Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Finanse i kredyty

Najważniejsze pytania o kredyty dla Polaków w Norwegii: ekspert odpowiada [VIDEO - OBALAMY MITY]

Artykuł sponsorowany

18 listopada 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Najważniejsze pytania o kredyty dla Polaków w Norwegii: ekspert odpowiada [VIDEO - OBALAMY MITY]

O najważniejsze pytania związane z kredytami zapytaliśmy eksperta MN

Jak wygląda zdolność kredytowa na norweskich warunkach? Czy rzeczywiście czeka nas wizyta w banku? I jak traktuje się tu kwestie zadłużenia? Te i inne pytania nierzadko spędzają sen z powiek Polakom zamieszkałym w Norwegii – nawet jeśli przyjechali tylko na jakiś czas. My pytamy eksperta.
Pożyczki dla Polaków w Norwegii to jeden z tematów, o którym w sieci znajdziemy naprawdę wiele. Pytają wszyscy: zamieszkali w kraju fiordów na stałe, a także pracownicy przebywający tu jedynie tymczasowo. I choć informacji w internecie znajdziemy sporo, nie wszystko zgadza się z rzeczywistymi zasadami. Dlatego obalamy mity i pytamy Justynę Muszyńską z firmy MultiNOR finans – doradcę finansowego w Norwegii, która tematem pożyczek zajmuje się na co dzień.

Na jakie pożyczki decydują się Polacy?

Wybory bywają różne, bo różne są opcje proponowane przez tutejsze banki. Dlatego, mówiąc o pożyczce dla Polaków w Norwegii, powinniśmy pamiętać, by myśleć o niej „na norweskich warunkach”. Weźmy zatem pod uwagę, że w kraju fiordów funkcjonują cztery różne rodzaje pożyczek: tzw. forbrukslån, czyli kredyt gotówkowy bez zabezpieczeń, smålån, czyli mikrokredyt, popularna karta kredytowa oraz refinansiering polegający na połączeniu wszystkich zadłużeń.

RODZAJE POŻYCZEK W NORWEGII:

Forbrukslån (od 5 tys. do 500 tys. koron)
Smålån (od 5 tys. do 100 tys. koron)
Karta kredytowa (do 25 tys. koron)
Refinansiering (połączenie wszystkich długów)

W Norwegii pojawią się zmiany w kredytach?

Rzeczywiście, w najbliższym czasie w Norwegii pojawią się zmiany – będą one polegać głównie na skróceniu okresu spłaty kredytów. Przykładowo, według nowych zasad kredyt gotówkowy będziemy mogli podjąć tu jedynie na 5 lat. Oprócz tego zmienią się także warunki refinansowania długów – będzie to oczywiście wciąż możliwe, ale okres spłaty będzie musiał pokrywać się z okresem naszego zadłużenia. Skończą się również czasy, kiedy zamieszkali w Norwegii będą szafować kartami kredytowymi – od tej pory na jedną osobę przypadnie tylko jedna karta kredytowa, na maksymalnie 25 tys. koron. Po wykorzystaniu 80 proc. środków na karcie, klient z automatu zostanie „podciągnięty” pod posiadacza kredytu gotówkowego.

Czy Polacy otrzymują „zdolność kredytową”?

Oczywiście. Dla Polaków za granicą termin „zdolność kredytowa” wciąż bywa słowem tabu, ale powód niechęci do wnikania w terminologię finansową jest zwykle bardzo prosty – nie zawsze wiemy, na czym faktycznie polega spełnienie warunków do otrzymania pożyczki w konkretnym kraju.

Zasady dotyczące zdolności kredytowej nie są aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Choć każdy bank ma swoje własne preferencje, istnieje kilka zasad, których musimy bezwzględnie przestrzegać. Pożyczkę w Norwegii otrzymać mogą jedynie osoby w wieku minimum 20 lat, których dochód brutto nie wynosi mniej niż 185 tys. koron. Pamiętajmy też, że adres zamieszkania, który przedstawiamy bankowi, musi być aktualny, a wszelkie zadłużenia powinny być spłacone przed złożeniem wniosku o pożyczkę.

Co „prześwietlą” banki?

Oprócz sprawdzenia tych podstawowych wymagań, banki zwykle decydują się na rozpatrzenie naszego okresu zamieszkania w Norwegii, czasu przepracowanego w danej firmie, wysokości zarobków bądź wyceny naszej własności prywatnej – np. samochodu czy mieszkania. To wszystko działa na naszą korzyść. Oprócz tego uwzględnia się tzw. „dochód dodatkowy”, który także „plusuje” – np. zarejestrowane na odcinku z wypłaty nadgodziny lub udokumentowany umową wynajem mieszkania. Jeśli zależy nam na korzystniejszej ofercie, warto też pomyśleć o aplikowaniu z tzw. „współkredytobiorcą” – wówczas bank może zaproponować nam jeszcze lepsze warunki.

Najważniejsze dla nas jako kredytobiorców jest to, żebyśmy w oczach banku uwolnili się od zadłużenia.
~Justyna Muszyńska

„Zadłużeni” i „tymczasowi” też mają szansę?

Trzeba pamiętać, że norweskie banki nie dają możliwości otrzymania pożyczki osobom zadłużonym. Ale one także mają wyjście z sytuacji. Istnieje rozwiązanie oczywiste: natychmiastowa spłata długów. Oprócz tego banki pracują nad nowym rozwiązaniem, tzw. spesiallån, które pozwoliłoby na odciążenie osób zadłużonych. Jak narazie przedstawiciele zachęcają przede wszystkim do konsultacji, na których można rozpisać dokładny harmonogram spłat, rozplanować całą sytuację. Najważniejsze dla nas jako kredytobiorców jest to, żebyśmy w oczach banku uwolnili się od zadłużenia.

Jeśli chodzi o osoby zamieszkałe w Norwegii jedynie tymczasowo, jedynym rozwiązaniem będzie otrzymanie stałego numeru personalnego – tego wymaga norweskie prawo. Klient, który chce otrzymać pożyczkę, nie może posiadać jedynie tymczasowego D-nummeru.

Czy wizyta w banku rzeczywiście jest konieczna?

Absolutnie nie. Polacy często irracjonalnie obawiają się rozmowy o pożyczkach, bo automatycznie wiąże się to dla nich z wizytą w banku. W rzeczywistości, aby otrzymać pożyczkę, wystarczy skontaktować się z przedstawicielem przez internet lub telefon, a całe podanie przetwarza się online. Wystarczy, że przedłożymy przedstawicielowi banku tzw. skattemelding, czyli wstępne rozliczenie podatkowe za ubiegły rok i ostatni odcinek z naszej wypłaty. Musimy jednak upewnić się, że spełniamy wymienione już podstawowe warunki do otrzymania zastrzyku gotówki – odpowiedni wiek, adres zamieszkania, stały numer i brak zadłużenia. Jeśli poradziliśmy sobie z tymi wymaganiami, możemy kierować sprawę do norweskiego banku – bez przeszkód.
Reklama
Osoby mające pytania na temat kredytów w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna Multinor finans:
pn-pt: 8:00-18:00
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok