Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

42 Posty
andrzej32
(andrzej32)
Nowicjusz
ale czemu piszesz o C ?
pisales nawet 10 lat jesli masz bezterminowe kat B i go nie zgubisz przez 10 lat
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
140 Postów
Robert .
(BilXtra)
Stały Bywalec
Tak, czytam i już chyba glupieje. Na A B i C miałem bezterminowo. Teraz zrobiłem E do C i mam CE ważne 5 lat. Oczywiście prawko Pl. Dwa tyg temu odebrałem nowe prawko. Jak się to ma do prywatnych wyjazdów tutaj np auto osobowe z przyczepa z łodzią? Jestem legalnie 8lat...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
197 Postów
XXX moja sprawa
(kamilio)
Stały Bywalec
Dobra uproszcze by nie trzeba bylo czytac ze zrozumieniem :

Prawo jazdy ( blankiet i uprawnienia ) wydane przed przyjazdem do NO jest wazne tak dlugo jak wazne jest w kraju wydania/pochodzenia ale to nie dotyczy kat C, CE, D, DE ( zawodowych ).
Przyklad :
Jesli miales wydane B przed przyjazdem do NO np. bezterminowo to jest one wazne tak dlugo jak je masz fizycznie lub do daty waznosci blankietu i spokojnie na nim jezdzisz. Jesli je zgubisz to nie mozesz wystapic do PL o duplikat mieszkajac juz w NO.

Natomiast prawka C,CE,D,DE wazne sa do 5 lat podkreslam DO anie 5 !!!! Do bo jesli po 3 latach skonczy ci sie np waznosc kwalifikacji to nalezy je odnowic i wymienic blankiet na nowy ale mieszkajac w NO juz nie mozesz tego zrobic w PL bo wyjdzie to przy kontroli. Mam nadzieje ze to teraz jest jasne ??
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
42 Posty
andrzej32
(andrzej32)
Nowicjusz
a gdzie 10 lat ???? bo widze ze wprowadzasz innych w blad i jeszcze obrazasz innych ktorzy sie tylko pytaja o twoje rewelacje
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
197 Postów
XXX moja sprawa
(kamilio)
Stały Bywalec
popiolek4 napisał:
Tak, czytam i już chyba glupieje. Na A B i C miałem bezterminowo. Teraz zrobiłem E do C i mam CE ważne 5 lat. Oczywiście prawko Pl. Dwa tyg temu odebrałem nowe prawko. Jak się to ma do prywatnych wyjazdów tutaj np auto osobowe z przyczepa z łodzią? Jestem legalnie 8lat...

Juz ci tlumacze jak tylko potrafie najprosciej i najdokladniej :
Miales A,B i C bezterminowo wydane przed przyjazdem do NO i mogles na tym jezdzic ile chciales majac ten blankiet. Teraz zrobiles E do C i nowa kwalifikacje w PL i wyrobiles nowy blankiet + nowe uprawninie jakim jest E do C i innych kategorii.

Problemy z tym zwiazane sa nastepujace :
1. Prawo jazdy E do C i kurs powinines robic juz tu w NO pierw wymieniajac blankiet na norweski po czym kurs na E + kwalifikacja ta pierwsza za 36000,- jesli nie miales wczesniej zadnej.
2. Sklamales w Polsce skladajac wniosek na str nr 2 ze przebywasz faktycznie conajmniej 185 dni w Polsce wiec prawko w PL masz nie wazne i wyjdzie to przy kontroli w NO. Plus taki ze Polska narazie nie ma jak tego sprawdzic. Norwegia juz tak - kazdy policjant itp.
3. W razie wypadku czy kolizji jakiejkolwiek ubezpieczyciel zarzada kopii prawka i o ile sie nie dopatrzy ze jestes tu 8 lat o tyle dobrze dla ciebie. Jesli natomiast zauwazy ze np. polise masz 5 lat a prawko wydane wczoraj w PL to mozesz byc potraktowany jako osoba nieposiadajca uprawnien i tym samym odmowe wyplat odszkodowania lub regres. Co jesli pierdzielniesz w nowe BMW za 1 mln koron i bedziesz musial sam za nie zaplacic ??
4. Zawodowo nie wolno ci jezdzic na CE bo E masz nie wazne z samej zasady a C stracilo waznos w momecie nielegalnej wymiany blankietu w PL.

Teraz tak - bedziesz sobie jezdzil tak i moze uda ci sie 10 lat a moze tydzen a moze do pierwszej kontroli. Tez o tym nie wiedzialem ze tak nie wolno i kilka razy wymienilem blankiet w PL. Dopoki cie nie zlapia i nie udowodnia lub nie spotka cie przykra kraksa i upierdliwy ubezpieczyciel to gra gitara jak juz powiedzialem to tak jak z jazda na Polkich blachach - do czasu albo non stop. To zalezy od szczescia bo w mysl przepisow jest inaczej.
*-*-*-*-*-*
Polecam ci wymiane tego prawka na Norweskie bo Norwegia cie nie ukara za to ze sklamales w PL do czasu az nie zlapie cie na drodze z niewaznym prawkiem.
Mozesz nawet zgobic ten blaniket i isc tu w NO wyrobc prawko bo oni nie patrza na blankiet tylko na to co Polska odpisze na temat twojich uprawinien a blankiet jesli go masz to dajesz i jest odsylany.
Wazna rzecz i sprawdzona :
Skladasz wniosek o prawko w NO dajac ten blankiet. Oni wystapia do PL o potwierdzenie posiadania uprawnien i tyle. Wydadza ci tylko te kategorie jakie miales przed przyjazdem do NO czyli wszystko to co bedzie wydane( zdobyte uprawinie ) przed data wpisu do Folkeregister. Czyli nie wydadza ci E bo zrobiles je w PL juz po przyjezdzie do NO ale zaakceptuja ci reszte i co wazne kwalifikacje wstepna jesli pierwsza wyjsciowa miales wydana przed przyjazdem tez bo nigdzie nie pisza ze nie mozna jej zrobic w PL ( odnowic ) tak jak zaswadczenia ADR ktore ja mam zrobione w PL do Norweskiego prawka
* Pierwszy kurs podstawowy jesli miales wydany w PL przed przyjazdem to ci uznaja jesli po czyli robiles go teraz to nie.
Jedyne co tracisz to E bo zrobiles je nielegalnie/nie zgodnie z Norweskim prawem.

Mam nadzieje ze odpowiedzialem ci dostatecznie dokladnie
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
197 Postów
XXX moja sprawa
(kamilio)
Stały Bywalec
Dobra - ja juz sie w tym watku nie wypowiadam. Mysle ze dosc stron spisalem i przykladow i przepisow podalem.
Jesli ktos uwaza inaczej to jego sprawa ja po prostu mialem dosc klopotow i zmarnowanego czasu przez wlasnie takie posty na rozych stronach i opisalem wszystko jak umialem by oszczedzic problemow innym do ktorych docieraja informacje nawet jak sa dla nich znie zbyt pomyslne.
Powodzenia zycze wszystkim a niedowiarkom szczescia przy kontrolach drogowych ...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
42 Posty
andrzej32
(andrzej32)
Nowicjusz
nawet 10 lat jesli masz bezterminowe kat B i go nie zgubisz przez 10

potrafie czytac ze zrozumieniem i to cale zdania a nie jakies wyrywki

a co jesli mieszkam w oslo 12 lat i mam bezterminowe ,juz jest nie wazne ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
R 1234
(Roberto40)
Wiking
kolego jak do tej pory nie podałeś żadnej podstawy prawej swoich wywodów, bo chyba nie jest nimi twoje zapewnienia uwiezcie ze tak jest, mozna miec kłopoty itp. podałem termin 10 jako przeciw okres dla twoich 185 dni, oczywiscie jesli masz wydane prawo jazdy bezterminowo to dopoki ich nie zgubisz to jest ono ważne bo nie ma przepisu obligującego cię do wymiany prawo jazdy z powodu wprowadzenia terminowosci, nie potrafisz zrozumiec jednego faktu ze 185 dni nie dotyczy wymiany np. z polskiego prawa jazdy na norweskie lub wydania duplikatu prawa jazdy w przypadku jego zagubienia, nie ma w tym przypadku zadnego znaczenia czy mieszkasz w Norwegi 1, 5 , 10 czy 15 lat lub więcej ponieważ uprawnienia wyrobiłeś przed wejsciem tego przepisu w zycie, chyba ze utracisz UPRAWNIENIA w skutek wyroku sądu lub decyzji administracyjnej Starosty , nie mozna mylić wyrobienia uprawnien do kierowania z wymiana lub powtornym wyrobieniem,, blankietu,, czyli potwierdzeniem posiadanych uprawnien, natomiast zeczywiscie sprawa jest troszke skomplikowana w przypadku rozszezenia juz posiadanych uprawnien np E do c , wtedy własciwy urzad do wyrobienia uprawnien nalezy ustalic na podstawie statusu przebywania w Norwegii, inaczej bedzie w przypadku statusu rezydenta a inna procedura obowiazuje w przypadku kiedy twoje srodowisko zyciowe jest na terenie Norwegii
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
25 Postów
Mirek Biłek
(mirecque)
Wiking
xxx moja sprawa ma rację. Nawet odbierają prawo jazdy jak złapią kogoś, kto mieszkał w Norwegii a prawko robił w Polsce. Mojemu koledze zabrali.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów

(cegielka01)
Wiking
orzesz kurka . Na bełtaliście mi równo =). ale myśle że nie będę miał problemów. dzięki za wasza wiedzę.

Nie używamy wulgaryzmów ; )

Moderator
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok