Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Problem z odnalezieniem podatnika w rejestrze skattekort - Norwegia

Czytali temat:
Karol Pitek Tomasz Szymanski boj fra oszlo Justyna Muszyńska famila Monika Grzybowska Rapid monopollo (1307 niezalogowanych)
1 Post
Rapid
(Rapid)
Wiking
Witam. Spotkała mnie niemiła sytuacja która wygląda następująco. W maju otrzymałem umowę o pracę, była to moja pierwsza wizyta i praca w Norwegii. Pracodawca powiedział, że niezbędny będzie numer personalny. Zostałem umówiony w skatte, przedstawiłem komplet dokumentów czyli: kontrakt, paszport, dowód osobisty, wypełniłem wniosek. Mężczyzna z obsługi skattu potwierdził zgodność procedury po czym oznajmił, że mam czekać na list pocztowy w którym będzie mój nr personalny. Czekałem 2 tyg i nie otrzymałem nr. Później zostałem przeniesiony w inny region Norwegii, pracodawca wciąż wymagał nr personalnego więc udałem się do pobliskiego skattu. Po wytłumaczeniu sytuacji pracownikowi skattu otrzymałem dokument przedstawiający moje poprawne dane osobowe lecz z błędnym adresem zameldowania w Norwegii. Przedstawiłem pracodawcy owy dokument po czym stwierdził, że mogę pracować i obecny nr nie stanowi problemu w dalszej pracy i wypłacie wynagrodzenia. Po tygodniu wypowiedziałem umowę z pewnych przyczyn a pracodawca potwierdził, że w dniu wypłaty poborów przeleje mi pieniądze na Polskie konto. Po tym okresie otrzymałem wiadomość, że sekretarka nie jest w stanie określić wysokości podatku który mnie obejmuje. Czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć jak to jest możliwe, że otrzymuje dokument z numerem personalnym i nie mogą zlokalizować mnie w systemie skattu? Jak mam to załatwić? Problem jest o tyle skomplikowany, że obecnie jestem w Polsce i w najbliższym czasie nie zanosi się na wyjazd do Norwegii.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
21 Postów
Artur Pietrzak
(arturo82)
Wiking
Widocznie nie załatwiłeś karty podatkowej (skattekort) i dlatego nie mogą obliczyć zaliczki na podatek i wypłacić pensji. To że w Skacie załatwiłeś nr personalny to jedno, ale karta podatkowa to już inna bajka mimo że w tym samym urzędzie. Powiedz im żeby najwyżej pobrali 50%, bo tak się robi jeśli pracownik nie ma jeszcze karty. A za rok i tak dostaniesz zwrot.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
101 Postów
Monika Grzybowska
(MonikaGrzybowska)
Początkujący
Po pierwsze składając dokumenty o nr personalny w skatteetaten podając powód rejestracji jako pracownik zawsze pytają o przewidywane zarobki oraz o to jaki wybierasz podatek (tabelka lub podatek u źródła )i na podstawie tego przyznają karte podatkową..każdy pracodawca pobiera sobie twoją kartę podatkową sam przez internet zajmuje to jakieś 2 minuty wystarczy twój nr personalny heh.. nie musisz mu jej dostarczać bo po co skoro on w 2 minuty dostanie ją ze skattu na Altin.. Jeśli pracujesz juz a nie jesteś zarejestrowany w skatteetaten pracodawca ma obowiązek pobrać 50% wypłaty na poczet podatku.. nie może opóźnić lub zaniechać wypłacenia pieniędzy. .wiec jeśli w jego mniemaniu nie był w stanie określić ile podatku pobrać powinien 50% i w terminie wyplacic ci wynagrodzenie.. do tego należy ci się 10.2% od wypłaty brutto feriepenger są to dodatkowe pieniądze które pracodawca odkłada poniekąd na twój urlop ale przy rozwiązaniu umowy musi ci je wypłacić wraz z ostatnią wypłatą.. podam przykład dla jasnosci.. jeśli zarobiłeś 20 000 brutto.. podatek od tego 50% czyli 10 000 netto wynagrodzenia plus 20 000×10.2%= 2040.. pracodawca powinien ci wypłacić 12040 NOK

Jeśli masz podatek u źródła (wynosi 25%)
20 000× 25%= 15 000 netto
20 000 × 10.2% = 2040
Do wypłaty masz 17040

Możesz sprawdzić swoją kartę podatkową..a pracodawcy powiedz ze rozmawiałeś ze skatteetaten i powiedzieli ci ze pracodawca może pobrać twoją kartę podatkową przez internet wiec niech nie kłamie
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok