Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Pytanie i proszę o pomoc - Norwegia

Czytali temat:
3 Posty
zales1
(zales1)
Wiking
Pracuję w Norwegii jako pendler już 13 lat. Zjeżdżam do Polski na dwa a w Norwegii jestem 4.
Pytanie moje jest takie czy ktoś może ma taką samą sytuację jak ja . Żona jest w ciąży z drugim dzieckiem i jest w Polsce i nigdy nie pracowała. Czy należy się jej zasiłek (kosiniakowe) w Polsce. Proszę dajcie znać co wiecie.pozdrawiam.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
234 Posty

(S83)
Stały Bywalec
Należy się papapermision (tacieżyńskie), przy pierwszym dziecku żona musi pracować niewiem jak jest przy drugim. Zawsze można jej działalność otworzyć . Umnie kolega 3 miesiące temu pojechał do Polski na papaperm na 12 miesięcy po 80% zarobku.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty
zales1
(zales1)
Wiking
Dzięki ale mi chodzi o to czy ma prawo do zasiłku w Polsce ( kosiniakowe).????
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
Kosiniakowe w wysokości 1000zł miesięcznie przez rok przysługuje kobietom, które nie wypracowały sobie prawa do zasiłku macierzyńskiego. Mogą to być osoby np. zatrudnione na umowę o dzieło/zlecenie, osoby bezrobotne oraz studenci.
Zgłoś wpis
3 Posty
zales1
(zales1)
Wiking
Zgadza się
Tyle że Pani urzędniczka (Urząd Wojewódzki) powiedziała że dokumenty muszą przesłać do Norwegii z zapytaniem czy należy się świadczenie rodzicielskie z tego kraju, ponieważ żona nie odprowadza żadnych składek w Polsce. Totalna bzdura.
Dlatego pytam czy Norwegia wypłaca coś oprócz tego 970 nok?
Wiem że jeśli dziecko skończy rok to należy się świadczenie koło 6000 nok przez rok
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
234 Posty

(S83)
Stały Bywalec
zales1 napisał:
Zgadza się
Tyle że Pani urzędniczka (Urząd Wojewódzki) powiedziała że dokumenty muszą przesłać do Norwegii z zapytaniem czy należy się świadczenie rodzicielskie z tego kraju, ponieważ żona nie odprowadza żadnych składek w Polsce. Totalna bzdura.
Dlatego pytam czy Norwegia wypłaca coś oprócz tego 970 nok?
Wiem że jeśli dziecko skończy rok to należy się świadczenie koło 6000 nok przez rok

Norwegia płaci barnetryg, konstanstote (które teraz dzieciom pendlerów nie przysługuje), papaperm ( macierzyńskie lub tacieżyńskie) i hjelpestonad jeśli dziecko jest z problemami. Jeśli to pierwsze dziecko i żona nie pracuje to nie masz prawa do papaperm (niewiem na 100% warto poczytać na stronie NAV)
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
W Norwegii można pobierać zasiłek rodzinny (barnetrygd) na dzieci do 18 roku życia - 970 kr miesięcznie, zasiłek opiekuńczy (kontantstøtte) - na dzieci a wieku od 13 do 24 miesięcy, które nie chodzą do przedszkola - 7500 kr miesięcznie oraz zasiłek rodzicielski. W Pana przypadku mógłby Pan wnioskować o zasiłek rodzicielski w Norwegii pod warunkiem, że matka dziecka po porodzie poszłaby do pracy. Jeżeli matka dziecka nie pracuje i nie ma takiego zamiaru, nie będzie Pan mógł wnioskować o zasiłek rodzicielski (nazywany często tacierzyńskim/ojcowskim). Zasiłki pobierane na dzieci w Norwegii nie mają wpływu na prawo do kosiniakowego w Polsce. Czy matka dziecka przebywa lub przebywała w Norwegii?
Zgłoś wpis


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok