Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

43 Posty
Georg M.
(nieznajomy30)
Nowicjusz
jesli bedziesz mial kontrol z hafslund taka rutynowa to i tak dostaniesz raport i dany termin na wymiane instalacji z bez jorda na z jordem dostajesz raport i nr 30 dni na zrobienie tego ... wiec teraz decyzja nalezy do ciebie czy zakladasz na stare bez jorda czy idziesz w troche wieksze koszta i robisz jak byc powinno
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj
106 Postów
XY YZ
(Watrobka89)
Początkujący
noo kuurde aż się spociłem. To oni będą mi nakazywali to zmienić bo gościu częściowo w kuchni zrobił z jordem czy to po prostu jest taki wymóg tak czy siak ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 8  
Odpowiedz   Cytuj
43 Posty
Georg M.
(nieznajomy30)
Nowicjusz
przepisy norweskie przepisy moze byc tak ze nie trafisz na kontrol przez np 5 lat a moze byc tak ze i za miesiac mogą do Ciebie zapukac
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
106 Postów
XY YZ
(Watrobka89)
Początkujący
No nie znam tych przepisów. Dopiero się wgryzam w to tutaj ... ;/ Jakby ten sprzedający nie zmieniał nic w tej instalacji to by mogło zostać bez jordu w przypadku kontroli czy nie ? Czy ten gościu po prostu przerobił trochę, żeby to sprzedać i mnie w konia zrobił i zostawił z tym bałaganem ... ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
43 Posty
Georg M.
(nieznajomy30)
Nowicjusz
poprostu przerabial i juz musial zrobic wedlug nowych przepisow co tutaj sie zmieniaja non stop i sa bardzo rygorystyczne ... a ze robil tylko część lokalu to nie mial obowiązku zmieniac w calym jesli nie mial wczesniejszej kontroli i nakazu zmian ... kuchnia i łazienka to dwa najwazniejsze pomieszczenia ... by spelniely normy do sprzedazy inaczej cena lokalu idzie na leb na szyje w dol
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
106 Postów
XY YZ
(Watrobka89)
Początkujący
Aa rozumiem. Dziękuję za odpowiedź. Trochę mnie uspokoiłeś. Kurde to trochę lipa z tą elektryką. Masz jakiś odnośnik z przepisami elektrycznymi tutaj w Norwegii (po polsku pewnie nie ma ? ) ?
Czyli reasumując nie ma co wymieniać starych gniazdek i broń Boże nie mostkować .... ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 6  
Odpowiedz   Cytuj
43 Posty
Georg M.
(nieznajomy30)
Nowicjusz
pozniej jak bede mial chwile to poszukam i Ci podesle linka bo gdzies mialem do wersji upolszczonej jesli chcesz mozesz wymienic na bez jorda badz z jordem ale to nic Ci nie da poniewaz jak znostkujesz jorda z neutralem to bedzie Ci walic bezpieczniki ka bym polecil zdjąć jedną kape od starego gniazda i sprawdzic czy moze nie ma polozonych kabli z jordem juz
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
106 Postów
XY YZ
(Watrobka89)
Początkujący
Jeden grzejnik podłączony jest do kabla za pomocą takich czerwonych stożków. Nie widziałem takich wcześniej. Zawsze kostki To tu w Norwegii takie się stosuje zamiast kostek np. wago ? Powracając do tego grzejnika to od grzejnika podłączone są 2 żyły a uziemienie jest luzem nigdzie nie podłączone ... Więc wnioskuję, że jednak jest tam stara instalacja w ścianie bez tego uziemienia, ale rozbiorę te gniazdka i sprawdzę wszędzie jeszcze dokładnie...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
43 Posty
Georg M.
(nieznajomy30)
Nowicjusz
te czerwone skretki sie kiedys tutaj stosowalo teraz tylko wago jesli masz kable w peszlu to masz szanse dociągnąć tylko jedna żyłe jorda
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
106 Postów
XY YZ
(Watrobka89)
Początkujący
Ciężko powiedzieć. Wątpię, że to poprowadzone w peszlach jest. Jakby nie patrzeć muszę to sprawdzić. Powykręcam wszystkie gniazdka i zrobię inwentaryzację. Trochę do tego zabieram się jak do jeża, bo pomalowane są te ściany z gniazdkami (lenistwo fachowców nie zna granic) i trochę tą tapetę mogę uszkodzić, bo te gniazdka posklejane są ;p Dlatego też między innymi myślałem od razu o wymianie gniazdek, żeby to wyglądało po ludzku...

I tak wielkie dzięki za odpowiedzi, bo mi to rozjaśniło dużo. Pozwolę sobie jeszcze napisać jak dowiem się więcej. Oczywiście sam nie będę przebudowywał instalacji. Takie rzeczy to elektrykowi zlecę, ale chcę chociaż tu podstawy poznać i zasady panujące w Norwegii i wyczaić co można jednak samemu zrobić... Zawsze przecież można samemu poprowadzić kable a podłączenie do np. skrzynki zlecić elektrykowi. Coś pokombinować, żeby to zawsze trochę taniej było...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 6  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok