Firma w Norwegii - księgowość

07.02.2014.
Firma w Norwegii - księgowość

To, jaki rodzaj księgowości musi prowadzić firma w Norwegii , zależy od jej formy organizacyjnej, wielkości i rodzaju działalności, jaką prowadzi.


Firmy zagraniczne

Działające w Norwegii firmy zagraniczne (np. polskie) dopóki nie nabędą obowiązku podatkowego na rzecz Norwegii, muszą prowadzić w Norwegii jedynie księgowość VAT. Robią to za pośrednictwem tzw. reprezentanta ds. VAT (MVA-representant), który musi być podmiotem norweskim.

Rozliczenia VAT firma zagraniczna składa co dwa miesiące.

Księgowości VAT nie muszą prowadzić firmy zajmujące się wynajmem pracowników do Norwegii, jeśli działalność ta jest w całości obsługiwana z zagranicy (tj. firma nie ma biura lub innej placówki w Norwegii), gdyż wynajem pracowników nie jest traktowany jako świadczenie usług na terenie norweskiego obszaru vatowskiego.

Jeśli firma zagraniczna zyska obowiązek podatkowy w Norwegii, jej norweska placówka będzie musiała prowadzić norweską księgowość i będzie traktowana na takich samych zasadach, jak analogiczne formy działalności w Norwegii (tj. samodzielna działalność gospodarcza będzie traktowana jak norweska firma jednoosobowa - EPF, spółki cywilne i spółki jawne będą traktowane jak norweskie spółki bezkapitałowe ANS lub DA, spółki z o.o. będą traktowane jak spółki kapitałowe AS).

Oczywiście każda firma posiadająca pracowników, czy to wynajętych, czy oddelegowanych do Norwegii, musi okresowo rozliczać im pensje i składki na ubezpieczenia społeczne (zgodnie z przepisami zasada ta obowiązuje również firmy i pracowników nieposiadających obowiązku podatkowego na rzecz Norwegii!)


 księgowa
 Fot. Wikimedia commons

 

Firmy norweskie

Obowiązki firm norweskich w zakresie szeroko pojętej księgowości można sprowadzić do trzech obszarów:

1) Księgowość zwykła (księgowanie przychodów i kosztów, rozliczenia roczne).

2) Księgowość VAT (rozliczenie VAT co dwa miesiące. Firmy, których obroty nie przekraczają 1 miliona koron rocznie, mogą wystąpić o zgodę na składanie rozliczenia VAT tylko raz w roku).

3) Rozliczanie pensji i składek pracowników (jeśli firma ma pracowników).

Firmy jednoosobowe (EPF) nie mają obowiązku korzystania z zewnętrznej księgowości, ani zatrudniania księgowego na etacie. Jeśli właściciel firmy potrafi prawidłowo poprowadzić księgowość firmy, wolno mu to robić samodzielnie, musi jednak liczyć się z dużo częstszymi kontrolami z urzędu skarbowego, niż gdyby zlecił prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu.

Wszystkie spółki, i bezkapitałowe, i kapitałowe, muszą albo zatrudniać księgowego (chociażby na część etatu), albo korzystać z usług autoryzowanego biura rachunkowego.


 program księgowy
 Okno programu księgowego. Zrzut ekranu. Fot. Wikimedia commons

 

Obowiązek rachunkowy

Obowiązek rachunkowy, czyli obowiązek sporządzenia rocznego bilansu (årsregnskap) oraz rocznego sprawozdania z działalności (årsberetning) mają m.in.:

- wszystkie spółki kapitałowe,

- spółki bezkapitałowe (ANS, DA), chyba że w ciągu roku rozrachunkowego miały mniej niż 5 milionów koron obrotu, zatrudniały pracowników, którzy wypracowali mniej niż pięć roboczolat, liczba udziałowców spółki nie przekroczyła pięciu i żaden z udziałowców nie był osobą prawną z ograniczoną odpowiedzialnością (jeśli spełniono wszystkie te warunki, spółka bezkapitałowa nie musi opracowywać bilansu i sprawozdania rocznego),

- firmy jednoosobowe, jeśli wartość ich majątku wynosi ponad 20 milionów koron lub jeśli zatrudniają pracowników, którzy łącznie wypracowują więcej niż 20 roboczolat.

(por. Ustawa o rachunkowości (regnskapsloven) § 1-2)

Powyższe zasady stosuje się również do firm zagranicznych, jeśli mają one obowiązek podatkowy w Norwegii.


Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące księgowości firm w Norwegii zadzwoń:


z Polski + 48 58 743 07 53 (pn-pt w godz. 8-16)
z Norwegii + 47 21 999 409 (pn-pt w godz. 8-16)

 


Źródło: informacje własne, Lovdata.no, Altinn.no

Zdjęcie nagłówkowe: Ken Teegardin/Flickr.com




Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Dan M

07-02-2014 21:57

Tez nie polecam Polish connection przesadzaja z cenami, a nie sa jedyni na rynku...

Zmieniony ( 15.05.2015. )
 

Przydatne linki