Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Fakty i mity o: Feriepenger - Norwegia

221 Postów

(Veileder)
Stały Bywalec
W tym temacie znajdują się komentarze do artykułu Fakty i mity o: Feriepenger
Bardzo dobry artykul. Dodalbym jedynie dwa fakty: 1. feriepenger nalicza sie nie od calkowitego dochodu brutto za poprzedni rok, ale od "feriepengegrunnlaget", czyli "podstawy naliczania wyplaty urlopowej". Feriepengegrunnlaget = dochod brutto - wyplacona w ubieglym roku wyplata urlopowa. 2. 10,2%, to ustalone przez prawo minimum. Zatrudnieni w gminie (komunie) otrzymuja np. 12% (rowniez osoby ponizej 60 roku zycia) dzieki umowie zbiorowej.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Asia W
(wyborowa86)
Wiking
Czy można taki sam artykół otrzymać w języku norweskim lub jeszcze lepiej w szwedzkim?? mój pracodawca ma małe problemy ze zrozumieniem co to jest feriepnger.....
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -6  
Odpowiedz   Cytuj
221 Postów

(Veileder)
Stały Bywalec
wyborowa86 napisał:
Czy można taki sam artykół otrzymać w języku norweskim lub jeszcze lepiej w szwedzkim?? mój pracodawca ma małe problemy ze zrozumieniem co to jest feriepnger.....

www.arbeidstilsynet.no/fakta.html?tid=78190
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
2539 Postów
brzy dal
(brzydal)
Maniak
...przypomnial

mi sie jescze jeden mit,a wlasciwie micik:

'w grudniu placi sie polowe podatku' (za listopad oczywiscie)

tez dobre...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
48 Postów
Nowicjusz
(rowniez osoby ponizej 60 roku zycia)
Przepraszam, ale pozwolę sobie wtrącic małe sprostowanie: dotyczy to POWYŻEJ 60 roku życia.

Cyt: "Feriepengene skal være minimum 10,2 prosent av feriepengegrunnlaget. Arbeidstakere over 60 år har rett på minimum 12,5 prosent."
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
57 Postów
Radoslaw O
(radekradek77)
Nowicjusz
Hm.Dostalem w tym roku bonus za2010 rok 15000brutto ale od tego niezostalo naliczone 10,2%feriepenger
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
48 Postów
Nowicjusz
Dostalem w tym roku bonus za2010 rok 15000brutto ale od tego niezostalo naliczone 10,2%feriepenger

Cyt: "Det skal beregnes feriepenger av bonus og provisjonsbasert lønn når dette vederlaget er et resultat av personlig arbeidsinnsats."

Jeśli jest to bonus wynikający ze stosunku pracy, należy wyliczyć od tej kwoty feriepenger
Nie oblicza się np. od kosztów dojazdu, diet itp.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
221 Postów

(Veileder)
Stały Bywalec
gmaj22 napisał:
(rowniez osoby ponizej 60 roku zycia)
Przepraszam, ale pozwolę sobie wtrącic małe sprostowanie: dotyczy to POWYŻEJ 60 roku życia.

Cyt: "Feriepengene skal være minimum 10,2 prosent av feriepengegrunnlaget. Arbeidstakere over 60 år har rett på minimum 12,5 prosent."


Tak, tylko zauwaz slowo MINIMUM. Tam, gdzie ja pracuje, otrzymujemy feriepenger w wysokosci 12%, bo tak stanowi umowa zbiorowa. Dodam, ze nie mam 60 lat.

Ogolne prawo okresla jedynie minimum. Jezeli pracodawca ma ochote wyplacic ci 40% zeszlorocznych zarobkow jako feriepenger, nic nie stoi na przeszkodzie . Powolaj sie na mnie!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
48 Postów
Nowicjusz
W mojej branży (nafta-gaz) umowa zbiorowa przewiduje również 12%, chociaż żałuję z całego serca, że nie jest to 40 proc.

Chociaż...gdyby Veileder okazał się moim pracodawca, powołałbym się na to bez chwili wahania

Proszę powyższe potraktować jako żart, w żadnym wypadku nie kpinę... Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
221 Postów

(Veileder)
Stały Bywalec
gmaj22 napisał:
W mojej branży (nafta-gaz) umowa zbiorowa przewiduje również 12%, chociaż żałuję z całego serca, że nie jest to 40 proc.

Chociaż...gdyby Veileder okazał się moim pracodawca, powołałbym się na to bez chwili wahania

Proszę powyższe potraktować jako żart, w żadnym wypadku nie kpinę... Pozdrawiam


Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok