Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Rozważam wyjazd za pracą do Norwegii - Norwegia

6 Postów
AnnaBS
(AnnaBS)
Wiking
Witam
mam kilka pytań w związku z ewentualnym wyjazdem "za pracą".
Mąż od prawie 10 lat pracuje w branży kosmetycznej, a teraz pojawiło się sporo ogłoszeń o zatrudnienie w tej branży w Norwegii. Jeszcze nie mam wiedzy na ile te ogłoszenia są prawdziwe itp.
W Polsce pracujemy oboje. Można powiedzieć, że na dobrych stanowiskach i mamy dobre wynagrodzenie. Jednak zobowiązania finansowe (szczególnie hipoteka) dobijają nas. I oczywiście dlatego pomysł wyjazdu, z nadzieją ze będzie lepiej.
Jeśli propozycja którą rozważa Mąż nie jest poważna zastanawiamy się czy z czasem nie powinnam do niego dołączyć. Mamy syna lat 9 i dlatego wiadomo wszystko musi być "dopięte" na ostatni guzik.

Moje pytania dotyczą ogólnie mówiąc jak się żyje w Norwegii. Nie chodzi mi o odpowiedzi typu "cudownie", czy "lepiej niż w Polsce". Mąż zna język angielski w stopniu komunikatywnym ale niestety nie zna norweskiego.
Propozycja Męża to zarobki w wysokości 160-180 NOK brutto/h czy to dobra oferta? z tego będą potrącane koszty zakwaterowania 4000NOK. Jakie kwoty należy przeznaczyć na wyżywienie i "życie" jednej osoby. Na co szczególnie zwrócić uwagę. Wszystkie informacje praktyczne.
W dalszej perspektywie interesuje mnie również system oświaty dla syna.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
27 Postów
ŁUKASZ dzieniekks
(dziuniek1932)
Wiking
Na wyzywienie tak 4 tys kr jak ma z polski jedzenie tez
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
176 Postów
Greg Greg
(Greg1979)
Stały Bywalec
Tylko jedzenie - ok. 1000-1200 NOK tygodniowo dla jednej osoby, wiec dla 3 ok 8000 NOK miesiecznie
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
Podejrzewam, ze ta praca nie jest na podobnym stanowisku jakie maz ma obecnie w Polsce.
A pisze tak, gdyz praca za 160 Nor, to raczej praca fizyczna niz umyslowa.

Ogolnie - wbrwe temu co sie ludziom wydaje, to ludzie co maja prace na stanowiskach w Polsce wcale nie maja gorzej niz ludzie na podobnych stanowiskach w Norwegii.
Bo sprawa wyglada tak, ze chociaz tu zarabiasz wiecej, to niestety rowniez tu wydajesz.
I jak patrze na ludzi z ktorymi studiowalam, czyli tych co maja takie samo wyksztalcenie i wiek jak ja, to widze, ze maja oni dokladnie to co ja, tyle, ze oni maja to w Polsce, a ja mam w Norwegii.

Wiec jezeli masz dobra prace w Polsce, to nie widze jakos sensu zmieniac ja na mniej pewna w Norwegii. Przyjedziesz tutaj, twoja prace w Polsce przejmie ktos inny i nawet nie bedziesz miala do czego wracac, jak okaze sie, ze praca tutaj jednak ci nie odpowiada.

Sprawa ma sie oczywiscie inaczej, jezeli jest sie w Polsce bezrobotnym.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
Osobiscie nigdy bym nie wyjechala do Norwegii, gdybym miala prace zgodnie z wyksztalceniem w Polsce. No. ale ja pracy w Polsce w ogole nie mialam, wiec i nie musialam o tym myslec.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
35 Postów
ela kowal
(elakowal)
Nowicjusz
Nie dacie rady tutaj za taka wyplate meza.Nie bedze kolorowo.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
3656 Postów
Anna Bak
(Lindemans)
Maniak
Elise napisał:
Osobiscie nigdy bym nie wyjechala do Norwegii, gdybym miala prace zgodnie z wyksztalceniem w Polsce. No. ale ja pracy w Polsce w ogole nie mialam, wiec i nie musialam o tym myslec.

Kilka razy juz pisalas dokladnie to samo.

Jednoczesnie piszesz tak:

"I jak patrze na ludzi z ktorymi studiowalam, czyli tych co maja takie samo wyksztalcenie i wiek jak ja, to widze, ze maja oni dokladnie to co ja, tyle, ze oni maja to w Polsce, a ja mam w Norwegii."

To on jednak postarali se o prace i dzis maja sie calkiem dobrze, a Ty wiecznie podkreslasz, ze wyjechalas bo nie mialas pracy. To moze jakas niezaradna bylas ?

Ja wyjechalam, pomimo tego, ze mialam niezla prace w swoim zawodzie.Niestety moi znajomi (z ktorymi studiowalam, z ktorymi pracowalam) nie maja sie tak dobrze, jak ja w Norwegii. A kiedy sluchaja o moim srodowisku pracy w Norwegii, to chyba tylko plakac im sie chce z zalu. Mam wrazenie Elise, ze Ty tyle wiesz o realiach pracy w Polsce, co widzisz w czasie wakacji i poczytasz na interiach lub innych podobnych.Nigdy w Polsce nie pracowalas, nie wiesz jak to jest i nie masz pojecia jak upierdliwe deprymujace moze byc srodowisko pracy w Polsce.
Oprocz srodowiska pracy zapominasz o sile nabywczej pieniadza w Norwegii. Podam Ci przyklad: padla mi pralka. Polatalam troche po internecie i znalalazlam dobra pralke za 4500 kr. Zamowialam, skalaniak za 2 dni pojechal odebral i po sprawie. Moja droga Elise, ja mam na reke ca 28 000 kr, a moi (wyzej wymienieni ) znajomi i koledzy z bylej pracy 2000 -2500 zl. Ta sama pralka kosztuje w Polsce 1900 zl.Przelicz sobie na paliwo, maslo, spodnie i co jeszcze Ci tylko do glowy przyjdzie... Masz jeszcze cos do dodania ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
176 Postów
Greg Greg
(Greg1979)
Stały Bywalec
Ja wyjechalam, pomimo tego, ze mialam niezla prace w swoim zawodzie.Niestety moi znajomi (z ktorymi studiowalam, z ktorymi pracowalam) nie maja sie tak dobrze, jak ja w Norwegii. A kiedy sluchaja o moim srodowisku pracy w Norwegii, to chyba tylko plakac im sie chce z zalu. Mam wrazenie Elise, ze Ty tyle wiesz o realiach pracy w Polsce, co widzisz w czasie wakacji i poczytasz na interiach lub innych podobnych.Nigdy w Polsce nie pracowalas, nie wiesz jak to jest i nie masz pojecia jak upierdliwe deprymujace moze byc srodowisko pracy w Polsce.
Oprocz srodowiska pracy zapominasz o sile nabywczej pieniadza w Norwegii. Podam Ci przyklad: padla mi pralka. Polatalam troche po internecie i znalalazlam dobra pralke za 4500 kr. Zamowialam, skalaniak za 2 dni pojechal odebral i po sprawie. Moja droga Elise, ja mam na reke ca 28 000 kr, a moi (wyzej wymienieni ) znajomi i koledzy z bylej pracy 2000 -2500 zl. Ta sama pralka kosztuje w Polsce 1900 zl.Przelicz sobie na paliwo, maslo, spodnie i co jeszcze Ci tylko do glowy przyjdzie... Masz jeszcze cos do dodania ? [/quote]

Chyba nie zrozumialyscie sie wzajemnie drogie Panie....
Co innego jest jesli porownywac sytuacje gdy ktos wyksztalcony na wysokim stanowisku wyjezdza z Polski do Norwegii aby pracowac fizycznie i zczynac od zera.... Oczywiscie, ze w takim przypadku nie bedzie mu lepiej niz w Polsce.... Pralki do garnka nie da sie wlozyc a koszty zycia w Norwegii sa 3 razy wyzsze. I to nie tylko zywnosc... ubezpieczenie samochodu, najecie fachowca w przypadku naprawy w domu, itd...

Natomiast jesli ktos pracuje w Polsce na kasie w sklepie i dostanie podobna prace w Norwegii to nie ma porownania. Bedzie mu duzo latwiej w Norwegii - kraju socjalistycznym gdzie nie ma duzego rozwarstwienia spoleczenstwa.

Jak widze dla jednej z was Norwegia jest rajem, dla drugiej wrecz odwrotnie. Kazdy kij ma dwa konce i wszystko zalezy od sytuacji....

Pozdrawiam i szerszej perspektywy zycze,
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
6 Postów
AnnaBS
(AnnaBS)
Wiking
Nie, nie jesteśmy z PO. Choć faktycznie pracuje w samorządzie. Praca moja zależy od Burmistrza, a jego od woli wyborcy. Przewiduje, że niestety 2018 rok nie przyniesie nic dobrego bo to by była już 4 kadencja (a ludziom się nudzi).
Mąż w Polsce też pracuje na stanowisku pracownika fizycznego. Zarobki ma dobre ale obliczamy ze w Norwegii mogą być lepsze. A poza tym dochodzą inne sprawy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3656 Postów
Anna Bak
(Lindemans)
Maniak
Nigdy nie napisalam, ze uwazam Norwegie za raj. To Ty sobie to dopowiadzasz. Raju na ziemi niestey nie ma nigdzie. Napisalam, ze zamienilam prace w wyuczonym zawodzie, na taka sama w Norwegii i moj standard zycia, w przelozeniu na polski, jest duzo wyzszy. Najwieksze jednak znaczenie ma dla mnie srodowisko pracy. To, co sie dzieje w Polsce, tu nie ma racji bytu i to jest dla mnie najwazniejsze. Do tego dochodzi sila nabywcza pieniadza. Wiec, to raczej Ty nie zrozumiales, lub nie przeczytales dokladnie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok