Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Już nie tylko elektryki i hybrydy. Kraj fiordów może zacząć stawiać na nowe „paliwo” - Norwegia

Czytali temat:
Maciej Z M N Jan Kowalski Zbigniew Karpinski boj fra oszlo ja ja Damian Kołodziejczak Łukasz Ch Piete (511 niezalogowanych)
1 Post
Redaktor
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Eldur Sevarsson
(Eldur Sevarsson)
Wiking
I to mi się podoba....
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
Jan Kowalski
(Fantomas)
Wiking
Z czego ten wodor bedzie produkowany i co bedzie zrodlem energii koniecznej do produkcji wodoru?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Hydrogen
(Hydrogen)
Wiking
Reforming parowy gazu ziemnego to najpopularniejsza i najtańsza metoda produkcji wodoru. W porównaniu do np. elektrolizy wody, ilość otrzymanego wodoru na zużytą jednostkę energii jest znacznie większa. Oczywiście metoda powoduje duże zanieczyszczenie środowiska. W temperaturze 700–1100 °C, w obecności katalizatora metalicznego, para wodna reaguje z metanem tworząc gaz syntezowy złożony z tlenku węgla i wodoru:

CH4 + H2O → CO + 3 H2
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 6  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Hydrogen
(Hydrogen)
Wiking
Zapomniałem dodać, że obecnie metodą Reformingu parowego produkuje się około 95% wodoru. Sprawność procesu to 65 do 75%.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
Jan Kowalski
(Fantomas)
Wiking
To nie lepiej spalic ten metan w silniku? Efekt koncowy dla srodowiska bedzie taki sam, jak w przypadku produkcji wodoru: CO2 i H2O, ale nie trzeba poteznej ilosci energii dla podtrzymania procesu i kosztownych katalizatorow. Metan jest duzo latwiej przechowywac i transportowac. Nie trzeba specjalnych pojemnikow, bo ze zwyklych butli stalowych wodor ucieka przez scianki.
Produkcja wodoruy mialby sens przy wykorzystaniu niestabilnych odnawialnych zrodel energii np. wiatrowe. Wiatraki pracuja gdy wieje wiatr w wyniku elektrolizy generuja wodor z wody, ktory jest spalany w generatorze pradu i zapewnia staly dostep do energii bez wzgledu na sile wiatru. Obecnie buduje sie np. w Danii siec generatorow dieslowskich, ktore szybko maja zastapic niedobory energii w wypadku ciszy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
200 Postów

(freewoman)
Stały Bywalec
autokult.pl/11543,samochody-napedzane-wodorem-jak-to-dziala zadajecie pytania, a wszystko jest z zasięgu ręki.. wystarczy pomyślec...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok