Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Troche o wolnosci...milosci...etc... - Norwegia

Czytali temat:
Radoslaw O Joanna Kuchnicka Maciej Sz mart enty boj fra oszlo michał polak Bajkowyskrzat Onty_Ja_Gabriel_3. TomekSy AgnieszkaWeronika A tedimakuch Sarpis Katarzyna92 (1302 niezalogowanych)
5 Postów

(Viking21)
Wiking
Wolność emocjonalna.
Mysle o tych wszystkich aspektach zycia teraz, bez znaczenia, gdzie to jest geograficznie. O wolnosci w aktualnuch warunkac. Nasuwa sie wtedy pytanie, ile wolnosci musimy oddac aby przezyc? I ile wolnosci potrzebujemy aby zyc? Czy w ogole jest teraz mozliwe bycie wolnym? Co nas ogranicza? Czyim jestesmy zakladnikiem? A moze samych siebie?
Jak spełnić się i żyć swobodnie korzystając z radości życia?
Mysle, ze niezaleznie od okolicznosci wyzwolenie człowieka zaczyna się od wewnątrz.
Szczęście zależy od tego, czy czujemy sie wolni a wolność zależy od odwagi. Najbardziej boimy sie tego co nowe. Jestesmy ciekawi ale sie boimy. To ambiwalentne odczucia.
Nie można być wolnym człowiekiem i żyć w klatce społecznych (jeszcze gorzej narodowych) przesądów. Nie mozna byc wolnym trzymajac sie ciagle starego, nie otwierajac sie na nowe.
Wolnosc jest wiec integralnie zwiazana z nowym, z postepem ale tez z miloscia.
Nie mozna byc wolnym czlowiekiem nie znajac uczucia milosci. Do tego trzeba wysilku, wyjscia z wlasnej strefy komfortu, akceptacji i szacunku dla drugiego czlowieka etc.
To wiaze sie z rezygnacja z czesci samego siebie. Tak jak wolnosc nie jest plelna bez milosci, tak podstawowa cecha miłości jest wolność. Z chwilą gdy pojawia się przymus, kontrola albo konflikt ona umiera. Pomyślcie na chwile o wszystkich tych przymusach i kontrolach ze strony innych ludzi, którym poddajemy się, kiedy tak lękliwie żyjemy zgodnie z oczekiwaniami innych, by kupić ich miłość, zyskać aprobatę, albo po prostu z obawy przed ich stratą.
Tak samo w wymiarze spolecznym.
Stawiam wiec pytanie jaka widzicie swoja wolnosc teraz?
Jak milosc weryfikuje nasze poczucie wolnosci?
Zapraszam do dyskusji.
Pozdrawiam
V21
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty
AgnieszkaWeronika A
(AgnieszkaWeronika)
Wiking
Wolność: Właśnie dlatego „wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko mi wolno, ale ja niczemu nie oddam się w niewolę” (1 Kor 6, 12). Obecnie „ideałem” staje się człowiek, który panuje nad światem, ale nie potrafi zapanować nad samym sobą. Największym zagrożeniem wolności jest człowiek w swojej słabości. Nikomu nie da się odebrać wolności z zewnątrz. Ważne aby potrafić ochronić swoją wolność od uzależnień i nałogów, od zniewolenia ,a także od lęku przed podejmowaniem decyzji ...
Wolność, to nie być człowiekiem egocentrycznym jak dziecko, które w centrum świata stawia siebie i swoje potrzeby. Wolność, oznacza, że kocham siebie, ale nie skupiam się na sobie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów

(Viking21)
Wiking
Dziekuje za interesujacy komentarz Agnieszka Weronika.
Idac za ciosem, zastanowmy sie czy potrafimy obecnie zarzadzac wlasna wolnoscia w sposob racjonalny czy tylko emocjonalny. To dobry okres na taka refleksje. Historycznie wiemy jak to bylo. Chodzi mi bardziej o kontekst spoleczny, czy nawet osobisty. Teraz wolnosc ma jakby troche inny wymiar. Zagrozenie utraty jej fizycznie jest mniejsze. Jestesmy bardziej zalezni od ekonomi i technologii. Zyjemy w okresie szybkiego rozwoju, ktora zmienia cale spoleczenstwa. Czy zatem technologia zabierze nam wolnosc? Czy juz zabrala? Nie mam tu na mysli permanentnej inwigilacji ludzi przez rzady, rezimy, junty, wywiady etc. Temat dotyczy nas samych i naszych dzialan.
Czy jako zwykli ludzie utracimy powoli swoje cechy Homo Primatus na korzysc wykreowanych przez siebie maszyn, algorytmow, aplikacji etc..., bez ktorych juz nie mozemy sie juz obejsc, bo ulatwiaja nam zycie.
Jak sie wtedy beda wygladaly nasze zwiazki, poczycie przynaleznosci, milosc i inne uczucia wyzsze?
Co na to cybergeneracja, ktora nie zna swiata z przed internetu?
Zapraszam do dyskusji.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
3258 Postów
boj fra oszlo
(bojfraoszlo)
Maniak
...kolejny osobnik z 2 kontami
...Ps. to jest bełkot intelektualny...to forum zrzesza głównie pracowników fizycznych...podrzućcie tematy bardziej przyziemne...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów

(Viking21)
Wiking
Pomyliles fora. Jakie "przyziemne" cie interesuja" Tel. do "Biedronki"? Niestety jest na permiteringu. Trzeba isc do Vinmonopolet. Przyziemnosci tu nie brakuje. Jest tu wszystko co potrzebujesz panie "zrzeszony na forum" pracowniku budowlany.
Jak cie nie interesuje to sie nie wcinaj ze swoim wrogim "nieintelektualnym belkotem"
A w ogole to nie powinienes teraz klepac desek?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
1501 Postów
Joanna Kuchnicka
(Asikhb)
Maniak
Viking21 napisał:
Pomyliles fora. Jakie \"przyziemne\" cie interesuja\" Tel. do \"Biedronki\"? Niestety jest na permiteringu. Trzeba isc do Vinmonopolet. Przyziemnosci tu nie brakuje. Jest tu wszystko co potrzebujesz panie \"zrzeszony na forum\" pracowniku budowlany.
Jak cie nie interesuje to sie nie wcinaj ze swoim wrogim \"nieintelektualnym belkotem\"
A w ogole to nie powinienes teraz klepac desek?


Wlasnie ograniczyles wolnosc i odwage komentujacego. Epitety, ktore rzuciles maja budowac relacje miedzyludzkie? Milosc i inne uczucia wyzsze?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3258 Postów
boj fra oszlo
(bojfraoszlo)
Maniak
..dlaczego zaraz tak agresywnie
...masz tu 2 konta wiec jest to małowiarygodne....no i nie obrażaj ..desek....prosze.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów

(Viking21)
Wiking
A jak ty zaczales?
Od "belkotu intelektualnego"? Od insynuacji? Nie mam 2 kont.
Wolnosc wypowiadania sie to nie prawo do obrazania czy insynuacji.
Poza tym to nie jest temat proponowanej dyskusji.
Jesli nie chesz wypowiadac sie to nie zaczepiaj ludzi, prosze.
Wtedy milosc blizniego nie ucierpi po zadnej ze stron...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok