Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Wypłata chorobowego przez pracodawcę. - Norwegia

4 Posty
Karlos Em
(Karlos1)
Wiking
Hej witajcie, mam pytanie.

Czy pracodawca moze odmówić wypłaty chorobowego za pierwsze 16 dni? Pracuje w systemie 2 tyg / 2 tyg wolnego i poważnie się uszkodziłem przy wypadku w czasie pobytu na dwóch tygodniach wolnego i chwilowo nie jestem w stanie wrócić do pracy.

Najpierw usłyszałem, ze polskie L4 nie będzie honorowane a za chwilę, że nie wypłacą mi chorobowego za pierwsze 16 dni bo nie i że zrobi to NAV. Dość obszernie wczoraj przeglądałem anglojęzyczną wersję NAVu i nigdzie tam nie znalazłem informacji, ze pracodawca może coś takiego zrobić, wszędzie jest opisane, że pierwsze 16 dni płaci pracodawca, dopiero od 17 dnia NAV i żadnych informacji o tym jakoby pracodawca mógł nie wypłacić chorobowego nie znalazłem.

Dodatkowo pytanie, za 2 tygodnie pracy mam stałą pensję ok 23000NOK. Co w przypadku gdy teraz pierwsze dwa tygodnie Października mam wolne i właśnie doszło do wypadku i w Październiku nie jestem w stanie już wrócić do pracy. Planowo powinienem wracać ok 16-17 Października do pracy ale nie jestem w stanie. Jeżeli pracodawca rzeczywiście musi pokryć moje pierwsze 16 dni zwolnienia to dobrze rozumuję, że powinienem otrzymać całe wynagrodzenie za ten miesiąc? Tj. pierwsza połowa miesiąca mam wolne zgodnie z umową i grafikiem + druga połowa miesiąca powinienem być w pracy ... czy jakos inaczej to się liczy bo zgłupiałem a pracodawca utrudnia jakiekolwiek wyjaśnienie sprawy.


Będę wdzięczny za jakieś informacje, pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
234 Posty

(S83)
Stały Bywalec
System rotacyjny nie zwalnia pracodawcy z obowiązku pokrycia pierwszych dni l4. Wolne które odbierasz (gdyż wypracowałeś w rotacji) przesówa się z automatu na okres po skończonym l4. Polskie l4 nie jest uznawane w Norwegii, zanieś je w Polsce do ZUS a ten ma wysłać druk e115 do NAV International, możesz poprosić o przesłanie kopi także na adres pracodawcy. Jeśli ci nie zapłaci to NAV ci wypłaci a od nich ściągnie tylko choruj ponad 16 dni by przejść na NAV. Na pieniądze z l4 trochę poczekasz bo NAV ma 3msc na wypłatę i przeważnie płaci na końcu. Ponaglaj pracodawcę by wysłał informacje o dochodach (nie pamiętam jak się druk nazywa) do NAV bo bez tego nie będą mieli podstawy do wyliczenia l4 i będzie się wypłata przeciągać czasowo
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
Jeżeli ma Pan zwolnienie od Polskiego lekarza, to należy wysłać do NAV zwolnienie na druku E-116, dokument z ZUS na druku E-115 oraz oświadczenie własne do zwolnienia, w którym zaznaczy Pan, że pracodawca nie wypłacił zasiłku za pierwsze 16 dni. Jeżeli potrzebuje Pan pomocy w przygotowaniu wniosku, zapraszamy do kontaktu +47 21 999 409, +48 587 430 753
Zgłoś wpis


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok