Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Szkoła średnia - Norwegia

Czytali temat:
1 Post
ida97
(ida97)
Wiking
Witam, mam teraz 15 lat i niedługo kończę gimnazjum. Do liceum chciałabym wyjechać do Norwegii. Jest to moje marzenie już od baardzo dawna, jednak mam kilka pytań i może mógłby mi ktoś pomóc. A więc, czy mogłbym sama wyjechać na przykład do szkoły z internatem kiedy moi rodzice byliby w Polsce (tato mieszka w Niemczech, a mama w Polsce)? I czy są w Norwegii szkoły z internatem w ogóle? Z klasą w której w pierwszym roku jest głównie nauka języka, a potem już normalne liceum (nie chciałabym do prywatnego)?
Bardzo proszę o odpowiedź
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
ida97 napisał:
I czy są w Norwegii szkoły z internatem w ogóle? Z klasą w której w pierwszym roku jest głównie nauka języka, a potem już normalne liceum (nie chciałabym do prywatnego)?
Bardzo proszę o odpowiedź

W Norwegii sa szkoly z internatem, choc nie wszystkie, glownie te na zadupiu, lub jakies specjalistyczne (np. jak jakas szkola jest jedyna na kilka wojewodztw). W Norwegii zaklada sie, ze jak jakis 16-latek nie chce mieszkac w domu, to moze wynajac sobie gdzies pokoj we wlasnym zakresie.

Co do nauki norweskiego, to wszystko odplatnie i we wlasnym zakresie (czyli kursy dzienne lub wieczorowe) - takie sa przepisy obowiazujace ludzi z EU w wieku 16 lat wzwyż . No i watpie, czy sa jakies szkoly srednie, ktore maja nauke norweskiego dla obcokrajowcow.

Ogolnie to nie mam pojecia na jakiej zasadzie dostaniesz pozwolenie na pobyt. Na pewno nie na laczenie rodzin. Studia maja sytem naboru dla obcokrajowcow, szkola srednia nie ma i wszystko opiera sie na personnummer (cos jak PESEL). Czyli bez norweskiego PESEL daleko nie zajdziesz. Osobiscie mocno watpie, ze dostaniesz personnummer, gdyz jestes nieletnia. Musle, ze UDI (urzad od obcokrajowcow) odrzuci twoje podanie.

Moja rada - skoncz szkole srednia w Polsce i jak juz, to idz na studia w Norwegii.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok