Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

reklama | kup tutaj »

Prawo pracy - Norwegia

Czytali temat:
halina manka Radoslaw O Jan Maryjan Joanna Kuchnicka mart enty Kasia K Onty_Ja_Gabriel_3. DziurawaMarysia Powertemp Enka Pawel281 (1673 niezalogowanych)
2 Posty
Enka
(Enka)
Wiking
Witam wszystkich
Znalazłam się w sytuacji, która budzi moje wątpliwości w kwestii prawnej. Może znajdzie się ktoś, kto może wypowiedzieć się w tym temacie? Będę bardzo wdzięczna za rzeczowe opinie i porady
W roku 2016 zostałam „zatrudniona” w formie konsultanta w firmie oferującej usługi projektowe. Warunkiem współpracy było założenie własnej jednoosobowej działalności. Wiąże się to dla mnie z tym, ze miesięcznie wystawiam fakturę z a usługę. Sytuacja jest o tyle dziwna, ze od pięciu lat pracuje w tej formie. Dostaje stałe wynagrodzenie miesięczne niezależnie od ilości dni roboczych. Aby otrzymać ustalona kwotę wynagrodzenia pracuje również w „dni czerwone „. Usługobiorca/ pracodawca w ten sposób unika wszelkich kosztów posiadania pracownika. Nie pracuje z domu. Codziennie dojeżdżam do pracy. Również nie pracuje na własnych narzędziach. Jestem zobowiązana kontraktem, który reguluje mój zakres pracy, czas urlopu, również okres wypowiedzenia. Czy to wszystko nie jest nadużyciem ze strony pracodawcy ? Jakie są moje prawa ? Będę bardzo wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
3258 Postów
boj fra oszlo
(bojfraoszlo)
Maniak
...z tego co napisałaś to nie ma tutaj żadnych nadużyć....wszystko zależy ile godzin miesiecznie określa kwotę na fakturze którą wystawiasz.?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1654 Posty
Kasia K
(KasiaKacz) Online
Maniak
Witaj,
zapytaj lepiej u doświadczonych osób, takie komentarze na forum nie będą Ci za bardzo pomocne

Podsyłam namiar: www.mojanorwegia.pl/ogloszenia/uslugi/bi...a+++dobrowolska.html
Zgłoś wpis
1401 Postów
Onty_Ja_Gabriel_3.
(Onty_Ja_Gabriel_3.)
Maniak
Enka napisał:
Witam wszystkich
Znalazłam się w sytuacji, która budzi moje wątpliwości w kwestii prawnej. Może znajdzie się ktoś, kto może wypowiedzieć się w tym temacie? Będę bardzo wdzięczna za rzeczowe opinie i porady
W roku 2016 zostałam „zatrudniona” w formie konsultanta w firmie oferującej usługi projektowe. Warunkiem współpracy było założenie własnej jednoosobowej działalności. Wiąże się to dla mnie z tym, ze miesięcznie wystawiam fakturę z a usługę. Sytuacja jest o tyle dziwna, ze od pięciu lat pracuje w tej formie. Dostaje stałe wynagrodzenie miesięczne niezależnie od ilości dni roboczych. Aby otrzymać ustalona kwotę wynagrodzenia pracuje również w „dni czerwone „. Usługobiorca/ pracodawca w ten sposób unika wszelkich kosztów posiadania pracownika. Nie pracuje z domu. Codziennie dojeżdżam do pracy. Również nie pracuje na własnych narzędziach. Jestem zobowiązana kontraktem, który reguluje mój zakres pracy, czas urlopu, również okres wypowiedzenia. Czy to wszystko nie jest nadużyciem ze strony pracodawcy ? Jakie są moje prawa ? Będę bardzo wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam!
Tak jak napisano niżej/wyzej, wszystko zależy od kontraktu który dobrowolnie podpisałaś.
Tylko sam kontrakt trzeba sprawdzić pod kątem Prawa Pracy, jednak jeżeli już to NIE PROPONUJĘ POLSKICH typowych FIRM PODATKOWYCH. typu jak wyżej.
To Niestety, trzeba w tym przypadku skorzystać z profesjonalnej NORWESKIEJ autoryzowanej firmy wpisanej do LISTY NORWESKIEJ INSPEKCJI PRACY.
Ewentualnie samej przysiąść kupra i szukać odnośników prawnych - § - z kontraktu w linkach zewnętrznych.
Jednak moim zdaniem, firma w której pracujesz nie sporządziła by prawnego bubla i to na własną szkodę, zwłaszcza iż takie kontrakty sporządzają właśnie autoryzowani prawnicy z dziedziny Prawa Pracy.
Natomiast jeżeli przez te parę lat firma, nie podnosiła tobie uposażenia wyjściowego aneksami, to jest to do dyskusji, jednak najpierw na poziomie firmy i nie ustnie, a wszystko na pismach z potwierdzeniem odbioru.
Powodzenia w " walce " o swoje.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
2 Posty
Enka
(Enka)
Wiking
Jest to 7,5 h dziennie 5 dni w tygodniu. Zupełnie jak etat .
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
3258 Postów
boj fra oszlo
(bojfraoszlo)
Maniak
...wspomniałaś o dniach świątecznych....jaka to kwota za te +-150godz/miesiecznie i co z urlopowym?...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3258 Postów
boj fra oszlo
(bojfraoszlo)
Maniak
...inaczej pisząc...czy dochód netto po odliczeniu wszystkich podatķów,świadczeń emerytalnych,które opłacasz sama jest dla ciebie zadawalający?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
170 Postów
Stały Bywalec
zakładam że mówisz o sytuacji w Norwegii. Tutaj na takie "kontrakty" mówi się często oppdrag. Takie "zatrudnienie" jest tak jak mówisz bardzo wygodne bo pracodawca nie płaci za zwolnienia lekarskie, pobyty w szpitalu itp, nie płaci podatku od wynagrodzenia, feriepeneger nie wspominając już o innych takich jak np. arbeidsgiveravgift, merverdiavgift, pensjonsinnskudd czy yrkesskadeforsikring.
Pracując pod kontrolą pracodawcy, na jego warunkach, na jego sprzęcie i w miejscu przez niego wyznaczonym jesteś de faco jego pracownikiem i powinnaś być zatrudniona jako pracownik. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że jakikolwiek ruch żeby to zmienić spotka się z oporem pracodawcy, któremu obecny układ pasuje. Możesz go wezwać do zatrudnienia na etacie, możesz zwrócić się o pomoc i zawiadomić Arbeidstilsynet, ostatecznie możesz pójść do sądu. Jeśli chodzi o rozstrzygnięcia tych instytucji to o tym czy jest to oppdrag czy et midlertidig arbeidsforhold decydują następujące przesłanki
1/ czy pracujesz całkowicie samodzielnie czy jesteś pod kontrolą i przewodnictwem szefa
2/ kto przejmuje na siebie ryzyko wykonanej pracy
3/ miejsce pracy, sprzęt na którym się pracuje i ew, inne dodatkowe hjelpemidler
Jako osobie nie zatrudnionej szef nie może nic nakazać, zakazać, wydawać poleceń, wtrącać się do pracy, wyznaczać godzin pracy itp. komentować postępów pracyitp. Z tego co piszesz wynika, że jesteś"zwykłym" pracownikiem i masz prawo zażądać umowy o pracę na stałe (prawo norweskie wyróżnia fast i midlertidig arbeidsforhold). Obawiam się, z doświadczenia, że takie żądanie doprowadzi do zerwania "kontraktu". W takim przypadku możesz dodatkowo wystąpić o odszkodowanie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok