Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

druga klasa podatkowa - Norwegia

Czytali temat:
Jacek MArcinkowski Rafal Ludynia Tomek Aa (1605 niezalogowanych)
31 Postów
ewelina dźwil
(ewelina3024)
Nowicjusz
Witam wszystkich mam pytanko czy ktoś z was się orientuje jak to jest mimo że mąż złożył wniosek o zmianę klasy podatkowej zmniejszyli mu z 36 na 35 procent może dopiero od nowego roku będzie miał ktoś podobna sytuacje?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
112 Posty
Początkujący
Proszę używać znaki przestankowe. Ciężko jest zrozumieć zdanie bez interpunkcji. Dam przykład:
Hrabina do lokaja:
Co jeszcze chcesz ?!
albo:
Co, jeszcze chcesz?
Różnica jest znacząca
W odpowiedzi na pytanie - nie mam bladego pojęcia
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
3656 Postów
Anna Bak
(Lindemans)
Maniak
bl@ck napisał:
Proszę używać znaki przestankowe. Ciężko jest zrozumieć zdanie bez interpunkcji. Dam przykład:
Hrabina do lokaja:
Co jeszcze chcesz ?!
albo:
Co, jeszcze chcesz?
Różnica jest znacząca
W odpowiedzi na pytanie - nie mam bladego pojęcia


Obawiam sie, ze Ewelina roznicy nie pojmie
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
ewelina3024 napisał:
Witam wszystkich mam pytanko czy ktoś z was się orientuje jak to jest mimo że mąż złożył wniosek o zmianę klasy podatkowej zmniejszyli mu z 36 na 35 procent może dopiero od nowego roku będzie miał ktoś podobna sytuacje?

Można wnioskować o wydanie karty podatkowej z II klasą podatkową, wówczas będzie mniejsze potrącenie w ciągu roku, ale samą II klasę za dany rok trzeba będzie potwierdzić (udokumentować) w rozliczeniu podatkowym za rok kolejny, zwłaszcza, jeśli II klasa jest w związku ze współmałżonkiem niezamieszkałym w Norwegii.

Więcej informacji: www.mojanorwegia.pl/podatki
Zgłoś wpis
31 Postów
ewelina dźwil
(ewelina3024)
Nowicjusz
Multi nor dziękuję za normalna odpowiedz. O to chodzi ze złożyliśmy wniosek i zmianę karty, przyszła nowa o numerze 7200 i wielkością podatku 35%. Z tego co wyczytałam karta nr 7200 to druga klasa podatkowa. Ale z tego co się orientuje w 2 klasie powinno się mieć podatek 20 %, czyż nie?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
92 Posty
Jan Kovalsky
(negreb)
Początkujący
"Ale z tego co się orientuje w 2 klasie powinno się mieć podatek 20 %, czyż nie?"
" zmniejszyli mu z 36 na 35 procent może dopiero od nowego roku będzie miał ktoś podobna sytuacje?"

A dlaczego nie 24 lub 18%??? Najczęściej 2 klasę uwzględnia się w rozliczeniu podatkowym za ubiegły rok i jest to określona kwota,coś około 12tyś nok.

W tym roku wszystkim"zmniejszyli" z 36 do 35%,co wcale nie musi być równoznaczne z potrąceniem podatku w takiej wysokości.

No a jeżeli mąż rzeczywiście miał potrącaną 35 procentową ZALICZKĘ na podatek i to że mamy już wrzesień teraz może sobie to zmienić nawet i na...5%

Tutaj link do zmiany: www.skatteetaten.no/no/person/skattekort-og-forskuddsskatt/

-- Endre skattekort / forskuddsskatt
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 6  
Odpowiedz   Cytuj
92 Posty
Jan Kovalsky
(negreb)
Początkujący
Upss...widzę że jest problem - przynajmniej u mnie - z otwarciem strony bezpośrednio z linka
W takim razie należy link skopiować,wkleić i otworzyć w nowym oknie
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
Nie jest to takie proste, jak się może wydawać. Rodzajów kart jest dużo, ale zmniejszone potrącenie w tym przypadku nie jest tak odczuwalne w skali miesiąca. Można to łatwo sprawdzić w tym kalkulatorze:

www.skatteetaten.no/upload/trekktabeller/2014/7200.txt - potrącenia w przypadku dochodów ze standardową kartą 7200 z II klasą podatkową

www.skatteetaten.no/upload/trekktabeller/2014/7100.txt - potrącenia w przypadku dochodów ze standardową kartą 7100 z I klasą podatkową

Przy miesięcznym dochodzie 20 000 NOK brutto, potrącenie miesięczne wynikające z karty 7100 (I kl.) wyniesie 4 987 NOK.
Przy miesięcznym dochodzie 20 000 NOK brutto, potrącenie miesięczne wynikające z karty 7200 (II kl.) wyniesie 4 391 NOK.

W skali roku zsumowana różnice między potrąconymi zaliczkami powinny wynieść różnicę całkowitą, płynącą z II klasy podatkowej (czyli około 10 000 - 12 000 NOK w stosunku do I klasy).

Skala potrąceń jest uzależniona od przewidywanej sytuacji podatkowej (rodzaju klasy podatkowej, przewidywanych odpisów podatkowych, płacenia składek na ubezpieczenie społeczne lub nie), wszystko jednakże jest ostatecznie weryfikowane przez Selvangivelse. Oznacza to, że jeśli ktoś sobie "zbił" kartę podatkową do niskich zaliczek, zaś nie będzie w stanie udokumentować zmiennych, które określiły taki a nie inny procent potrącenia na karcie podatkowej, będzie miał dopłatę. W drugą stronę zaś, ktoś może mieć standardową kartę 7100, odprowadzać wyższe zaliczki a na rozliczeniu wykazać różne odpisy i uzyskać wysoki zwrot podatku.

PS. zmiana informacji z 36% na 35% wynika z obniżenia podatku dochodowego o 1% w skali całego kraju od stycznia 2014 roku

Więcej informacji: www.mojanorwegia.pl/podatki
Zgłoś wpis
31 Postów
ewelina dźwil
(ewelina3024)
Nowicjusz
No to teraz już jestem w temacie. Dziękuję ślicznie za odpowiedz
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
9 Postów
Robert xxx
(newborn85)
Wiking
Witam ,

Aby nie zaśmiecać zbytnio forum podłącze się do tego wątku , mam jedno pytanie mianowicie:
Czy jeśli zostałem zakwalifikowany do 3 klasy podatkowej 48% (lista 7150) wpływa to jakoś na możliwości tego standardowego odpisu -10 % podatku. Z góry dzięki za odpowiedz

Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok