Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Mąka na pierogi - Norwegia

Czytali temat:
tomasz nowak Radoslaw Kasprzak Szymon Kapuściński Tommy Wystarczy Norge 30 Norge 30 Małgorzata B. Klaudia Klaudia goska717 mrowa5 Aleksandra Sz wojciech18 Staśkiewicz Rafał81 Grzybkiewicz Ziemichod Karinx (17266 niezalogowanych)
21 Postów
Ania Kowalska
(aneczka77)
Wiking
Witajcie
Mam pytanie do gospodyń przyrządzających świąteczne smakołyki - pierogi
A mianowicie mój problem związany jest z tutejszą mąką (przynajmniej tak mi się wydaje ). Za każdym razem kiedy robię pierogi, rozwałkowane ciasto już po kilku minutach zaczyna przysychać i pękać. Co utrudnia proces ich zlepiania i wiadomo momentalnie tracą swój apetyczny wygląd. Próbowałam robić ciasto z dodatkiem tłuszczu, bez jajek i wszelkie możliwe warianty. Ciasto ugniatam z dodatkiem ciepłej wody, oczywiście jest mięciutkie i elastyczne. Zbytnio nie podsypuję podczas rozwałkowania. Ciasto czekające leżakuje pod ściereczką. Nawet zlepione pierożki wędrują pod ściereczkę. Ale pomimo wszelkich starań problem nagminnie się powtarza. Czy Wam drogie kobietki też tak się zdarza? Czy problem może tkwić w mące? Wcześniej nie miewałam takich problemów. Tutaj używam siktet hvetemel. Proszę o pomoc oraz wszelkie sugestie z góry dziękuję wszystkim za pomoc
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(Fiona66)
Wiking
Dzis ulepilam 80 pierogow i 32 uszka
Zadnych problemow z wysychaniem ciasta nie mam. Nie daje jajek, zaparzam make wrzatkiem z odrobina masla. Rozwalkowuje ciasto na biezaco, nie trzymam wczesniej rozwalkowanych platow.
Powodzenia kolejnym razem zycze
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(MaW)
Wiking
Tajemnica moze tkwic w wilgotnosci pomieszczenia (kuchni) w ktorym robisz pierogi. Teraz przy takich mrozach jest bardzo sucho i ciasto moze wysychac szybciej ale jakbys rownoczesnie gotowala w kuchni jakas np zupe albo w inny sposob zwiekszyla wilgotnosc (n.p. nawilzaczem powietrza) to podejrzewam ze efekt bylby lepszy tzn ciasto nie wysychaloby tak szybko.
Powodzenia ...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 8  
Odpowiedz   Cytuj
875 Postów
Daria C
(daris)
Maniak
Bardzo czesto robie ciasto drozdzowe i probowalam robic z norweskiej maki i mi ani razu nie wyszlo-zawsze zakalec,wiec robilam z polskiej i zaczelo wychodzic-jednak teraz juz wiem ze to nie wina maki tylko umiejetnosci teraz po dlugim czasie robienia ciast wychodzi mi wysmienite i za kazdym razem bardzo pulchne a robie na norweskiej mace wiec raczej nie o make tutaj chodzi
Wszystko inne tez wychodzi,pierogi rowniez mimo ze ta maka rzeczywiscie jest strasznie szara w porownaniu z polska
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
352 Posty
Katarzyna Jakubowska
(Katarzyna)
Stały Bywalec
Jeśli już tak ładnie temat zszedł na kulinaria świąteczne, to mam pytanie: czy spędzając tu Święta Bożego Narodzenia udało Wam się "odtworzyć" nasze polskie świąteczne dania?
Od jakiegoś czasu poluję na buraki czerwone, koncentrat bądź surowe, ale zdaje się, że to walka z wiatrakami i znaleźć je to jak wygrać w totka!
Jak dajecie sobie radę z brakiem niektórych produktów? Doświadczenia każdego będzie dla mnie ogromną ściągawką i pomocą, bo dopiero zaczynam kucharzenie...

Wesołych Świąt dla wszystkich!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -8  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(Fiona66)
Wiking
Katarzyna napisał:
Jeśli już tak ładnie temat zszedł na kulinaria świąteczne, to mam pytanie: czy spędzając tu Święta Bożego Narodzenia udało Wam się "odtworzyć" nasze polskie świąteczne dania?
Od jakiegoś czasu poluję na buraki czerwone, koncentrat bądź surowe, ale zdaje się, że to walka z wiatrakami i znaleźć je to jak wygrać w totka!
Jak dajecie sobie radę z brakiem niektórych produktów? Doświadczenia każdego będzie dla mnie ogromną ściągawką i pomocą, bo dopiero zaczynam kucharzenie...

Wesołych Świąt dla wszystkich!


Buraki czerwone sa w kazdym warzywniaku
Sa rowniez w sloiczkach, marynowane (krojone), na stoiskach z przetworami.

Jedyne czego nie udaje mi sie odtworzyc na Wigilie, to karp. Oczywiscie mozna kupic w rybnym (mozna sobie nawet zamowic wczesniej), ale niestety nie sa to karpie hodowlane, tylko dzikie
Maja wiec mnostwo osci, a mnie sie zwyczajnie nie chce w tym grzebac Przygotowuje wiec kilka gatunkow ryb, ale nie karpia
Poza karpiem, wigilijna kolacja w naszej rodzinie nie rozni sie niczym (kulinarnie) od tej, ktora przygotowywalam w Polsce. Kapuste kisze we wlasnym zakresie, jak juz wspominalam.
Gotuje rowniez kompot z suszonych owocow ( jablka, gruszki, sliwki...itp).
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
875 Postów
Daria C
(daris)
Maniak
Zgodnie przyznaje ze buraki sa wszedzie Rozejrzyj sie po warzywniakach w okolicy bo w supermarkecie moze ich rzeczywiscie nie byc.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 11  
Odpowiedz   Cytuj
352 Posty
Katarzyna Jakubowska
(Katarzyna)
Stały Bywalec
No i wszystko by się zgadzało, szukam nie tu gdzie trzeba...ale to mój pierwszy rok na obczyźnie, jak to mówią, frycowe zapłacić trzeba w każdej dziedzinie i zdobywać doświadczenie. Dzięki dziewuszki, ach, aż ślinka cieknie po samej lekturze Waszych postów!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(Fiona66)
Wiking
Co prawda, do maki nie koniecznie pasuje, ale w temacie swiatecznym jak najbardziej.

W rybnym na Youngstorget(Oslo) dzis byla dostawa swiezutkich karpi Maja i dzikie i hodowlane. Dawno nic nie sprawilo mi takiej radosci, jak moj karp przyniesiony do domu
Maja rowniez piekne, solone sledzie z beczki
Teraz, to juz mam wszystko na kolacje wigilijna
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
352 Posty
Katarzyna Jakubowska
(Katarzyna)
Stały Bywalec
Biję się w pierś za moją niewiedzę przedświąteczną. Nawet kurczaczek ogóreczki kiszone się "znalazły", i ser na serniczek i inne pyfffności...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 8  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok