Sankcje wobec pracodawców lekceważących procedury zw. ze zwolnieniami lekarskimi

18.01.2012.
Sankcje wobec pracodawców lekceważących procedury zw. ze zwolnieniami lekarskimi
Sankcje wobec pracodawców lekceważących procedury zw. ze zwolnieniami lekarskimi 
 
Ministerstwo pracy (arbeidsdepartamentet) zadecydowało, że od początku roku 2012 pracodawcy zaniedbujący procedury związane ze zwolnieniami chorobowymi swoich pracowników będą karani grzywnami.
Już jesienią 2011 roku NAV wysłał wielu pracodawcom ostrzeżenia o możliwości nałożenia sankcji. Odpowiedzią ze strony pracodawców, jak również organizacji pracodawców i pracobiorców, były skargi, że nowe przepisy są wciąż mało znane i w związku z tym występują problemy z ich wdrożeniem.

Ministerstwo pracy zadecydowało zatem przed Świętami, że pracodawcy, którzy otrzymali ostrzeżenia przed 1. stycznia 2012 nie będą karani grzywnami. Te przedsiębiorstwa, które zdążyły dostać nakaz zapłaty kary pieniężnej przed Świętami, otrzymają zwrot zapłaconych kwot. Jednak od 1. stycznia 2012 taryfa ulgowa już nie obowiązuje.

Ministerstwo nie zgadza się też na zmianę uchwalonych procedur i wymaga, by pracodawcy dopełniali swoich obowiązków, tj. sporządzali wspólnie z pracownikiem plan powrotu do czynnego życia zawodowego (oppfølgingsplan) i odbywali z nim i, w razie potrzeby, z lekarzem prowadzącym, spotkania konsultacyjne (dialogmøte), a następnie o wszystkich podjętych krokach powiadamiali NAV.

NAV przypomina również, że aby wszystkie konieczne informacje mogły zostać szybko i poprawnie zarejestrowane, najlepiej korzystać z formularzy elektronicznych, dostępnych w serwisie Altinn.

Przypominamy obowiązujące procedury

Obowiązki pracodawcy w przypadku choroby pracownika:
  • Po 4 tygodniach: Opracować plan powrotu pracownika do czynnego życia zawodowego i przesłać go do lekarza wystawiającego zwolnienie.
  • Po 7 tygodniach: Pierwsze spotkanie konsultacyjne z chorym pracownikiem oraz, ewentualnie, lekarzem zakładowym lub lekarzem prowadzącym.
  • Po 9 tygodniach: Zawsze: przesłać zgłoszenie/raport o chorobie do NAV (na specjalnym formularzu), Zazwyczaj również będzie trzeba przesłać do NAV-u plan powrotu pracownika do czynnego życia zawodowego.
  • Nawet jeśli pracodawca uważa, że w drodze wyjątku nie musi sporządzać planu powrotu pracownika do czynnego życia zawodowego, ani odbywać z nim spotkania konsultacyjnego, i tak będzie musiał przesłać raport/zawiadomienie do NAV. W raporcie trzeba będzie w takim wypadku podać powody, dla których nie odbyło się spotkanie dialogowe i/lub nie opracowano planu powrotu do pracy.

Źródło: NAV


Gość
Wyślij
Zmieniony ( 11.07.2012. )
 

Przydatne linki