Podatek VAT – co każdy wiedzieć powinien cz. II

06.10.2015.
Podatek VAT – co każdy wiedzieć powinien cz. II


Co jeszcze warto wiedzieć o norweskim VAT (moms, MVA)? Kiedy wysyłać raport VAT, co można odliczać i jaki dokument zakupu uprawnia do odliczeń?


Raport VAT


Informacje o VAT naliczonym i należnym umieszczane są w raporcie zwanym omsetningsoppgave. Raport VAT dostarczany jest za sześć dwumiesięcznych terminów:

1. termin – styczeń/luty
2. termin - marzec/kwiecień
3. termin - maj/czerwiec
4. termin - lipiec/sierpień
5. termin - wrzesień/październik 
6. termin - listopad/grudzień

Raport wysyłany jest elektronicznie w ciągu 40 dni od końca terminu. Raport za styczeń i luty powinien więc być wysłany do 10 kwietnia itd. Wyjątek stanowi raport za trzeci termin, gdzie datę wysłania raportu przesunięto na 31 sierpnia. 

Odliczenia od podatku naliczonego 


VAT naliczony (inngående avgift) oznacza podatek nałożony na cenę przy zakupie towarów lub usług. Jeśli kupiec jest zarejestrowany w rejestrze VAT, może kwotę podatku odliczyć. Odliczenie dotyczy zarówno towarów jak i usług zakupionych w celu wykorzystania ich w działalności firmy. Podatek możemy odliczyć wyłącznie od zakupu udokumentowanego. Dokumentem zakupu może być faktura (faktura) lub paragon (kvittering). 

Dokument zakupu 


W przypadku odliczenia VAT od zakupu np. sprzętu wykorzystywanego w firmie na paragonie musi znaleźć się nazwa naszej firmy, czyli kupca. Wyjątek stanowi zakup towaru poniżej 1000 NOK. Oprócz tego na dokumencie zakupu znajdować powinny się: numer organizacyjny lub nazwa sprzedawcy, kwota netto, kwota podatku i kwota brutto, nazwa towaru oraz data zakupu.

Czego odliczyć nie można


Ustawa o podatku VAT (Merverdiavgiftsloven) określa szczegółowo od jakich towarów i usług nie można odliczyć podatku. Są to np. koszty związane z reprezentacją (w tym np. prezenty dla kontrahentów), antyki i przedmioty ozdobne, itd. Należy pamiętać, że odliczenia nie dotyczą zakupów dokonywanych gotówką na kwotę większą niż 10 000 NOK rocznie u tego samego sprzedawcy. 

Te same przepisy i zasady dotyczą firm zagranicznych zarejestrowanych w Rejsetrze VAT. 


Źródło: Altinn.no
Gość
Wyślij
 

Przydatne linki