Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Porozumienie budżetowe

Barbara Liwo

15 listopada 2013 11:38

Udostępnij
na Facebooku
Porozumienie budżetowe

 
 Fot. Damien Smith/Flickr.com
Po trwających od poniedziałku negocjacjach, Høyre, Frp, Venstre i KrF porozumiały się w kwestii umowy budżetowej. Z przecieków wynika, że 2. klasa podatkowa jednak ocaleje, wzrośnie zasiłek gotówkowy (kontantstøtte) na małe dzieci oraz nakłady na koleje i ochronę środowiska.


Finisz i meta

W piątek (15.11.) rano norweskie media doniosły, że partie mieszczańskie zdołały się porozumieć i że do dogadania pozostały tylko drobne formalności, nim umowa budżetowa będzie mogła zostać zaprezentowana w Stortingu.

Negocjator z ramienia Høyre, Svein Flåtten, stwierdził w rozmowie z dziennikarzami, że cel został niemal osiągnięty:

- Jesteśmy na finiszu i widzimy już metę - stwierdził i dodał, że więcej informacji będzie mógł podać po południu.

Od godziny 10. trwa spotkanie przewodniczących klubów parlamentarnych czterech partii mieszczańskich - wedle wszelkich znaków na niebie i ziemi ostatnie spośród szeregu spotkań, które odbyły się od poniedziałku, kiedy to zaczęły się negocjacje nad poparciem dla pierwszego budżetu rządu Erny Solberg.

Według doniesień telewizji TV2, większość kawałków układanki wskoczyła na miejsce już w czwartek (14.11.) wieczorem.

 siv_jensen_erna_solberg.jpg
 Mniejszociowy rząd Høyre i Frp potrzebuje wsparcia dla swoich projektów ze strony pozostałych partii centroprawicowych.
 Na zdjęciu: minister fiinansów Siv Jensen (Frp) i premier Erna Solberg (Høyre). Fot. Flickr.com

 

Potrzebne poparcie Venstre i KrF

W ubiegły piątek partie koalicji rządowej zaproponowały, w swojej zrewidowanej wersji budżetu odziedziczonego po ekipie Stoltenberga, inny sposób rozdysponowania pięciu miliardów koron, a także zwiększenie wykorzystania środków ze sprzedaży ropy naftowej i gazu o cztery miliardy koron.

Jednak nie wszystkie propozycje Høyre i Partii Postępu (Frp) spodobały się Venstre i Chrześcijańskiej Partii Ludowej (KrF), których poparcie jest koalicjantom potrzebne do zatwierdzenia propozycji budżetu.

W czwartek media sygnalizowały, że Venstre i KrF zdołały wynegocjować przesunięcie 2,2 miliardów koron środków budżetowych na postulowane przez siebie cele.

Wiele z punktów, o które walczyły obie te partie centrowe, jest znanych.

Co wynegocjowały partie centrowe

  • Partie centrowe, KrF i Venstre, wywalczyły zgodę koalicji rządowej na większe wydatki na pomoc dla krajów rozwijających się oraz na rozwój transportu zbiorowego w Norwegii, zwłaszcza kolei. Ustalono, że na kolej pójdzie o 750 milionów koron więcej, niż kwota zawarta w propozycji budżetowej przedłożonej przez rząd Stoltenberga.

  • Partie rządzące miały się również zgodzić na politykę fiskalną bardziej ukierunkowaną na ochronę środowiska.

  • Zawarto porozumienie co do 2. klasy podatkowej, którą czerwono-zieloni chcieli zlikwidować (a Høyre i Frp również były skłonne przeprowadzić tę zmianę). 2. klasa podatkowa ma zatem pozostać, choć płynące z niej korzyści finansowe mają nie być aż tak duże, jak do tej pory. (Na czym dokładnie ma to polegać, dowiemy się później).

  • NRK donosi też o prawdopodobnym podniesieniu kwoty zasiłku dodatkowego/zasiłku gotówkowego (kontantstøtten) o tysiąc koron w przypadku niechodzących do publicznych żłobków i przedszkoli dzieci w wieku od roku do półtora roku.

  • Nie będzie likwidacji opłaty/podatku za emisję dwutlenku węgla.

 hareide_knut-arild_fot._krf_flickr.jpg
 Chrzecijańska Partia Ludowa walczyła o zachowanie 2. klasy podatkowej. Najwyraźniej skutecznie.
 Na zdjęciu: przewodniczący KrF, Knut Arild Hareide. Fot. KrF/Flickr.com



Przeciąganie liny

Venstre i KrF przystąpiły do negocjacji z zamiarem wywalczenia przesunięcia aż 4 miliardów koron środków budżetowych, podczas gdy rząd proponował 700 milionów. Jednak ogólnie rzecz ujmując budżet na rok 2014 i tak jest pojemny, zwłaszcza po uwolnieniu dodatkowych 4 miliardów z pieniędzy za ropę i gaz. Łącznie to ponad 1 000 miliardów koron!

W czwartek negocjacje budżetowe przeniosły się z poziomu rzeczników partii ds. polityki finansowej na poziom liderów klubów parlamentarnych, jak to z reguły dzieje się w przypadku rządów mniejszościowych. Zasadniczym pytaniem cały czas pozostawało to: Jak znaleźć środki na pokrycie postulatów KrF i Venstre, nie przekraczając ustalonych ram budżetowych?

Dalsze prace nad budżetem

Mimo iż wynegocjowane porozumienie zapewni poparcie większości parlamentarnej dla budżetu, projekt budżetu i tak będzie musiał przejść normalną procedurę omawiania w komisjach Stortingu, tak by również opozycja mogła wyrazić swoje uwagi i być może przesunąć kilka koron tu i tam.

Komisja finansów Stortingu będzie musiała przedstawić swoją opinię na temat budżetu do 20. listopada. Następnie pozostałe komisje parlamentarne będą mogły dyskutować nad ewentualnymi przesunięciami środków w przyznanych sobie ramach. W końcu budżet będzie musiał zostać zatwierdzony przez Storting w głosowaniu - nie później niż do 15. grudnia. Jako że data ta wypada w tym roku w niedzielę, faktycznym terminem na uchwalenie budżetu na rok 2014 będzie, oby nie pechowy, piątek 13. grudnia.



Na podstawie: Dagens Næringsliv






Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok