Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Kultura

Nordycki zwierzyniec. Eikthyrnir – jeleń, który żyje na dachu Valhalli

Udostępnij
na Facebooku
Nordycki zwierzyniec. Eikthyrnir – jeleń,  który żyje na dachu Valhalli

Imię Eikthyrnir można tłumaczyć jako „Mający Dębowe Końce Rogów” fot. Klaudia Synak

Dziś wchodzimy na dach Valhalii, by poznać Eikthyrnira – mitycznego jelenia. Z jego rogów płynie woda, która zasila wszystkie znane rzeki w nordyckiej mitologii.

Na szczycie Valhalli

Eikthyrnir to magiczny jeleń, który żyje na dachu Valhalli, miejsca wszelakiej szczęśliwości, gdzie po śmierci trafiali odważni wikingowie, którzy polegli w walce z bronią w ręku.

W tym „wojowniczym raju” boginie Walkirie podają bohaterom miód pitny w rogach, a daniem głównym jest dzik Sahrimnir. Co ciekawe, zwierzaka każdego dnia przygotowuje i zjada się  na nowo. Dzika Sahrimnira przywraca się ponownie do życia, aby wojownikom nigdy nie zabrakło pożywienia na kolejny dzień życia w raju

Jeleń o dębowych końcach rogów

Dzielni wojowie, mieszkańcy Vahalli zwą się Einherjerowami. Codziennie dobrze się odżywiają, nabierają sił i ćwiczą w walce, by w dniu Ragnaröku, czyli zmierzchu bogów, stanąć w walce po stronie Thora. To właśnie na szczycie Valhalli, czyli ogromnego pałacu boga Odyna, mieszka dzisiejszy bohater nordyckiego zwierzyńca – Eikthyrnir, którego imię można tłumaczyć jako „Mający Dębowe Końce Rogów”.

Eikthyrnir to jeden z mitologicznych stworów, który czerpie swoje siły z Yggdrasila, magicznego jesionu, źródła wszelkiego życia i siedziby mitycznych dziewięciu nordyckich światów. W przekładzie tekstu na język polski spotykamy się z nazwą „Læraðr”, która może być jednym z wariantów nazywania Yggdrasila.

Eikthyrnir zwie się jeleń, co w hali stoi,
Laeradu gałązki obgryza,
Z rogów krople mu kapią do Hwergelmira studni,
Tam jest początek wszystkich rzek. ~„Pieśni o Grimnirze”, przekład: Apolonia Załuska-Strömberg

Postać Eikthyrnira pojawia się w Grímnismál, czyli „Pieśni o Grimnirze”, jednej z części „Eddy poetyckiej”, czyli najstarszego zabytku piśmiennictwa islandzkiego. W „Pieśni o Grimnirze” zawarto obraz powstania kosmosu: magicznego jesionu Yggdrasila, opis zamieszkujących go zwierząt oraz szczegóły stworzenia świata z ciała olbrzyma Ymira.

Koza - kochanka jelenia

Eikthyrnir nie obgryza jednak liści magicznego drzewa po to, by siać zniszczenie – jak robiła to plotkarska wiewiórka Ratatosk czy przerażający wąż z krainy umarłych Nidhögg. Z rogów najedzonego Eikthyrnira tryska woda, która zasila źródło Hvergelmir dające początek wszystkim innym rzekom, także tym w Midgardzie, krainie ludzi.
W niektórych źródłach można również trafić na informację, że kochanką Eikthyrnira była inna żyjąca w gałęziach Yggdrasila kreatura. Mowa o kozie Heidrun, która zamiast mleka dawała miód. Te dwa mitologiczne zwierzaki często przedstawia się razem na średniowiecznych rycinach ukazujących wejście do Valhalli.
Jeleń Eikthyrnir i koza Heidrun na szczycie Valhalli
Jeleń Eikthyrnir i koza Heidrun na szczycie Valhalli Źródło: wikimedia.org

Eikthyrnir współcześnie

Europejskie zespoły metalowe lubią odnosić się w swojej twórczości do postaci z mitologii nordyckiej. Imię mitycznego jelenia zapożyczyła sobie m.in. jedna z niemieckich kapel grających muzykę z gatunku „pagan black metal”.

Co ciekawe, oprócz wzmianki o magicznym jeleniu w islandzko-norweskich źródłach dotyczących mitologii nordyckiej, ta postać pojawia się również na kamieniach pochodzących z X wieku, które znajdują się w miejscowości Cumbria w Wielkiej Brytanii. Ma to prawdopodobnie związek z historią tego obszaru, do którego w średniowieczu dotarli wikingowie.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok