Podatek VAT – co każdy wiedzieć powinien cz. I

28.09.2015.
Podatek VAT – co każdy wiedzieć powinien cz. I


VAT (nor. MVA lub potocznie „moms") to podatek od towarów i usług sprzedawanych na terenie Norwegii. Istnieją usułgi nieobjęte naliczaniem podatku VAT.

Podstawowa stawka VAT w Norwegii wynosi 25 proc. Stawka na towary żywnościowe wynosi 15 proc. Transport osobowy, usługi hotelowe (także wynajem mieszkań itp.), bilety kinowe i niektóre inne usługi objęte są stawką VAT 8 proc.

Przy sprzedaży krajowej VAT nalicza się od ceny sprzedaży, a przy imporcie od wartości opłaty celnej.

VAT należny


VAT należny (utgående avgift) to podatek, który należy naliczyć i przy sprzedaży usług i towarów jeśli jest się zarejestrowanym w rejestrze VAT (Merverdiavgiftsregisteret). VAT nalicza się zarówno przy sprzedaży podmiotom prawnym jaki i osobom fizycznym. Przy sprzedaży między firmami należy określić podatek na dokumencie sprzedaży (fakturze).

VAT naliczony


VAT naliczony (Inngående avgift) oznacza podatek nałożony na cenę przy zakupie towarów lub usług. Jeśli kupiec jest zarejestrowany w rejestrze VAT, może kwotę podatku odliczyć w rozliczeniu podatkowym.  

Rejestr VAT


Podmioty prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek rejestracji w rejestrze VAT, jeśli ich przychód jest objęty przepisami Ustawy o VAT (mva-loven) i przekroczyły 50 tyś. NOK w ciągu dwunastu miesięcy. VAT powinien być doliczony do całości pierwszej faktury, na której zostanie przekroczona granica 50 tysięcy.

Usługi ze stawką zerową i nieobjęte VAT


Niektóre towary i usługi są objęte tzw. stawką zerową VAT. Dotyczy to m.in.: książek, gazet i samochodów używanych. Jednak przychód podlega przepisom Ustawy o VAT, co daje sprzedawcy prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Niektóre usługi są wyłączone z podatku VAT. Dokładny spis tych usług znajdziemy w § 3 wspomnianej ustawy. Najważniejszym przykładem są usługi zdrowotne (w tym np.: porady psychologiczne i usługi fizjoterapeuty) i „socjalne" (np. opieka nad dziećmi), szkoleniowe, kulturalne, a także finansowe (np.: ubezpieczenia). Należy jednak dobrze znać ustawę i przepisy, jako że istnieje wiele „wyjątków od wyjątków". Firmy, których przychód pochodzi wyłącznie ze sprzedaży usług niepodlegających podatkowi VAT nie mogą rejestrować się w rejestrze VAT, a tym samym nie mają prawa do odliczania VAT naliczonego.


Źródło: Altinn.no

Gość
Wyślij


 

Przydatne linki