Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Numer personalny dla członka rodziny-problem - Norwegia

6 Postów
yurek1
(yurek1)
Wiking
Witam ,pracuję od maja w Norwegii, dołączyła do mnie żona. Zarejestrowałem ją jako członka rodziny przez UDI i umówiłem spotkanie na Policji. Otrzymała z Policji REGISTERINGSBEVIS Pojawiła się wkrótce po tym możliwość legalnej pracy dla niej. Tu właśnie zaczyna się problem, pracodawca chce osobę z numerem personalnym a Skatteten żąda umowy o pracę aby nadać numer. Po prostu błędne koło czy ktoś mi może poradzić co zrobić aby znaleźć rozwiązanie problemu. Będę wdzięczny za poradę lub jakieś wskazówki.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3258 Postów
boj fra oszlo
(bojfraoszlo)
Maniak
...w norweskiej umowie o prace nie ma rubryki z numerem personalnym...
...potrzebny bedzie do wyplaty wynagrodzenia a takowe otrzyma dopiero za około 1,5 miesiaca
...niech pracodawca wystawi umowe o prace i problem sie sam rozwiąze...
...norweski pesel dostarczy pózniej...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
14 Posty

(HaniaZ)
Wiking
Małżonka dołączyła do Ciebie pewnie w ramach programu łączenia rodzin i przebywa w Norwegii w związku z tym legalnie więc numer personalny mają obowiązek jej nadać czy posiada pracę czy nie. Ja przez rok od dołączenia do męża nie pracowałam a od razu otrzymałam stały numer, kartę podatkową i nawet list z helfo o przydzielenie mi lekarza rodzinnego. Wystarczyło ze w UDI zlozylam przetłumaczony notarialnie akt małżeństwa i w jednym okienku Pani pomogła mi załatwić dosłownie wszystko. Nigdzie nie musiałam latać ani nic załatwiać, numer personalny otrzymałam od razu stały. Wszystko przyszło elegancko pocztą w bardzo krótkim czasie. Jak ma potwierdzenie z policji to wszystko na pewno szybciutko i do was przyjdzie. Z tego też co się orientuję jak czekacie na kartę podatkową to pracodawca może zatrudnić żonę, ale z pierwszej pensji potrąci jej 50% na poczet przyszłego podatku. Więc to już wasza decyzja czy czekacie na kartę, czy zaczyna pracę teraz i zabierają połowę z wypłaty
Tak czy siak nadwyżkę tego podatku otrzymacie że zwrotem podatkowym więc nie ma się czym przejmować powodzenia życzę!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
277 Postów
Takie rzeczy można załatwić w najbliższym SUA. Tam powinni wiedzieć jak sprawę załatwić. W Trondheim np pracuje tam bardzo mila Polka, która na pewno pomoże. Powodzenia
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
6 Postów
yurek1
(yurek1)
Wiking
Dziękuję wszystkim za zainteresowanie moją sprawą.Bylem w SUA w Oslo , w informacji pracuje osoba która mówi po polsku. Najprostszy sposób to podjęcie pracy i z umową, paszportem, dokumentem z policji przyjść na umówione przez internet spotkanie. Do tego jeszcze trzeba dołączyć dwa wnioski. Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
14 Posty

(HaniaZ)
Wiking
No to cieszę się, że się udało pozytywnie załatwić sprawę powodzenia Wam życzę!
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok