Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

papierkowe sprawy - Norwegia

555 Postów
inga s.
(limetka81)
Wyjadacz
witam. wiem że wiele z tych wiadomości jest w temacie o mamach w Norwegii jednak uważam że łatwiej będzie znaleźć konkretne informacje tutaj gdyż tamten temat jest baaaaardzo obszerny. chodzi o to aby tutaj pisać same konkrety i zadawać zwięzłe pytania odnośnie spraw papierkowych. myślę że to będzie przydatne a tam w tamtym temacie pozostawmy sobie zdrowie i emocje
1 pytanie dotyczy papierów po urodzeniu dziecka. gdzie pójść aby coś załatwić. w polsce idzie się chyba do jakiegoś urzędu a tu? kiedy dostaje się akt urodzenia? jak to się po norwesku nazywa i co można zrobić i gdzie zgłosić aby te papiery były też po polsku. i czy jest możliwość aby z Norwegii zgłosić do polskiego urzędu że dziecko się urodziło?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
53 Posty

(agam)
Nowicjusz
Musisz czekać na FØDSELSATEST. Teoretycznie powinien przyjść pocztą z Likningskontoret, ale to trwa, nawet do 6 tygodni. Szpital wysyła do nich paiery i wszystko odbywa się automatycznie. Jeśli Ci zależy, zeby to dostać wcześniej, możesz spróbować pójśc i poprosić, żeby wypisali wcześniej. Nie są zbyt chętni, ja musiałam się gęsto tłumaczyć czemu nie chcę czekać kilka tygodni, ale w końcu wypisali, chociaż też trwało to 3 tygodnie.Później musisz pójśc z tym na policję, żeby zarejestrować dziecko i dostać pozwolenie na pobyt. Dziecko w Polsce możesz zarejestrować przez ambasadę, możesz też zamówić polski akt urodzenia przez ambasadę, albo załatwić sobie akt urodzenia osobiście jak będziesz w Polsce. Ja załatwiałam przez ambasadę przy okazji wyrabiania paszportu.Poszło szybko i bez problemów.

Powodzenia
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
1434 Posty

(gama28)
Maniak
O ile się nie mylę, to z fodselatest i zdjęciem (szczegóły na str konsulatu) jedziesz najpierw do konsulatu, gdzie załatwiasz polski akt urodzenia i paszport, a potem z paszportem udajesz się na Politi. A jeszcze wcześniej Selvservice przez internet.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
53 Posty

(agam)
Nowicjusz
Z tego co pamietam, to jeżeli dziecko urodziło się w Norwegii i ma norweski akt urodzenia, to do rejestracji na policji nie potrzebujesz polskiego paszportu ani polskiego aktu urodzenia. Polski akt urodzenia potrzebny Ci jest tylko w Polsce, tutaj obowiązuje norweski. Przy wydawaniu paszportu również posługiwałam się tylko norweskim aktem urodzenia, polski przysłali mi dopiero po jakimś czasie. Wydaje mie się też, że jak jechałam do ambasady w celu wyrobienia paszportu, to chcieli ode mnie pozwolenie na pobyt z policji, ale tego nie jestem już pewna. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
555 Postów
inga s.
(limetka81)
Wyjadacz
gama28 napisala w innym temacie - Dobrze jest uprzedzić, że chcesz takie znieczulenie, to ty decydujesz w trakcie porodu czy i kiedy chcesz, żeby ci podano. Jest taki papier do wypełnienia, który wysyłasz do szpitala ok.34 tyg, gdzie możesz zaznaczyć jakie masz życzenia odnośnie porodu. Oczywiście nawet jeśli tego nigdzie nie zaznaczysz nie znaczy, że nie dostaniesz. Trzeba też wziąć pod uwagę, że nie zawsze jest możliwe otrzymanie takiego znieczulenia od razu, bo anestezjolog może być zajęty przy operacji, co mi się przydarzyło. Trzeba wziąć pod uwagę poślizg czasowy. Operacja, wypadek itp. są zawsze priorytetowe.

Gdy odpowiadasz na posty nie klikaj pod reklamą, bo wtedy temat zostanie rozdzielony na dwa. trzeba kliknąć pod ostatnią wypowiedzią użytkownika forum.

pytanie jest odnosnie tego papieru - czy pamietasz jak on sie nazywa i czy ja go dostane od swojego lekarza czy ze szpitala i czy w nim moge zaznaczyc ze chce tlumacza?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1434 Posty

(gama28)
Maniak
Ja dostałam pocztą ze szpitala, to jest papier, na którym zgłaszasz się do porodu w tym szpitalu. Do szpitala z koli dzwoniła moja lekarka, do tego samego szpitala chodziłam też do położnej. Jako, że rodziłam tu dwa razy w krótkim odstępie czasu, to za pierwszym razem wypełniałam ten papier i odesłałam go, a za drugim razem skróciłam procedury i poprosiłam moją położną o wpisanie moich życzeń bezpośrednio do bazy danych szpitala. Miałam to szczęście, że jak rodziłam tu drugi raz, to akurat moja położna przyjmowała poród, bo była na zmianie.
Z tłumacza nie korzystałam, nie wiem, gdzie trzeba to zgłosić. Zapytaj lekarza lub położną. Być może trzeba będzie poinformować szpital. Naprawdę nie wiem.

Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że każdy szpital ma tu swoje zwyczaje, tak samo jak i lekarze.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Wiking
Dziewczyny mam pytanko odnośnie rejesteracji dziecka na policji.
Jakie papiery muszę przygotować (coś pisałyście o akcie norweskim ale kurcze ja go już nie mam, mam teraz polski) i chyba najpierw rejestracja przez internet??????
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 6  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Wiking
Najpierw trzeba zarejestrowac dziecko na stronie UDI i wydrukowac potwierdzenie rejestracji.Jesli obydwoje z rodzicow maja pozwolenie na pobyt,to potrzebujesz jeszcze akt urodzenia dziecka(bez roznicy jaki,oczywiscie w jezyku norweskim) i paszporty rodzicow.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
555 Postów
inga s.
(limetka81)
Wyjadacz
hej może tu ktoś wyklikać te adresy stron na których można się zgłaszać po próbki artykułów dla dzieci? wiem że to było w innym temacie ale tu chyba będzie szybciej znaleźć. z góry dzięki.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -5  
Odpowiedz   Cytuj
1483 Posty
am glad
(amglad)
Maniak
Prosze bardzo

te co ja pamietam

libero.no/Default.aspx?id=2550


www.reflex.no/Default.aspx?tabid=314

www.rimi.no/rimi/fordeler/barnepakke.html

www.apotek1.no/raadogtjenester/raad/grav...ing/gratis_babypakke



Dziewczyny uwazajcie tylko na linki na go boken lub babyverden, te linki wiaza sie z zapisaniem do ich klubu i placeniem za paczki. Te powyzej sa wszystkie za darmo, tzn Reflex placi sie tylko za wkaldy a kosz na pampersy jest gratis. o ile dobrze pamietam to koszt 200nok, normalnie te wklady sa za 300nok.

Pozdrawiam.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok