b17bb45f653d271b463897d436d1c854

Zasiłek opiekuńczy (kontantstøtte) - ważne zmiany

06.03.2012.

 nav_pos_logo_cmyk_stor.jpg
 

Zmiany w ustawie o zasiłku opiekuńczym wchodzą z dniem 1 sierpnia 2012 . Zmiany będą dotyczyły zarówno osób, które zasiłek już pobierają, jak i nowych odbiorców tego świadczenia.Okres wypłacania świadczenia
: Zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany przez maksymalnie 11 miesięcy- od miesiąca po tym jak dziecko ukończy rok życia, do miesiąca poprzedzającego ukończenie dwóch lat.

Stawki:
Na dzieci w wieku od 13 do 18 miesięcy będzie przysługiwał zasiłek w wysokości 5 000 koron norweskich miesięcznie; na dzieci w wieku 19-23 miesięcy - 3 033 korony miesięcznie.

Liczba godzin pobytu dziecka w przedszkolu tygodniowo
Procent wypłacanego zasiłku opiekuńczego

Wysokość Kontantstøtte dla dzieci w wieku od 13 do 18 miesiąca (w koronach norweskich/miesięcznie)
Wysokość Kontantstøtte dla dzieci w wieku od 19 do 23 miesiąca (w koronach norweskich/miesięcznie)

Dziecko nie uczęszcza do przedszkola

100

5 000

3 033

Do 19 godzin włącznie

50

2 500

1 652

20 godzin lub więcej

brak prawa do zasiłku opiekuńczego

brak prawa do zasiłku opiekuńczego

brak prawa do zasiłku opiekuńczego


Dzieci adoptowane:
Zasiłek opiekuńczy na dziecko adoptowane będzie przyznany na okres maksymalnie 11 miesięcy. Zasiłek opiekuńczy przysługuje od miesiąca po ustaniu zasiłku rodzicielskiego, lub od miesiąca po tym jak taki zasiłek by ustał. Kontantstøtte może w takich przypadkach być wypłacany do miesiąca w którym dziecko rozpoczyna szkołę. Przez pierwsze sześć miesięcy zasiłek będzie wypłacany po wyższych stawkach (5 000 kr miesięcznie) kolejne pięć po niższych (3 033 kr miesięcznie).

Zmiany te wejdą w życie automatycznie wraz z sierpniem bieżącego roku, świadczeniobiorcy nie otrzymają żadnych dodatkowych decyzji z NAV w tej sprawie. Oznacza to, że świadczenie zostanie przeliczone lub ustanie automatycznie z dniem 1 sierpnia.


Obowiązek powiadamiania:
Każdy odbiorca kontantstøtte ma obowiązek bezzwłocznego powiadomienia NAV w przypadku, gdy wybiera się z dzieckiem zagranicę na okres przekraczający zwykły urlop wakacyjny (3-4 tygodnie). Należy również powiadomić NAV, jeżeli dziecko rozpocznie przedszkole lub zmieni się jego czas pobytu w przedszkolu.
Spodobał Ci się artykuł? Poleć znajomym

Odwołanie od Podatku w Norwegii
Komentarze do artykułu
Gość
Strona:
1
234
moon5
moon5 · 14-03-2012 09:43

Rodzinom którym już przyznano (oficjalną decyzją z NAVu) zasiłek do trzech lat życia dziecka, odbiera się teraz go w trzecim roku.
Czy prawo działa wstecz w Norwegii?

Odpowiedz
gama28
gama28 · 09-03-2012 22:20

AnitaCi zgadzam się z tobą w 100%. Chciałabym móc tak żyć. Znam rodziny, które nawet uczą swoje dzieci do 13 roku życia, a dopiero potem szkoła. Te dzieciaki są wspaniałe.
Sama z pierwszym dzieckiem byłam w domu przez 2,5 roku, potem poszłam do pracy. Wymienialiśmy się opieką nad małym. Przedszkole zaczął jak miał 3,5 roku. Dziś dowiedziałam się, że moja kolejna dwójka dostała miejsca w przedszkolu. Córeczki będą miały w sierpniu 3 lata a druga 20 mies.. Mam mieszane uczucia, ale muszę pracować. Już pracuję, ale na razie mało i wieczorami. Muszę pracować na pełny etat. I to jest problem, bo przedszkole, które mogłoby być fajną przygodą może stać się ponurym obowiązkiem. Poranne wstawanie to stres, pęd na godzinę. Już to przechodziłam z synem. Płacz rano i popołudniu. Uważam, że przedszkole to faja sprawa, o ile zrobi się wszystko co możliwe, aby zmniejszyć stres do minimum. Nie zawsze to możliwe. Generalnie, gdyby mnie było stać, to wolałabym być w domu, a dzieci chodziłyby do przedszkola 2-3 razy w tyg na parę godzin, aby się pobawić.

Odpowiedz
Królowa_Korba
Królowa_Korba · 09-03-2012 21:56

AnitaCi, ja uwazam ze nalezy podziwiac kobiety ktore oprocz tego ze pracuja, potrafia tez ugotowac obiad i pobawic sie zdziecmi. Uwierz mi, ze odkad pracuje, moge pogadac w pracy o rzeczach innych niz kupki i bajeczki. I to wcale nie czyni ze mnie gorszej matki. Wracam do domu steskniona za dzieckiem. teraz akurat jestem na urlpie macierzynskim, ale wracam do pracy w sierpniu i nie uwazam ze krzywdze w ten sposob moje dzieci. kazdy ma swoj sposob na wychowanie. A siedzenie w domu z dzieckiem to moze byc praca 24h na dobe, ale pod warunkiem ze spedza sie ten czas faktycznie z dzieckiem, a nie z kawka przed telewizorem i zagladanie jak sie dziecko bawi w pokoiku. A niestety tak spedza czas wiekszosc "gospodyn domowych".

Odpowiedz
AnitaCi
AnitaCi · 09-03-2012 13:33

Dziękuję Kinga.
Nie bójmy się mówić odważnie o tym co piękne i wartościowe w życiu człowieka, bo dzisiaj promuje się pogoń za pieniądzem i życie w którym wszystko jest wywrócone do góry nogami.
Trzeba dokonywać mądrych wyborów ale niestety one wymagają odwagi, poświęcenia i pewnych wyrzeczeń. Nie jesteśmy sami na tym świecie a wokól nas są inni ludzie, którzy być może mają trudną sytuację życiową i taki np. zasiłek jest dla nich jakąś tam minimalną pomocą ... Ludzie, którzy tu przyjechali i się osiedlili, przyjechali w większości za przysłowiowym chlebem. Większa część z nich żyje na tzw. dwa domy lub przyjeżdżają tu w ramach łączenia rodzin. I tacy muszą zaczynać wszystko od początku ... I zanim coś napiszecie o zabieraniu zasiłków to się zastanówcie komu chcecie je zabrać ... Może ktoś taki mieszka obok nas ... Cieszę się, że większości świetnie się powodzi, ale smutne jest to jakimi wartościami ta większość kieruje się w życiu ...

Odpowiedz
Kinga123
Kinga123 · 09-03-2012 12:21

AnitaCi dobrze mowisz pobieram to co napisalas

Odpowiedz
AnitaCi
AnitaCi · 09-03-2012 10:50

Kocie1977 - my kobiety bardzo Ci dziękujemy za taką typowo egoistyczną postawę wobec nas i życia ...
Otóż pracujemy, zarabiamy, płacimy podatki, rodzimy dzieci, a potem je przez lata wychowujemy, żeby na takiego gościa jak Ty, na starość, miał kto pracować / m.in. na Twoją emeryturę/. Zarówno kobieta jak i mężczyzna ma do spełnienia w życiu podstawowe zadania. Mężczyzna jest od zarabiania pieniędzy i zapewnienia rodzinie godnego bytu a kobieta jest od innych zadań specjalnych, choć nieźle sobie radzimy na różnych stanowiskach pracy i jesteśmy zaradne. Skoro WY mężczyźni pracujecie i dostajecie za to pieniązki, to czemu NAM kobietom nie należy się chociaz jakieś minimalne wynagrodzenie finansowe za nasz trud i naszą pracę? ... Nie wiem czy masz żonę i dzieci, ale z takim Twoim podejściem, gdybyś miał dzieci i zostałbyś z nimi sam przez 3 tygodnie, to poznałbyś co znaczy praca w domu i prawdziwa opieka nad dziećmi - 24 h na dobę! Ręczę, że po tych 3 tygodniach czekałbyś na żonę na peronie, z kwiatami w ręku i modliłbyś się, żeby czasem pociąg się nie spóźnił ...Szybko zmieniłby Ci się pogląd na życie ... Ale na szczęście nie wszyscy myślą tak jak Ty ...My nie liczymy na kaskę, tylko na miłość i szacunek ze strony mężczyzny, który bierze dzidę do ręki i idzie na polowanie, żeby zapewnić byt swojej kochanej rodzinie! Wielki szacunek dla tych mężczyzn, którzy robią to bezinteresownie dla swoich kochanych żon!

Odpowiedz
kot1977
kot1977 · 08-03-2012 23:01

A morał z tego taki ze większość was panie tylko liczą na kaske . A dziecko coś dostanie z tego na jakes małe Gumisie. A tak to na koniec powinni wogule zabrac ten zasiłek. Jak chcesz coś mieć od państwa to sama daj coś od siebie. np. pracój minimum 2 lata zapłać z 300 tys podatku a pptem korzystaj. A wy wszystkie tylko brac brać. Powinni to zlikwidować .....
I koniec tematu

Czas na jakiś lepszy

Odpowiedz
magdalena_d84
magdalena_d84 · 08-03-2012 17:24

nie gabriel..napisalam post ale po czasie go usunelam... ja nie mam braku zainteresowania moimi dziecmi jezeli o to chodzi... to ze wybralam dla nich przedszkole to juz oznacza brak zainteresowania??

Odpowiedz
gabriel
gabriel · 08-03-2012 16:22

magdalena_d84 napisał:
...
Znaczy "..." ..."ugryzłaś się w Język" i bardzo dobrze /rozważnie .
---
Ponieważ nie ma się co ...PUNKTOWAĆ... , każdy model wychowania jest dobry , o ile nie przekracza się nadmiernie granic w tych systemach .
---
Brak zainteresowania dzieckiem , jest tak samo , złe jak nadwrażliwość i nadopiekuńczość ...
---
Ot takie to przewrotne jest te nasze Prywatne Życie ...
---
MIŁEGO DNIA KOBIETY... Z OKAZJI 8MARCA ...

Odpowiedz
magdalena_d84
magdalena_d84 · 08-03-2012 12:25

...

Odpowiedz
Strona:
1
234
Zmieniony ( 29.08.2014. )
 
 
Przeczytaj następny artykuł:
promocje Lebary
Nowe, marcowe promocje Lebary

Zapraszamy Was do zapoznania się z najnowszą ofertą Lebary!

ZAMKNIJ

Szukaj znajomych!


Zdjęcia naszych użytkowników
Zobacz więcej ...

Ogłoszenia promowane

Popularne artykuły!


d422e1d954f14ccc1af59c3a68b01ba3

Bliżej nas