nowych dokumentów jakie wyżej opisałeś.
Też mam -D- numer i też często zmieniam adresy i jak na razie mi to wystarcza.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -5  
Odpowiedz   Cytuj
362 Posty

(Chuck Norris)
Stały Bywalec
sebek99 napisał:
\"Jeśli jesteś obywatelem kraju należącego do EU/EOG/EFTA i chcesz zgłosić przeprowadzkę do Norwegii, musisz stawić się w jednym z 42 wybranych lokalnych urzędów podatkowych, w celu kontroli dowodu tożsamości.

Weź ze sobą następujące dokumenty:

Paszport lub narodowy dowód osobisty, który zawiera zdjęcie, obywatelstwo i płeć.
Dowód rejestracji wystawiony przez policję.
Umowę potwierdzającą zakup mieszkania lub umowę najmu ważną minimum 6 miesięcy (nie dotyczy jeśli dziecko lub małżonek będzie mieszkał razem z rodzicami lub współmałżonkiem)
Jeśli podejmujesz pracę w Norwegii, musisz przedstawić umowę o pracę lub pisemną ofertę pracy na minimum 6 miesięcy. Jeśli umowa jest starsza niż 3 miesiące, musisz mieć ze sobą potwierdzenie od pracodawcy, które określa, że Twoja umowa jest nadal ważna
Jeśli pracujesz na zlecenie dla agencji pośrednictwa pracy, musisz przynieść potwierdzenie zlecenia trwającego minimum sześć miesięcy.
Jeśli prowadzisz własną działalność gosporadczą, musisz móc ją udokumentować.
Potwierdzenie przyjęcia na studia, jeśli zamierzasz studiować
Ewentualnie inne dokumenty potwierdzające, że będziesz przebywać w Norwegii przez 6 miesięcy lub więcej\"

Czyli nie masz racji, muszę mieć w/w dokumenty między innymi umowę wynajmu.

Nie chodzi o przeprowadzkę z Polski do Norwegii, tylko pomiędzy miastami w Norwegii. Nie musisz mieć żadnych dokumentów! Musisz tylko zgłosić zmianę adresu. Gdybyś się przeprowadzał z Gdyni do Krakowa też musiałbyś zgłosić zmianę adresu. Kumasz? Faktycznie możesz to zrobić nie wychodząc z domu, ale jak mi się wydaje nie masz elektronicznego podpisu i musisz dymać do Skatt. I koniecznie przekieruj za darmo poczte na nowy adres. Na 3 miechy można chyba za darmo. To też ważne
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok