Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Największa biblioteka w Norwegii szykuje się do przeprowadzki. Część swoich zbiorów rozda za darmo

Redakcja

07 lutego 2016 07:00

Udostępnij
na Facebooku
Największa biblioteka w Norwegii szykuje się do przeprowadzki. Część swoich zbiorów rozda za darmo

W zbiorach Deichmanske bibliotek znajduje się ponad kilkaset tysięcy książek fotolia.pl - royalty free

Główny oddział Deichmanske Bibliotek w Oslo szykuje się do przeprowadzki. W nowym budynku nie zmieszczą się całe zbiory tej jednej z najstarszych norweskich bibliotek. Część książek prawdopodobnie zostanie oddana czytelnikom.
Chociaż do ostatecznej przeprowadzki do nowego budynku zostały jeszcze trzy lata, pracownicy biblioteki już teraz przygotowują się do przeniesienia zbiorów. Nowy budynek biblioteki pomieści 413 000 książek. To o wiele mniej pozycji niż liczą aktualne zbiory założonej w 1785 roku placówki, która dysponuje 600 000 sztukami rożnego rodzaju publikacji. Co stanie się z prawie 200 tys. książek?

70 proc. obecnych zbiorów Deichmanske Bibliotek mieści się w magazynach i nie jest udostępnione czytelnikom. Znajdują się tam bardzo stare, często już nieaktualne publikacje. W nowym budynku w Bjørvika, nie będzie rozgraniczenia na bibliotekę dostępną dla czytelnika i zamknięte piwniczne archiwa. Każdy odwiedzający będzie mógł korzystać z wszystkich książek i czasopism.

Bibliotekarze zabrali się już za wertowanie zmagazynowanych pozycji, aby wybrać te, które na pewno “załapią się” na przeprowadzkę. Na razie wiadomo, że część archiwalnych książek swoje miejsce na piątym piętrze nowego budynku, a część z nich trafi do Biblioteki Narodowej i bibliotek szkolnych w norweskiej stolicy.

Jest już kilka pomysłów na to, co zrobić z książkami, dla których zabraknie miejsca na bibliotecznych półkach i których nie przyjmą inne oddziały.

– Już dzisiaj zastanawiamy się, ile książek przekażemy do innych bibliotek, a ile udostępnimy naszym czytelnikom lub oddamy na bokloppis, książkowe wyprzedaże garażowe – mówi Kristin Danielsen, szef głównego oddziału Deichmanske Bibliotek.

Szacuje się, że do rozdania może być nawet kilka tysięcy darmowych książek.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok