Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Czytelnia

Bunkier Quislinga otwarty dla zwiedzających

Udostępnij
na Facebooku
3
Bunkier Quislinga otwarty dla zwiedzających


Po siedemdziesięciu latach schron norweskiego nazisty stał się atrakcją turystyczną.


Bunkier został zbudowany dla Quislinga podczas niemieckiej okupacji. Budowę ukończono w 1943 roku. Wtedy to właśnie Vidkun i jego druga żona Maria, przeprowadzili się do Villa Grande, domu, który Quisling zwykł nazywać „Gimle”. W mitologii nordyckiej tą nazwą określane było najpiękniejsze miejsce na Ziemi, w którym mieli żyć Ci, którym uda się przeżyć Ragnarok czyli „zmierzch bogów”. 


Villa Grande, dom w którym mieszkał Quisling.
foto: wikimedia.org


Piwnica pod mieszczącą się na Bygdøy Villą Grande, była nie tylko miejscem schronienia w razie ataku bombowego. Historycy przypuszczają, że pomieszczenie było również przystosowane do pełnienia funkcji szpitala polowego. Od 2005 roku trwały prace renowacyjne tego zabytku. 

– Zapraszamy do naszego wehikułu czasu! – mówi Guri Hjeltnes, dyrektor norweskiego Centrum Pamięci o Holocauście pokazując siedemnaście schodków prowadzących w dół do słynnego bunkra. 

Centrum w całości odpowiada za przeprowadzenie restauracji budynku. 

– Uważam, że to bardzo ważny zabytek, który będzie nam przypominał o mrocznych czasach, kiedy Norwegia była pod niemiecką okupacją. Cieszę się, że zainteresowanie tym historycznym miejscem jest tak duże. W okresie wakacyjnym będzie na pewno jeszcze więcej dziennych wycieczek z przewodnikiem – dodaje Hjeltnes. 


Quisling ze swoją żoną - Marią
foto: wikimedia.org


Według ekspertów bunkier nie był często używany. Villi Quislinga nie zbombardowano w czasie wojny. Schron został zbudowany „na wszelki wypadek”. Duża wilgotoność panująca w bunkrze, sprawiła że niektóre elementy drewniane w pomieszczeniu zgniły. W budynku odnaleziono również nazistowskie graffiti na ścianach. Renowacja całego pomieszczenia kosztowała około miliona koron. Bunkier zajmuje powierzchnię 67 . Ściany i dach są wzmocnione elementami ze stali i kamienia i mają grubość 2,4m. 

Vidkun Quisling po zakończeniu wojny został 9 V 1945 skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 24 października. Jego nazwisko stało się synonimem zdrady i kolaboracji z okupantem.



źródło: nrk.no
źródło zdjęcia frontowego: wikimedia.org


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Damian C

15-06-2014 16:45

LOLeKrsch napisał:
może ktoś kurwa napisze gdzie to jest barany jebaneTak, tak, umiejętność czytania ze zrozumieniem zanika. Ja znalazlem w tekście informację o Bygdøy.

Darek Iksowski

15-06-2014 16:42

cyt. Piwnica pod mieszczącą się na Bygdøy Villą Grande

Bygdøy – półwysep na terenie Oslo. Częściowo zabudowany jako dzielnica willowa, ale popularny przede wszystkim ze względu na swoje atrakcje turystyczne

Mr. Bean

15-06-2014 16:37

może ktoś kurwa napisze gdzie to jest barany jebane

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok