Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Pamiętaj o europejskiej karcie ubezpieczenia zdrowotnego!

 
 
Wielkimi krokami nadchodzą wakacje i sezon wyjazdów urlopowych. Z tej okazji warto pamiętać o europejskiej karcie ubezpieczenia zdrowotnego (po norwesku helsetrygdkort ), która daje prawo do pomocy medycznej na terenie wszystkich krajów EOG.


Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego daje prawo do pomocy medycznej w Europie na takich samych warunkach, jakie obowiązują obywateli danego kraju.

W Polsce karty, w skrócie zwane ekuz, wystawia NFZ.

Jeśli jednak ktoś odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne w Norwegii, musi wystąpić o kartę do urzędu HELFO (czyli do administracji służby zdrowia).

Zamawianie

Przez internet

Jeśli ktoś posiada stały norweski numer personalny (fødselsnummer), najprościej będzie mu zamówić europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego przez stronę internetową HELFO:

https://tjenester.nav.no/helsetrygdkort/forside.do

Wystarczy wpisać swój numer personalny (plus, ewentualnie, zaznaczyć, czy występuje się jednocześnie o kartę dla żony/męża i/lub dzieci) i zatwierdzić.

Sms-em

Można zamówić europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego, wysyłając sms-a o treści

kort (spacja) 11-cyfrowy numer personalny

na numer 26626

Opcja ta dotyczy również tylko osób ze stałym numerem personalnym. Jeśli chce się zamówić w ten sposób karty dla członków rodziny, dla każdej osoby trzeba wysłać oddzielnego sms-a.

Telefonicznie

Europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego można zamówić telefonicznie, dzwoniąc do HELFO na numer 815 70 030.

Telefonicznie mogą zamawiać karty również osoby z tymczasowym numerem personalnym (D-nummer), z tym, że z reguły nie otrzymają one normalnej karty w formacie karty płatniczej, tylko blankiet tymczasowy na kartce formatu A4.

Pocztą

Wszystkie osoby mają też możliwość zamówienia europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego korespondencyjnie, wypełniając formularz zamówienia i wysyłając go do swojego lokalnego biura HELFO. Ze względu na dużą liczbę Polaków w Norwegii urząd przygotował nawet specjalnie formularz w języku polskim, który można pobrać tutaj.

Adresy lokalnych oddziałów HELFO znajdują się na dole formularza.

Ile to trwa i co, jeśli karta nie przyjdzie na czas?
Od momentu zamówienia karty, do chwili, kiedy trafi ona do skrzynki pocztowej może minąć do dziesięciu dni.

Jeśli karta nie zdąży przyjść na czas, tj. przed wyjazdem za granicę, nie oznacza to jeszcze tragedii. Jeśli ktoś zachoruje będąc na urlopie, może zadzwonić lub wysłać faks do centrum obsługi petenta HELFO (telefon, na które należy dzwonić z zagranicy to +47 33 51 22 80, faks: +47 33 51 22 89 ), a HELFO prześle odpowiedni "formularz ekspresowy" elektronicznie do danego szpitala bądź innej publicznej placówki medycznej, gdzie przebywa ubezpieczony.

Ten "formularz ekspresowy" daje takie same uprawnienia jak europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego.

Inną możliwością jest uzyskanie od HELFO zwrotu kosztów poniesionych w związku z pomocą medyczną za granicą po powrocie do Norwegii. W takim wypadku należy zbierać potwierdzenia poniesionych kosztów.

Czy placówki medyczne w krajach UE i Szwajcarii mogą odmówić bezpłatnej pomocy medycznej osobie posiadającej europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego?

Placówki publiczne zasadniczo nie mają takiej możliwości, aczkolwiek zdarzało się tak np. w Hiszpanii. W takim wypadku należy pokryć samemu koszty leczenia, a HELFO je potem zwróci, lub poprosić o wystawienie rachunku, który zostanie pokryty przez HELFO.

Co z dodatkowym ubezpieczeniem?
Mimo iż europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego daje posiadaczowi szereg uprawnień na wypadek zachorowania w innym kraju europejskim, warto mieć też ubezpieczenie podróżne , gdyż karta nie pokrywa wszystkiego.

Jeśli jakieś usługi medyczne w danym kraju nie są dla obywateli "darmowe" (tj. pokrywane w ramach ubezpieczenia społecznego), nie będą też takie dla turystów podróżujących z ekuz. Karta nie pokrywa też takich kosztów jak np. transport chorego z zagranicy do domu.


Na podstawie: DinSide, Helfo


 


Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok