Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Czytali temat:
1 Post
MiroMaro
(MiroMaro)
Wiking
widzę że średnio zrozumiałeś co napisałem. Po co wysyłasz jakieś linki z pracą? Obecnie trzeba zapłacić 20k pln za instalację w domu 150 mkw i do tego musisz poczekać min pół roku. Zleć fachowcowi położenie kostki to się przekonasz o realiach cenowych.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 14  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(bylymieszkaniec)
Wiking
Przyjeżdżając do Norwegii w 2011 r., oboje z dziewczyną mieliśmy skończone dwa różne kierunki studiów. Przez pierwsze 3 lata pracowałem jako sprzątacz a po zdaniu Bergentestu udało mi się znaleźć pracę w Posten. Jednak to była granica, której się nie dało przekroczyć. Dziewczyna cały czas sprzątała. Nawet żeby dostać to sprzątanie, to oboje szukaliśmy naszej pierwszej pracy przez 3 miesiące totalnie spłukani.

W końcu po 8 latach uznaliśmy, że to nie ma sensu, że wiedza nam zanika a te wszystkie lata nieprzespanych nocy spędzonych na zakuwaniu na studiach zaraz będzie można wyrzucić do kosza, jeśli czegoś nie zmienimy. Więc spakowaliśmy się i wróciliśy do Polski. W ciągu 2 tygodni oboje znaleźliśmy pracę na uniwersytecie, a kiedy uznaliśmy że płaca uczelniana nam nie wystarcza, w ciągu kilku dni znaleźliśmy nową pracę w dużej, międzynarodowej korporacji, gdzie się rozwijamy do teraz.

Nie planowaliśmy wracać do Polski, ale w pewnym sensie Norwegia nas sama wygoniła, za co mam do niej żal, bo jest to mimo wszystko wspaniały kraj, pod wielowa względami dużo lepszy niż nasz. Jednak dopóki Norwedzy nie zrozumieją, że możemy i chcemy mieć wkład w rozwój każdego sektora ich gospodarki, nie tylko jako niewolnicy do najcięższych prac budowlanych, których oni sami nawet nie myślą się tknąć, dopóty ludzie będą wracać rozczarowani do swoich krajów.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 17  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
Tomasz Lenartowicz
(Nieobecny)
Wiking
Ref.:” Tekna to największe norweskie stowarzyszenie naukowców.”
Tekna, vi er Norges største fagforening.
Jaki jest związek między «stowarzyszeniem naukowców” a „związkiem zawodowym zrzeszającym ludzi z wyższym wyksztalceniem”?
Dla nieuka nierozpoznawalny.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
1 Post
Xx1
(Xx1) Online
Wiking
Jeśli przytaczamy konkrety na temat pracy w Polsce to przed chwila natknąłem się na taki artykuł www.o2.pl/biznes/brakuje-rak-do-pracy-a-...l-6748885363084032a. Chyba każdy wie ze w Polsce dużo dostaje się pod stołem, wiec oficjalne dane nie mówią wszystkiego. Oczywiście najlepiej pracować na władną rękę. Chyba nikt nie zjeżdża z zagranicy ze zdobytym doświadczeniem i oszczędnościami by kogoś w Polsce dorabiać. Znajomi, którzy zjeżdżają pracują na własna rękę i nie myślą o powrocie. Często słyszę od Norwegów, którzy maja tu firmy ze w Polsce się polepszyło i im pracownicy wyjeżdżają. Wcale nie musi być finansowo lepiej, wystarczy ze jest trochę gorzej a jednak jest się we własnym kraju, z rodziną i wśród znajomych, których zna się przez całe życie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 42  
Odpowiedz   Cytuj
311 Postów

()
Stały Bywalec
bojfraoszlo napisał:
...minimalną niech podnoszą o przysłowiową 5tke ,nie wiecej
...nie może tak być ,że byle patałach otrzyma godne minimum a fawchowcy z fawkulce maja może ledwo 240...skandal...
...250 to powinien mieć fawchowiec na start ,ale fawchowiec.
....ktoś bez pojecia o zawodzie nie moze miec 250 na godz. I basta!
...

Problem na budowach norweskich jest taki ze wiekszosc agencji wynajmuje pracownikow jako ufaglert idlatego maja nizsze stawki bo nie maja fagbrev...co z tego ze fachowiec jak nie ma papieru wiec wedlug tego jest niewykwalifikowanym...to jest czesty przekret agencji pracy. 99 % roboli na budowie to niewykwalifikowani bo nie maja fagbrev czy svennebrev i dlatego powinni dac stawki min 250 jak chca polakow zatrzymac bo nasi tego zwyczajnie nie maja a budowy przynajmij w Oslo sa przewaznie polskie w takich firmach jak np Veidekke czy AF. Norki tylko w biurze siedza, na maszynach i moze kilka basow na budowie, reszta to nasi
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
10 Postów
jahu201
(jahu201)
Wiking
Hehe
. Średnia płaca 50tys koron
Obudzą się za chwilę jak nie będzie ludzi do pracy
Fakt, trochę przyjeżdża do pracy ale kto? Młodzi którzy nie mają kwalifika ji, ostatnio zauważyłem rolników pracujących na dachu
.. Poczekamy, efekty będą tragiczne.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -14  
Odpowiedz   Cytuj
10 Postów
jahu201
(jahu201)
Wiking
Dokładnie, można dorobić ale miejsce jest w domu z rodziną
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Jacek_!
(Jacek_!)
Wiking
Nikt nie wspomniał o znacznym ograniczeniu zwrotu podatków, praktycznie likwidacji dużych zwrotów dla pendlerów. Pamiętam też, jak za karę umieściliście mnie w hotelu kwarantanny, czułem się na lotnisku jak przestępca. To nie pomaga, żebym tu się dobrze czuł.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok