Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Brexit i... - Norwegia

5 Postów
Hants
(Hants)
Wiking
Witam emigrantów!

Jak zapewne juz wiecie, UK wychodzi z EU i ogólnie, przyszlość królestwa nie zapowiada się jakoś rewelacyjnie.
Mam dylemat. Jestesmy parą profesjonalistow (hehe) - pielęgniarka i naukowiec (chromatografia). Mieszkamy w UK juz ponad dekadę, mamy brytyjskie obywatelstwa, dom, auta, oszczednosci, dobre pensje i stabilne zatrudnienie. Musimy jednak myslec o potomstwie. Nie chce aby moj syn dorastal w kraju, w ktorym byle przyglup napluje mu w twarz za to, ze ma slowianskie nazwisko i mowi z akcentem.
Nie byloby specjalnym problemem wyjechac za ocean, ale to jest koszmarnie daleko, poza tym lubimy Europę.

Zastanawialimy się nad Norwegią. Z jakiegoś irracjonalnego powodu myslę z sympatią o krainie fiordów (o tak, lubię żeglarstwo, kajaki i połączenie gór z morzem. Na nartach tez się nauczę jeździć).

Zawodowo, nie rozwiniemy jednak skrzydel bez plynnej znajomości norweskiego. Interesuje mnie, czy ten język jest tak bardzo, bardzo trudny? Ile czasu zajęło Wam płynne opanowanie norweskiego?

Czy norweskie banki dosc chetnie udzielaja kredytow hipotecznych po powiedzmy, rocznym, lub dwuletnim pobycie?

No i jeszcze pozostaje pytanie o nastroje ulicy w odniesieniu do Polakow: tych pracujacych i dzieci w szkole.

To tyle narazie, na "taktyczny odwrót" dajemy sobie jakies kilka lat, wiec nie ma pospiechu..

Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
Hants napisał:
Mam dylemat. Jestesmy parą profesjonalistow (hehe) - pielęgniarka i naukowiec (chromatografia). Mieszkamy w UK juz ponad dekadę, mamy brytyjskie obywatelstwa, dom, auta, oszczednosci, dobre pensje i stabilne zatrudnienie. Musimy jednak myslec o potomstwie. Nie chce aby moj syn dorastal w kraju, w ktorym byle przyglup napluje mu w twarz za to, ze ma slowianskie nazwisko i mowi z akcentem.

Wszedzie jest jednakowo. Tu tez znajdzie sie zawsze jakis przyglup, co powie twojemu dziecku "ty zasr.. polaczku" , nawet jak ono mowi super po norwesku. I nawet taki przyglup nie musi znac jego nazwiska - wystarczy , ze wie, ze ja jestem z Polski.

I zawsze znajdzie sie wiecej takich przyglupow co powiedza to samo tobie, niezaleznie od twojego wysztalcenia, zarobkow, pracy i tego co sobą reprezentujesz.

Powazne decyzje w zyciu nie nalezy podejmowac kierujac sie tym, ze ktos na ciebie krzywo spojrzal lub cos glupio powiedzial.

A co do widokow i natury, to na dluzsza mete sie one opatrza i znudza.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
3258 Postów
boj fra oszlo
(bojfraoszlo)
Maniak
w Polsce też jest niewesoło
w tej sprawie
np. na jak wysokim kamieniu musiałby stanąć Rosjanin,Ukrainiec?
żeby dorównac narodowi wybranemu
odp. nie ma takich kamieni
jesteście już obywatelami GB
tutaj już drukują ,,białe paszporty,, dla imigrantów
no i czarownice porywają polskie dzieci
bilans jest jak najbardziej na korzyść Gb
gut lack
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Hants
(Hants)
Wiking
Elise napisał:

Wszedzie jest jednakowo. Tu tez znajdzie sie zawsze jakis przyglup, co powie twojemu dziecku \"ty zasr.. polaczku\" , nawet jak ono mowi super po norwesku. I nawet taki przyglup nie musi znac jego nazwiska - wystarczy , ze wie, ze ja jestem z Polski.

I zawsze znajdzie sie wiecej takich przyglupow co powiedza to samo tobie, niezaleznie od twojego wysztalcenia, zarobkow, pracy i tego co sobą reprezentujesz.

Powazne decyzje w zyciu nie nalezy podejmowac kierujac sie tym, ze ktos na ciebie krzywo spojrzal lub cos glupio powiedzial.

A co do widokow i natury, to na dluzsza mete sie one opatrza i znudza.


Masz interesujący punkt widzenia, niemniej, tutejszy przygłup od czasu referendum czuje się niesamowicie silny i bezkarny, gdyż ma poparcie 52.85% wyborców. Z kolei rządzący, wbrew trzynastowiecznej spisanej zasadzie 'no taxation without representation', instytucjonalnie napluli w twarz prawie trzem milionom Europejczyków.
Brytania na naszych oczach staje się przykładem państwa szownistycznego i to mnie martwi.

Tak to już jest z początkiem każdego totalitaryzmu, że pokój od rewolucji dzielą tylko 3 niezjedzone obiady, a ta rewolucja zacznie się od atakowania spokojnych, cywilizowanych i mało agresywnych mieszkańców EU
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Hants
(Hants)
Wiking
bojfraoszlo napisał:

tutaj już drukują ,,białe paszporty,, dla imigrantów
no i czarownice porywają polskie dzieci
bilans jest jak najbardziej na korzyść Gb
gut lack


Jestem trochę nie w temacie.. O co chodiz z tymi białymi paszportami? W UK chodzą pomysły żeby przyjezdni nosili ze sobą kennkarty (osobiście jestem zwolennikiem opaski naramiennej z 27 gwiazdkami), za które to sami muszą zapłacić.

Porywanie dzieci... To rozumiem, że dotyka tylko patologię?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
napisał:
Brytania na naszych oczach staje się przykładem państwa szownistycznego i to mnie martwi.
Ja tam sie ludziom nie dziwie. Najechaly ich tysiace obcokrajowcow gotowych pracowac za pol stawki albo jeszcze mniej, i taki jest efekt.

W Norwegii obecnie krzyczy sie, ze norweska mlodziez nie chce sie uczyc zawodow czysto budowlanych (ciesla, murarz, itp.). Norwski rzad udaje glupiego i sie dziwi dlaczego. A przeciez wszyscy wiedza, ze zaden Norweg (lub osoba mieszkajaca tu na stale) nie jest w stanie konkurowac z Polakiem czy Litwinem, ktory przyjezdza tutaj sam w celach czysto zarobkowych, wynajmuje gdzies z kolega na wspolke jeden pokoj i co tydzien dowozi sobie walowke z domu.

W kazdym razie popatrz sobie na finn.no ile kosztuje wynajecie, ile kosztuja mieszkania i jakie jest zapotrzebowanie na twoj zawod. Moze pomoze to troche w podjeciu decyzji.
Na jesien wybory - zobaczymy jaka partia wygra.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Hants
(Hants)
Wiking
Elise napisał:
napisał:
Brytania na naszych oczach staje się przykładem państwa szownistycznego i to mnie martwi.
Ja tam sie ludziom nie dziwie. Najechaly ich tysiace obcokrajowcow gotowych pracowac za pol stawki albo jeszcze mniej, i taki jest efekt.
.


Te "hordy emigrantów" doprowadziły do tego, że UK w ciągu dekady stał się wyjatkowo bogatym, atrakcyjnym krajem z minimalnym bezrobociem. Niestety, w wyniku uporu Murdochowych mediów, stworzono problem z niczego: wszystkie analizy (nawet przeprowadzane przez niechętnych emigracji) dowodza wprost, że migracja z UE ma bardzo pozytywny wpływ na godpodarkę.

Praca za pół stawki to mit. Sam nigdy nie pracowałem za minimalną stawkę i nie znam nikogo, komu by się to opłacało.

Pytanko do lingwistów: czy ktoś mógłby zestawić i porównać trudność Bergenstesten z IELTS?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok